Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2015

Rusko zakázalo činnosť scientologickej cirkvi

Ruský súd v pondelok zakázal činnosť moskovskej pobočky scientologickej cirkvi a nariadil jej rozpustenie. Súd prijal argumenty ministerstva spravodlivosti, že výraz "scientológia" (Scientology) je americkou ochrannou značkou a preto toto hnutie nemôže byť považované za náboženskú skupinu, píše stanica BBC.

Súd zároveň stanovil polročnú lehotu na ukončenie činnosti tejto cirkvi v krajine. Hnutie sa hodlá voči rozhodnutiu odvolať. Rezort spravodlivosti dodal, že pravidlá scientologickej cirkvi odporujú federálnemu zákonu o slobode vyznania.

Právnici zastupujúci moskovskú pobočku scientologickej cirkvi, ktorá tu bola zaregistrovaná v roku 1994, tvrdia, že hnutie neporušilo žiadne zákazy a ministerstvo spravodlivosti nepredložilo nijaké závažné dôvody na jeho likvidáciu.

Scientologickú cirkev založil v roku 1954 spisovateľ L. Ron Hubbard, autor vedeckofantastických diel. Jej ústredie sa nachádza v kalifornskom Los Angeles. Hnutie vyvoláva sporné názory po celom svete. Podľa kritikov ide o kult, ktorý balamutí svojich členov, zatiaľ čo jeho stúpenci tvrdia, že im poskytuje duchovnú podporu.

Inzercia

Odporúčame