Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2015

V Bruseli opäť funguje metro, školy strážia policajti

Po dvoch dňoch prerušenia plynulej premávky verejnej hromadnej dopravy z dôvodov teroristického ohrozenia, bola dnes ráno v Bruseli obnovená premávka metra a električiek po celej ich trase.

Otvorili sa aj školy a univerzity, kde však boli zavedené sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Na normalizáciu života v belgickej metropole dozerá 500 vojakov a policajtov. Okolo 200 z nich má na starosti verejnú hromadnú dopravu a 300 bolo rozmiestnených v blízkosti škôl.

Desiatky policajtov boli povolané na pomoc svojim bruselským kolegom z viacerých regiónov Valónska.

Premávka metra a električke cez tunely bola otvorená o 6.00 h ráno. Premávka metra je však iba čiastočná, lebo cestujúci majú prístup iba na 35 z 69 staníc metra. Tento stav je zapríčinený bezpečnostnými zárukami. STIB, spoločnosť, ktorá prevádzkuje hromadnú dopravu, po utorňajších prehliadkach poskytla úradom celkový bezpečnostný prehľad a vyčlenený počet 200 vojakov a policajtov stačí iba na dozor nad 35 zastávkami metra.
 

Čo sa týka premávky električiek, tie opäť fungujú po celej trase, vrátane tunelovej časti, s výnimkou troch zastávok v centre mesta. Zmenou je skoršie ukončenie ich prevádzky. Dnes budú jazdiť iba do 22.00 h večer, pričom bežne fungujú až do polnoci. 

Autobusy jazdia bezo zmien, tak ako aj počas predošlých krízových dní. Zodpovedné orgány v piatok (27.11) opätovne posúdia celkovú situáciu a rozhodnú o prípadných úpravách a zmenách. Najvyšší stupeň ohrozenia v bruselskom regióne platí do budúceho pondelka.

Inzercia

Normalizuje sa aj situácia na školách, od jaslí až po univerzity. Otvárajú sa múzeá, športové strediská, kiná a divadlá. Mnohé zo škôl však tento týždeň zrušili záujmové krúžky a mimoškolské aktivity. Podľa dočasných sprísnených pravidiel rodičia majú zakázaný prístup do interiéru škôl, nemôžu ani odprevádzať deti do tried, čo v niektorých prípadoch vytvára pred školami nečakané zhluky ľudí.  

Frankofónna ministerka školstva Joelle Milquetová, do ktorej kompetencie spadá aj bruselský región, dnes ráno v rozhovore pre televíznu stanicu RTBF uviedla, že počas predošlých dvoch dní školskej výluky, úrady v spolupráci s riaditeľmi škôl prijali potrebné opatrenia na zvýšenie bezpečnosti na školách. Jej návrh na vytvorenie takzvaných "bezpečných miestností" na školách, kde by sa v prípade núdzových situácií mohli skryť žiaci aj učitelia, však narazil na ostrú kritiku starostu Bruselu Yvana Mayeura. 

"Žijeme vo svete, kde neexistuje nulové riziko," opísala celkovú situáciu Milquetová. A upozornila, že školy sa riadia pokynmi Národnej bezpečnostnej rady, v ktorej však nemajú zastúpenie predstavitelia škôl, ani frankofónnych, ani flámskych.

Ministerka potvrdila informáciu, že rodičia žiakov boli oboznámení, že pod tlakom tejto situácie, neprítomnosť detí v škole bude dnes ospravedlnená.

Odporúčame

Oddnes je v obehu nová 20-eurová bankovka

Oddnes je v obehu nová 20-eurová bankovka

Nová 20-eurová bankovka zo série Európa, ktorú dnes začala dávať do obehu Národná banka Slovenska (NBS), má dokonalejšie ochranné prvky, pri jej výrobe sa použili najmodernejšie technológie a bankovky sú oveľa kvalitnejšie, než stará séria.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.