František na Slovensku
KDH žiada zvážiť pravidlá pre stretnutie s pápežom, považuje ich za neférové

Predseda KDH Milan Majerský. Foto - TASR
Kresťanským demokratom sa nepáčia odlišné podmienky pre športové masové podujatia. „Rozumieme nespokojnosti tých, ktorí ako nezaočkovaní síce môžu ísť napríklad na olympijskú hokejovú kvalifikáciu na uzavretom štadióne s niekoľkými tisícmi ďalších, ale k pápežovi v exteriéri už nie."
Slovensko je podľa KDH pred návštevou pápeža Františka nešťastne rozdelené kvôli deleniu na tábory očkovaných a neočkovaných a vláda by mala nájsť cestu, ako situáciu upokojiť.
Hnutie žiada ešte raz zvážiť opatrenia pre stretnutie so Svätým Otcom aj s ohľadom na odlišné podmienky pre športové masové podujatia, ktoré sú podľa hnutia nespravodlivo odlišné.
„KDH od začiatku pandémie dlhodobo podporuje dobrovoľné očkovanie. Zároveň rozumieme nespokojnosti tých, ktorí ako nezaočkovaní síce môžu ísť na športové podujatie, napríklad na olympijskú hokejovú kvalifikáciu na uzavretom štadióne s niekoľkými tisícmi ďalších, ale k Svätému Otcovi v exteriéri už nie. Neférové podmienky iba prehlbujú zbytočné napätie v spoločnosti," upozorňuje predseda KDH Milan Majerský.
Na olympijskom kvalifikačnom turnaji od 26. do 29. augusta sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave môže podľa medializovaných aktuálne platných nariadení zúčastniť viac ako 7500 ľudí, teda 75% kapacity štadióna. Účasť je povolená zaočkovaným osobám, ale tiež držiteľom negatívneho výsledku RT-PCR alebo LAMP testu nie staršieho ako 72 hodín, alebo antigénového testu nie staršieho ako 48 hodín. Zúčastniť na turnaji sa môžu aj osoby, ktoré prekonali koronavírus a odvtedy neubehlo viac ako 180 dní. S pápežom sa však môžu stretnúť iba zaočkovaní.
„Osobne sa teším, že naši hokejisti budú mať na tomto dôležitom turnaji aj divácku podporu a verím, že zvíťazia. Očakávam, že tak ako sa podarilo nájsť riešenie pre fanúšikov športu, nájde vláda konštruktívny prístup aj vo veci návštevy Svätého Otca. Ak existuje cesta, ako umožniť aj nezaočkovaným občanom stretnúť sa s pápežom tak, aby bola zachovaná bezpečnosť všetkých účastníkov, vláda v spolupráci s odborníkmi by sa ju mali pokúsiť ešte raz nájsť," zdôraznil Majerský.

Takmer polovica respondentov sa prikláňa k tomu, aby sa s pápežom mohli stretnúť aj ľudia po covide či s negatívnym testom.
Vláda by pri prijímaní finálnych opatrení mala podľa lídra kresťanských demokratov zobrať na zreteľ aj fakt, že sa dá predpokladať účasť Slovákov na stretnutí s pápežom v Maďarsku, ktoré pre podujatie uvoľnilo všetky opatrenia.
„Povedať "nedá sa" a inde zasa "dá sa" určite nie je správna cesta. Cieľom historickej návštevy hlavy Katolíckej cirkvi nie je rozdeľovať, ale priniesť pokoj a nádej a k tomu by mal prispieť aj štát konštruktívnymi riešeniami," uzavrel Majerský s tým, že je treba prijať také opatrenia, ktoré sú férové, vykonateľné a štátom kontrolovateľné.

Na rozhodnutie, že na podujatiach s pápežom sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní, reagujú Kramara, Gavenda, Lovaš aj Šúst.
Dnes treba vedieť
Polícia a záchranné zložky zasahujú pri explózii, ku ktorej došlo krátko po 21.00 h vo výrobnej hale v Malackách. „Podľa doterajších informácií k zraneniu osôb nemalo dôjsť," uviedla polícia. Hasiči priblížili, že k výbuchu došlo v hale na drevovýrobu. „Na mieste sú profesionálni hasiči z Malaciek a dobrovoľní hasiči zo Stupavy a Plaveckého Štvrtka. Požiar sa snažia dostať pod kontrolu pomocou desiatich cisterien a výškovej techniky." (tasr)
Víťazi Eurovízie sa vrátili na Ukrajinu. Trofej zo súťaže predajú
Skupina Kalush Orchestra na hraniciach zhromaždeným predviedla aj improvizovanú verziu skladby Stefania, s ktorou cez víkend na Eurovízii v Turíne zvíťazila.
Alexandr Lukašenko
Západ chce čo najdlhšiu vojnu na Ukrajine, aby sa Rusko oslabilo
Dodal, že k súčasným "pekelným sankciám" voči jeho krajine a Rusku nemuselo dôjsť, ak by členovia postsoviestkych republík vystupovali jednotne.
„Predstavte si, že ste v spovednici v trinástich rokoch, kde máte hovoriť svoje najvnútornejšie veci, a ten človek vás odtiaľ nepustí. Vy chcete odísť a on vás drží. Dostáva vás do nepríjemnej situácie a vy chcete ujsť, ale neviete, čo s tým máte urobiť. Ten človek má nad vami absolútnu moc, lebo vy neodídete bez rozhrešenia,“ vysvetľuje žena, ktorá bola štyri roky sexuálne zneužívaná kňazom.
Súhrn udalostí v pondelok 16. mája:
Uvoľniť pravidlá registrácie cirkví je správne. Liberálni politici však napokon robia väčšej náboženskej slobode medvediu službu. Komentuje Imrich Gazda.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že Ukrajina „nemá inú možnosť než vyhrať“ vojnu proti ruským silám. Kuleba zároveň vylúčil, že by Kyjev pristúpil na nejaké ústupky voči Rusku, aby dosiahol zastavenie bojov.
Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švedsko a Fínsko, vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Štokholmu aj Helsinkám odkázal, že ich delegácie sa nemusia obťažovať cestovať do Ankary v snahe zmeniť jeho postoj. (tasr)
Konflikt pre protiinflačný balík
Sulík má partnerom predstaviť vlastné návrhy, Matovič už s SaS rokovať nechce
Predseda parlamentu Boris Kollár si myslí, že Matovičove návrhy by na vláde mohli prejsť, no dôležité budú hlasy v parlamente. Ak by to nešlo tento týždeň na vládu, považoval by to za problém. Dohodnúť sa podľa neho musí Matovič so Sulíkom.
Podľa informácií TV Markíza už policajti prepustili Štefana Harabina na slobodu. Stíhaný bude na slobode.