Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2015

Väčšina Britov chce po parížskych útokoch odísť z Európskej únie

Vyše polovica Britov chce v súčasnosti odísť z Európskej únie, ukázal prieskum verejnej mienky uskutočnený po parížskych útokoch pre britský denník Independent.

 Prieskum spoločnosti ORB medzi 2000 ľuďmi ukázal, že 52 percent britských voličov chce z EÚ odísť a 48 percent chce zostať. V podobných prieskumoch verejnej mienky z júna, júla a septembra chcela väčšina voličov v únii zotrvať.

Tento mesiac už skôr britský premiér David Cameron odštartoval svoje snahy o reformovanie 28-člennej únie, a to ešte pred referendom o tom, či by mala Británia zostať členom EÚ. Cameron prisľúbil, že ľudové hlasovanie sa uskutoční do konca roka 2017.

Odtrhnutie Británie by otriaslo úniou až v samotnom jej jadre, pretože by z EÚ odišla jej druhá najväčšia ekonomika a jedna z jej dvoch najsilnejších vojenských veľmocí. Proeurópski orientovaní predstavitelia varujú, že odchod z EÚ uškodí britskej ekonomike a môže spustiť proces rozpadu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, lebo by spôsobil ďalšie hlasovanie Škótska o nezávislosti.

Už predošlé prieskumy verejnej mienky ukázali, že podpora Britov pre zotrvanie v Európskej únii tento rok klesla, keď obrovský prílev migrantov do Európy vyvolal obavy z členstva v EÚ.

Inzercia

Odporúčame