Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. 11. 2015, 11:06

Šéfka sestier: Je čas, aby sme vstúpili do politiky

Šéfka sestier: Je čas, aby sme vstúpili do politiky

Zdravotné sestry vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline sa rozhodli, že na protest podávajú hromadné výpovede. Očakávajú, že k ich protestu sa pridajú ďalšie sestry z ďalších nemocníc. Prinášame rozhovor s Monikou Kaveckou, predsedníčkou odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.

Pani Kavecká, prečo musia sestričky štrajkovať?

Lebo nás nikto nepočúva, nikto nás neakceptuje a za posledných tri a pol roka sme boli oklamané a podvedené.

V čom?

V roku 2012 odsúhlasili poslanci terajšej vlády zákon, ktorý nám potom zobrali, a nový nám nedali. Naše pripomienky neakceptovali.

Čo sú hlavné požiadavky štrajku?

My nemôžeme štrajkovať, preto to nie je štrajk. Je to prejav toho, že nechceme pracovať za takýchto podmienok.

Čo žiadate?

Chceme, aby bol prijatý zákon o odmeňovaní, ale nie s tými podmienkami a koeficientmi, aké predložilo ministerstvo zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva dalo do zákona od 1. 1. 2016 koeficient 0,81, čiže 695 eur v hrubom ako základný plat pre sestru, pre sestru, ktorá má špecializáciu, ponúka vláda 825 eur. Dnes majú sestry vo fakultných nemocniciach rádovo o 100 až 150 eur viac. Základná požiadavka je tiež uznať postupnosť v rokoch praxe, ide asi o 25 eur za každé tri roky.

Pridajú sa ďalšie sestry alebo pôjde iba o obmedzený protest?

Máme informácie, že sa pridajú ďalšie sestry.

Ako masový protest očakávate vy osobne?

K tomu sa neviem vyjadriť. Podľa toho, čo vidím v Žiline, sa budú sestry skôr pridávať. Zatiaľ v Žiline podalo výpoveď 200 sestier.

Máte nejaký signál z vlády alebo odkaz, že chcú s vami rokovať alebo zatiaľ nie?

Nie, zatiaľ nič.

Prejdime k vašej osobe. V parlamentných kuloároch sa hovorí, že máte ponuky na vstup do politiky, budete kandidovať?

Ja som v politike.

Hovorím o kandidovaní v parlamentných voľbách o štyri mesiace.

Ja som sa tým nikdy netajila.

Chcete teda kandidovať?

Určite by som bola rada, keby som mala tú možnosť.

Takže plánujete využiť jednu z tých ponúk?

Hovorím, bola by som rada. Ale ja nie som ten, čo určuje, kto bude na kandidátkach.

Hovorí sa, že máte konkrétnu ponuku napríklad od Radoslava Procházku, prijmete ju?

Tých ponúk bolo niekoľko, ale k tomu sa vyjadrím, až keď niečo podpíšem.

Kto vám je najbližší?

Určite to nebude vládna strana, ktorá nás oklamala.

Takže opozičná strana. Hovoríte teda, že na presadenie záujmov sestier je lepšie angažovať sa v politike, že odbory na to nestačia.

Ide iba o moju osobu. Všetky sestry sa majú angažovať. Keď lekári v roku 2012 vybojovali zvýšenie miezd, mali vtedy vo vláde a v parlamente svojich kolegov, ktorí im vylobovali ich záujmy. Ale kde je nejaká sestra v parlamente?

Boli tam.

Kde? Kto?

Napríklad poslankyňa Mária Majdová v KDH.

A čo urobila pre sestry?

Na presadenie potrebujete väčšinu. Čo dokáže presadiť poslankyňa?

Keď je niekto poslanec Národnej rady a sedí pri schvaľovaní zákonov, tak ich môže pripomienkovať, podávať, to je zmysel parlamentu.

Iste, ale otázkou je, či v tomto prípade dokáže poslanec viac ako odborár. Vy si myslíte, že dokážete byť úspešnejšia v parlamente ako poslankyňa než ako odborová predáčka?

Ale ja odborárkou ostanem. Je však čas, aby sa sestry angažovali, aby sme sa zapájali do verejného života. Sama som hovorila, že nepôjdem nikam, ale aj moje kolegyne ma vyzvali, aby som do toho išla. A viem, že kandidovať budú aj ďalšie sestry, že majú od politických strán ponuku.

 

Foto: TASR/Jakub Kotian

Dnes treba vedieť

19:22

NAKA našla v jednej z košických budov rádioaktívny materiál. „Už v tejto chvíli však môžeme povedať, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo ani ohrozenie obyvateľstva,“ uviedla s tým, že viac informácií poskytnú, keď to procesná situácia dovolí. (TASR)

15:54

V nedávnom rozhovore pápež František dva razy spomenul Vergíliov historický epos Eneida. „To, že sa pápež odvoláva na Eneidu ako na zdroj inšpirácie, nie je len rečnícka figúra. Odzrkadľuje to Vergíliov zásadný vplyv na kultúru Západu. Ten pretrváva aj teraz, keď čoraz menej ľudí čítalo túto báseň alebo pozná jej príbeh.“ Oxfordský profesor Bill Carroll vysvetľuje, ako môžeme čerpať z koreňov našich tradícií, aby sme sa dokázali prihlásiť k hodnotám, ktoré tvoria skutočný základ toho, kým sme.