Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2015

Gorilu II už preveruje inšpekčne tajná služba

Slovenská informačná služba (SIS) už inšpekčne preveruje dokument, ktorý pod názvom Gorila Slovakia II zverejnil anonym na webe minulý týždeň.

"Dokument zverejnený vo štvrtok 19. novembra na internete začala naša spravodajská služba inšpekčne preverovať a na základe výsledkov jeho preverenia sa rozhodne o prijatí opatrení," uviedol dnes pre TASR hovorca SIS Branislav Zvara. Pritom zdôraznil, že SIS zásadne nereaguje a nevyjadruje sa k neovereným informáciám, ktoré sa sporadicky objavujú na internete.

"Pokiaľ naša spravodajská služba získa relevantné informácie, ktoré by nasvedčovali podozreniam z úniku utajovaných skutočností alebo nezákonnej činnosti príslušníkov SIS, takéto informácie vždy preverujeme v rámci vnútornej inšpekcie," povedal ďalej Zvara.

Dokumentom Gorila II sa zaoberá aj slovenská polícia. "V súčasnosti stále prebieha analyzovanie zverejneného materiálu," uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Podľa Denníka N dostali minulý týždeň viaceré médiá internetovú adresu, na ktorej anonymný užívateľ zverejnil takmer 200-stranový dokument vyzerajúci ako prepis rozhovorov bývalého šéfa kontrarozviedky SIS s ďalšími ľuďmi. Z kontextu dokumentu podľa Denníka N vyplýva, že rozhovory si mal nahrávať bývalý šéf kontrarozviedky. Podľa dokumentu má ísť o rozhovory z rokov 2006 až 2012, v ktorých vystupujú významní ľudia z polície, SIS, ale aj politici.

Inzercia

Odporúčame