Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2015

Zvýšili vekovú hranicu na vstup do polície na 21 rokov

Veková hranica na prijatie do služobného pomeru v Policajnom zbore SR sa od januára zvýši z doterajších 18 na 21 rokov.

Rezort vnútra si od zmeny sľubuje zvýšenie kvality výkonu štátnej služby policajta. Posun vekovej hranice prináša novela zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru SR, ktorú dnes 82 hlasmi schválili poslanci.

Vyššia veková hranica má garantovať vyššiu rozumovú a vôľovú vyspelosť uchádzača o náročné povolanie policajta. "Svedčia o tom aj skúsenosti z aplikácie niektorých iných zákonov, ktoré už explicitne ustanovujú vek 21 rokov ako predpoklad na získanie určitých oprávnení, napríklad zákon o strelných zbraniach a strelive, zákon o cestnej premávke," tvrdí ministerstvo vnútra.

Právna norma zároveň cez pozmeňujúci návrh zavádza možnosť príplatku pre zdravotníkov v policajnom zbore, a to až do výšky 50 percent súčtu ich funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov. Príplatok bude určovať minister vnútra. "Je to reakcia na snahu Policajného zboru SR zabezpečiť pre jeho potreby kvalitných zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú príslušníkmi polície," uvádza sa v odôvodnení.

Cez pozmeňujúci návrh tiež poslanci presadili zvýšenie príspevku na naturálne náležitosti policajtovi zo 40 na 50 percent hodnoty služobnej rovnošaty a jej súčastí. Policajt si takto bude môcť zabezpečovať kvalitnejšie výstrojné súčasti do priameho výkonu služby, ktoré poskytujú zlepšenú ochranu voči nepriaznivým poveternostným vplyvom. "Tieto kvalitné výstrojné súčasti sú finančne náročnejšie, a preto na ich zabezpečenie bude poskytnutý policajtovi vyšší príspevok, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje v súčasnosti cca 90 eur ročne na jedného policajta," píše sa vo schválenom návrhu.

Vládna novela mala pôvodne ustanoviť, že prezidenta Policajného zboru, viceprezidentov, ako aj šéfa policajnej inšpekcie bude po novom vyberať komisia menovaná ministrom vnútra. K zmene však napokon nedôjde. Poslanec Vladimír Matejička (Smer-SD) totiž presadil pozmeňujúci návrh, prijatím ktorého ostáva kompetencia menovať týchto policajných šéfov naďalej v rukách ministra. Matejička to odôvodnil tým, že Policajný zbor SR je ministrovi podriadený a minister vnútra má za neho zodpovednosť. Zároveň presadil, aby bolo naďalej možné odvolať policajných funkcionárov aj bez udania dôvodu tak, ako je to v súčasnosti. Takýto spôsob odvolania totiž pôvodná vládna novela rušila.

Tieto Matejičkove zmeny prišli po tom, ako opozícia ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) obvinila, že si chce novou úpravou zabetónovať súčasných policajných šéfov vo funkciách aj pre prípad, že by po voľbách prišiel nový minister vnútra. Kaliňák opozícii odkázal, že jeho pôvodný návrh je vernou kópiou iniciatívy, s ktorou pred piatimi rokmi prišla vtedy vládnuca pravica. "Toto ste navrhli, keď ste boli vo vláde, a my sme urobili skúšku, akým spôsobom zareagujete na vlastný legislatívny text," povedal minister, podľa ktorého opozícia preukázala politickú schizofréniu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.