Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. novembec 2015

Kto sa pobije o Dzurindových voličov

Že sa o nich bude snažiť Procházka, to sa dalo čakať. No prekvapila razancia, s akou po nich vyštartoval Bugár.
Kto sa pobije o Dzurindových voličov

SDKÚ je v troskách a v podstate už nikoho nezaujíma. Iné je to však s voličmi, ktorí túto stranu v predchádzajúcich voľbách volili. Jedna z predvolebných bitiek sa zvedie aj o ich hlasy. A vlastne sa už začala.

Presnejšie povedané, pôjde najmä o hlasy liberálnejšie orientovaných ľudí z veľkých miest, ktoré boli v minulosti významnou časťou volebných ziskov Dzurindovej strany. Vôbec pritom nejde o zanedbateľnú skupinu. Len malý príklad, aby sme boli v obraze. V parlamentných voľbách v roku 2010 získala SDKÚ len vo volebnom obvode Bratislava viac ako 70-tisíc hlasov, čo bolo skoro tridsať percent všetkých hlasov odovzdaných v hlavnom meste. Smer vtedy v Bratislave získal o niečo viac ako 57-tisíc hlasov.

Ešte aj v roku 2012 dostala kauzou Gorila zdecimovaná SDKÚ v Bratislave viac ako 33-tisíc hlasov, v Košiciach to bolo takmer 13-tisíc hlasov. Teda takmer tretina hlasov, ktoré SDKÚ v posledných voľbách získala, pochádzala z týchto dvoch najväčších slovenských miest.

Väčšina týchto ľudí pôjde celkom určite voliť aj v marci a je veľmi pravdepodobné, že dnešnej SDKÚ dá svoj hlas len mizivé percento z nich.

Najväčšie šance ťažiť z krachu SDKÚ a osloviť jej bývalých mestských voličov majú dve politické strany. Bugárov Most a Procházkova Sieť. A treba povedať, že pokiaľ ide o stratégiu na ich oslovenie, má predseda Mostu pred Procházkom istý náskok.

Volebnú kampaň Mostu robia ľudia, ktorí sa v minulosti podieľali na kampaniach SDKÚ a ich ťah na veľkomestských liberálov je jasne čitateľný.

Dôkazov, ktoré to potvrdzujú, je veľa. Od sloganov na bilbordoch cez rétoriku strany s ohľadom na utečencov, pragmatickú neúčasť Bélu Bugára na Národnom pochode za život až po ľudí, ktorí budú za Most kandidovať. Okrem bývalej Lucie Žitňanskej či Martina Dubéciho, bývalého Procházkovho poradcu a iniciátora proutečeneckej Výzvy k ľudskosti, sú na kandidátke strany aj niektorí bývalí regionálni politici SDKÚ ako Tomáš Galbavý či bývalý primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.

Inzercia

Z Radoslava Procházku ide zatiaľ smerom k bratislavskej kaviarni skôr emócia urazenej nevesty. Prirodzene očakával jej podporu, keď však zaznela prvá kritika, akoby si povedal, že keď ho nechcú, tak on sa vnucovať nebude. Ak by však výsledkom bolo, že Sieť podcení aktívnu kampaň smerom k bratislavským či košickým voličom, išlo by z jej strany o chybu.

No zároveň platí aj toto: ľudí s hipsterskou mentalitou, teda s nadštandardne vysokou citlivosťou na témy ľudských práv, korupcie či zelené problémy je síce v Bratislave a Košiciach veľa, ale nie sú to desiatky tisíc voličov. Veľká časť bývalých voličov SDKÚ sú niečo ako poctiví pravičiari, ktorí chcú dobre fungujúcu ekonomiku a nejaké tie reformy nefungujúcich sektorov. A potom najmä silného súpera pre Roberta Fica.

Predsa len, väčšiu šancu naplniť tento dopyt má v porovnaní s Bugárom stále Procházka.

Foto – TASR

 

 

Odporúčame