Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2015

Euroskupina po reformných krokoch Atén odobrila 2-miliardovú tranžu pre Grécko

Ministri financií eurozóny (Euroskupina) na včerajšom zasadnutí v Bruseli odobrili finančnú tranžu pre Grécko vo výške dvoch miliárd eur po tom, čo grécky parlament minulý týždeň prijal požadované úsporné reformy.

Krajiny eurozóny v auguste poskytli Grécku finančnú pomoc v hodnote 86 miliárd eur. V poradí už tretí záchranný balíček za päť rokov bol prisľúbený výmenou za ďalekosiahle reformy zo strany gréckej vlády. Prvá uvoľnená tranža z tohto programu bola vo výške 13 miliárd eur.

Pre uvoľnenie ďalšej tranže eurozóna požadovala konkrétne legislatívne zmeny, vrátane vyvlastnenia domov osobám, ktoré nie sú schopné splatiť svoje dlhy. Parlament z Atén minulý týždeň prijal aj ďalšie reformné kroky, napríklad 15-% daň z vína a tiež daňové odvody z hazardných hier.

Šéf záchranného fondu eurozóny Klaus Regling v tejto súvislosti uviedol, že včerajšie rozhodnutie Euroskupiny odráža záväzky gréckej vlády k programu rozsiahlych reforiem.

"Ak implementácia tohto programu zostane silná, som si istý, že reformné úsilie Grékov im umožní dosiahnuť viditeľné kroky smerom k ekonomickému oživeniu," skonštatoval Regling.

Reformy schválené Aténami minulý týždeň majú tiež Grécku vydláždiť prístup k 10 miliardám eur určených na pomoc pre bankový sektor v tejto krajine. Podľa údajov Európskej centrálnej banky štyri najväčšie grécke finančné inštitúcie majú spolu kapitálový deficit v hodnote 14,4 miliárd eur. Akcionári týchto bánk budú vyzvaní, aby sa rovnako zúčastnili procesu ich rekapitalizácie.

Inzercia

Odporúčame

Rusko zakázalo činnosť scientologickej cirkvi

Rusko zakázalo činnosť scientologickej cirkvi

Ruský súd v pondelok zakázal činnosť moskovskej pobočky scientologickej cirkvi a nariadil jej rozpustenie. Súd prijal argumenty ministerstva spravodlivosti, že výraz "scientológia" (Scientology) je americkou ochrannou značkou a preto toto hnutie nemôže byť považované za náboženskú skupinu, píše stanica BBC.