Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2015

Život v Bruseli funguje napriek napätiu takmer normálne

V Bruseli platí už tretí deň mimoriadna bezpečnostná situácia, život však pokračuje každodenným tempom.

Život v Bruseli funguje napriek napätiu takmer normálne

Na snímke cyklista ide okolo obrneného transportéra na námestí pred hlavnou vlakovou stanicou v centre Bruselu.

„Je tu veľmi čudná atmosféra,“ povedal pre NY Times 60-ročný dôchodca Guy Egerickx. „Niečo takéto som ešte nezažil,“ vravel. Mukand Fortuna sa vyjadril, že prítomnosť polície pôsobí upokojujúco. „Zvyčajne, keď ma zastaví a kontroluje polícia, tak ma to irituje. Teraz však nie, je to v poriadku. Nenecháme sa zastrašiť bandou idiotov,“ povedal 20-ročný Fortuna.

Obyvatelia sa prispôsobili vážnym obmedzeniam v oblasti hromadnej dopravy a aj napriek uzavretiu škôl zostala otvorená väčšina obchodov.

Dnes pokračovali policajné razie v Bruseli a tiež v meste Liege. Polícia podnikla od nedele večera okolo 20 razií, medzi zatknutými však stále nie je hľadaný Salah Abdeslam, jeden zo skupiny atentátnikov z Paríža. Počet zatknutých sa zvýšil na 21 osôsb.

Napätú situáciu v belgickej metropole najlepšie znázorňuje prítomnosť vojenských obrnených vozidiel a vojakov so samopalmi hneď vedľa vianočného stromčeka na Hlavnom námestí v Bruseli, ktoré je každý deň magnetom pre tisícky návštevníkov.

Národná bezpečnostná rada má dnes popoludní prehodnotiť súčasný štvrtý, teda najvyšší stupeň ohrozenia pre belgickú metropolu a celý bruselský región.

Zatiaľ platí zvýšená prítomnosť vojakov a policajtov v uliciach mesta, ktorí už tretí deň po sebe strážia vládne budovy, inštitúcie EÚ a ďalšie citlivé ciele. Väčšina obchodov je otvorená, rovnako aj kaviarne a reštaurácie v meste. O zákazníkov v obchodoch nie je núdza, parkoviská pred supermarketmi sú preplnené ako po bežné dni.

Zatvorené sú dnes všetky typy škôl, od jaslí až po univerzity, pričom na bránach visia oznámenia o tom, že ide o bezpečnostné opatrenie. Mimo prevádzky sú aj múzeá, kiná, kultúrne domy, plavárne a športové strediská.

Inzercia

Ministerka školstva za oblasť Valónsko-Brusel Joelle Milquetová dnes uviedla, že treba zaistiť, aby boli v utorok všetky školy vrátane univerzít znovu otvorené. Upozornila, že na školách zrejme dôjde k sprísneniu bezpečnosti a tiež k posilneniu kontrol pri vstupe do školských budov.

Milquetová pripomenula, že rozhodnutie zavrieť školy kvôli najvyššiemu stupňu ohrozenia je bezprecedentné, lebo v doterajšej povojnovej histórii krajiny k tomu nikdy nedošlo.

Pobočky niektorých veľkých bánk zostali zavreté, pričom ich zamestnanci dostali možnosť pracovať z domu, rovnako ako aj časť úradníkov inštitúcií Európskej únie. Pre oblasť dopravy aj dnes platilo, že bruselské metro bolo aj dnes mimo prevádzky a električky jazdili iba na úsekoch bez podzemnej dráhy. Ako informuje BBC, bruselské letisko však zostalo otvorené. Všetky lety fungujú podľa plánu, ale na mieste platia zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Univerzitná nemocnica Sait-Luc zrušila všetky nadnes naplánované konzultácie. Bruselské nemocnice obmedzili návštevné hodiny a prijali zvýšené bezpečnostné opatrenia. Belgický minister vnútra Jan Jambon v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL priznal, že belgická metropola nie je úplne paralyzovaná a že život v mnohých smeroch pokračuje v bežných koľajach. Medzitým federálna polícia potvrdila, že dnes krátko poobede došlo k ďalším piatim raziám v Bruseli a dva policajné zákroky zamerané na hľadanie teroristov na úteku sa konali v meste Liege.  

rp, dm, TASR

Foto: TASR/ AP

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.