František na Slovensku
KDH žiada zvážiť pravidlá pre stretnutie s pápežom, považuje ich za neférové

Predseda KDH Milan Majerský. Foto - TASR
Kresťanským demokratom sa nepáčia odlišné podmienky pre športové masové podujatia. „Rozumieme nespokojnosti tých, ktorí ako nezaočkovaní síce môžu ísť napríklad na olympijskú hokejovú kvalifikáciu na uzavretom štadióne s niekoľkými tisícmi ďalších, ale k pápežovi v exteriéri už nie."
Slovensko je podľa KDH pred návštevou pápeža Františka nešťastne rozdelené kvôli deleniu na tábory očkovaných a neočkovaných a vláda by mala nájsť cestu, ako situáciu upokojiť.
Hnutie žiada ešte raz zvážiť opatrenia pre stretnutie so Svätým Otcom aj s ohľadom na odlišné podmienky pre športové masové podujatia, ktoré sú podľa hnutia nespravodlivo odlišné.
„KDH od začiatku pandémie dlhodobo podporuje dobrovoľné očkovanie. Zároveň rozumieme nespokojnosti tých, ktorí ako nezaočkovaní síce môžu ísť na športové podujatie, napríklad na olympijskú hokejovú kvalifikáciu na uzavretom štadióne s niekoľkými tisícmi ďalších, ale k Svätému Otcovi v exteriéri už nie. Neférové podmienky iba prehlbujú zbytočné napätie v spoločnosti," upozorňuje predseda KDH Milan Majerský.
Na olympijskom kvalifikačnom turnaji od 26. do 29. augusta sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave môže podľa medializovaných aktuálne platných nariadení zúčastniť viac ako 7500 ľudí, teda 75% kapacity štadióna. Účasť je povolená zaočkovaným osobám, ale tiež držiteľom negatívneho výsledku RT-PCR alebo LAMP testu nie staršieho ako 72 hodín, alebo antigénového testu nie staršieho ako 48 hodín. Zúčastniť na turnaji sa môžu aj osoby, ktoré prekonali koronavírus a odvtedy neubehlo viac ako 180 dní. S pápežom sa však môžu stretnúť iba zaočkovaní.
„Osobne sa teším, že naši hokejisti budú mať na tomto dôležitom turnaji aj divácku podporu a verím, že zvíťazia. Očakávam, že tak ako sa podarilo nájsť riešenie pre fanúšikov športu, nájde vláda konštruktívny prístup aj vo veci návštevy Svätého Otca. Ak existuje cesta, ako umožniť aj nezaočkovaným občanom stretnúť sa s pápežom tak, aby bola zachovaná bezpečnosť všetkých účastníkov, vláda v spolupráci s odborníkmi by sa ju mali pokúsiť ešte raz nájsť," zdôraznil Majerský.

Takmer polovica respondentov sa prikláňa k tomu, aby sa s pápežom mohli stretnúť aj ľudia po covide či s negatívnym testom.
Vláda by pri prijímaní finálnych opatrení mala podľa lídra kresťanských demokratov zobrať na zreteľ aj fakt, že sa dá predpokladať účasť Slovákov na stretnutí s pápežom v Maďarsku, ktoré pre podujatie uvoľnilo všetky opatrenia.
„Povedať "nedá sa" a inde zasa "dá sa" určite nie je správna cesta. Cieľom historickej návštevy hlavy Katolíckej cirkvi nie je rozdeľovať, ale priniesť pokoj a nádej a k tomu by mal prispieť aj štát konštruktívnymi riešeniami," uzavrel Majerský s tým, že je treba prijať také opatrenia, ktoré sú férové, vykonateľné a štátom kontrolovateľné.

Na rozhodnutie, že na podujatiach s pápežom sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní, reagujú Kramara, Gavenda, Lovaš aj Šúst.
Dnes treba vedieť
Ukrajina upozornila Maďarsko, aby prestalo s „protiukrajinskou rétorikou“
Maďarsko kritizuje sankcie Európskej únie proti Rusku za inváziu na Ukrajinu.
Bielorusko je ochotné ponúknuť Rusku väčšiu pomoc, vyhlásil Lukašenko
Bieloruský prezident však dodal, že aktuálne Rusi nepotrebujú „žiadnu pomoc“.
Rusko neplní záväzky zo zmluvy o obmedzení jadrového zbrojenia, tvrdí USA
Rozhovory medzi Moskvou a Washingtonom o obnovení inšpekcií na základe novej dohody START sa mali konať v novembri v Egypte, Rusko ich však odložilo na neurčito.
Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeon zo Škótskej národnej strany (SNP) sa dostala v posledných dňoch pod silný tlak kritikov kvôli prípadu transrodovej ženy menom Isla Bryson. Ešte pred svojou tranzíciou sa ako muž menom Adam Graham dopustil dvoch znásilnení v rokoch 2016 a 2019. Bryson bola po usvedčení najskôr poslaná do ženskej väznice, kde si mala počkať na výmer trestu. To viedlo k pobúreniu verejnosti, ktorá sa obávala ohrozenia ostatných väzenkýň. Viac v texte Lukáša Krivošíka.
Súhrn udalostí v utorok 31. januára:
- Parlament schválil voľby na 30. september. Za návrh hlasovalo 92 poslancov.
- KDH ponúklo Hegerovi druhé miesto na kandidátke, so Za ľudí ani Záborskou sa nedohodnú.
- Európska komisia schválila Slovensku program pomoci vo výške 600 miliónov eur.
- Ruská prokuratúra poslala domov tisícky ilegálne mobilizovaných vojakov.
- Ukrajina dostane v prvej vlne dodávok od spojencov 120 až 140 tankov, oznámil Dmytro Kuleba.
Summit Ukrajiny a Európskej únie sa tento piatok uskutoční v Kyjeve, potvrdil predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ. „Skutočnosť, že sa tento summit bude konať v Kyjeve, je silným signálom pre partnerov i nepriateľov,“ vyhlásil ukrajinský premiér. Detaily o účastníkoch z EÚ neposkytol. (tasr)
Vladimir Kličko kritizuje zmenu postoja olympijského výboru k účasti Rusov na OH
„Hovorím vám: ‚Rusi sú olympijskí šampióni v zločinoch proti civilistom.‘ Pokiaľ priradíte olympijskú vlajku k týmto zločinom, stanete sa spolupáchateľom tejto ohavnej vojny,“ vyhlásil zlatý olympijský medailista v boxe.
Dianie v parlamente
Ďalšia schôdza sa začne v stredu dopoludnia, hlasovať sa má o štyroch zákonoch
„Keďže sme zablokovali 81. schôdzu, budem zajtra otvárať 83. schôdzu. Dohodli sme sa, že dva body odtiaľ vypadnú, je to sporný zákon Záborskej a bude tam odstránený ešte jeden, o majetkových pomeroch,“ povedal Boris Kollár.
Prezidentka rešpektuje, že ústavná väčšina sa zhodla na termíne predčasných volieb. „Dnešné rozhodnutie parlamentu je nevyhnutným vyústením toho, že v decembri došlo k odvolaniu vlády a tá stratila legitimitu dovládnuť do konca riadneho volebného obdobia,“ uviedla. „Vzhľadom na to, že k rozhodnutiu parlamentu došlo do konca januára, hoci opäť na poslednú chvíľu, nateraz nepristúpim k vymenovaniu úradníckej vlády.“ Zároveň pripomenula, že v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády je pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu.
Pol roka pred septembrovými predčasnými voľbami nastane pre poslanecké kluby „voľné pole“, počas ktorého si každá politická strana „bude vyslovene kampaňovať a hrať na svoju strunu“, tvrdí šéf Sme rodina Boris Kollár. Zároveň uviedol, že dovtedy bude jeho hnutie v parlamente „štandardne rokovať so stranou OĽaNO a Za ľudí“ o podpore zákonov.