Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2015

Rusko potvrdilo zostrelenie svojej stíhačky nad Sýriou

Turecko potvrdilo, že dnes zostrelilo ruské vojenské lietadlo, ktoré podľa neho narušilo turecký vzdušný priestor a ignorovalo varovania.

Turecká armáda oznámila, že neidentifikované lietadlo vstúpilo do tureckého vzdušného priestoru nad mestom Yayladagi v provincii Hatay a pred zostrelením ho varovala desaťkrát počas piatich minút. Rusko však popiera, že by jeho lietadlo prekročilo sýrske hranice a ocitlo sa v tureckom vzdušnom priestore,  píše agentúra AP.

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že prešetruje "okolnosti havárie ruskej stíhačky. Ministerstvo obrany chce zdôrazniť, že sa lietadlo nachádzalo počas celého letu nad sýrskym územím".

Rusko uviedlo, že jeho nadzvukovú stíhačku SU-24 zostrelila delostrelecká paľba, avšak Turecko tvrdí, že ju zostrelili dve jeho stíhačky F-16, ktoré na "neidentifikované" lietadlo vystrelili, keď ignorovalo niekoľko varovaní.

Jeden z dvoch pilotov zostreleného lietadla sa nachádza v rukách turkménskych síl v Sýrii, ktoré pátrajú po druhom pilotovi, citovala agentúra Reuters televíziu CNN Türk. 

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré prostredníctvom siete miestnych aktivistov monitoruje vývoj konfliktu v Sýrii, uviedlo, že "ruské vrtuľníky prehľadávajú oblasť, v ktorej pristáli piloti s padákmi". Oblasť sa nachádza v turkménskych horách pobrežnej provincie Lázikíja.

V oblasti turkménskych hôr prebiehala v uplynulých dňoch ofenzíva sýrskych vládnych síl podporovaná ruskou leteckou paľbou.

Minulý mesiac turecké stíhačky zostrelili neidentifikované bezpilotné lietadlo, ktoré podľa nich narušilo turecký vzdušný priestor.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bol o incidente informovaný šéfom armády a premiér Ahmed Davutoglu vydal príkaz na konzultácie s NATO, OSN a krajinami, ktorých sa to týka.

Inzercia

Odporúčame

Parlament má mať posilnený dohľad nad informačno-technickými prostriedkami

Parlament má mať posilnený dohľad nad informačno-technickými prostriedkami

Parlament by mal mať posilnený externý dohľad nad používaním informačno-technických prostriedkov (ITP), a to prostredníctvom komisie. Nové pravidlá prináša návrh zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím ITP, ktorý na úvod ôsmeho rokovacieho dňa 58. schôdze NR SR predstavil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Slovanista Garnett je v KHL najlepším brankárom týždňa

Slovanista Garnett je v KHL najlepším brankárom týždňa

Kanaďan Michael Garnett v službách HC Slovan Bratislava sa stal najlepším brankárom v uplynulom týždni Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Gólman "belasých" dostal v dvoch zápasoch jediný gól, jeho séria bez inkasovaného gólu trvala 112 minút a 40 sekúnd.