Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2015

Pri raziách v Belgicku zatkli 16 ľudí

Belgická polícia počas nedeľňajšej večernej protiteroristickej operácie v Bruseli a širšom okolí, ako aj v meste Charleroi predbežne zatkla 16 ľudí a uskutočnila 22 razií.

Hľadaný Salah Abdeslam, jeden z parížskych atentátnikov, však medzi zadržanými nie je, informoval dnes krátko po polnoci hovorca federálnej prokuratúry Eric Van der Sijpt.
      Devätnásť policajných razií sa uskutočnilo v Bruseli a okolí - okrem iného v Anderlechte, Jette, Schaarbeeku, Vorste a Woluwe-Saint-Lambert -, tri v meste Charleroi ležiacom približne 50 kilometrov južne od Bruselu.
      Počas zásahu v bruselskej štvrti Molenbeek policajti strieľali na auto, ktoré k nim blížilo. Vodič bol zranený a vzatý do väzby, ale zatiaľ nie je známe, či má súvislosť s krviprelievaním v Paríži, uviedla prokuratúra.
      Počas akcie sa nenašli žiadne zbrane ani výbušniny. V najbližších hodinách sa rozhodne o tom, ktorí zo 16 zadržaných poputujú do väzby.
      Ďalšie podrobnosti prokuratúra neoznámila vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie. Nevyjadrila sa ani k informácii denníka La Laibre Belgique, podľa ktorého Salaha Abdeslama možno videli v okolí mesta Liége na diaľnici E40 smerom k nemeckým hraniciam.
      Belgický premiér Charles Michel v nedeľu večer po krízovom zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady oznámil, že pre Brusel a bruselský región zostáva minimálne do pondelka v platnosti štvrtý, najvyšší stupeň ohrozenia, vyhlásený v sobotu. Okrem výluk mestskej dopravy a obmedzenia obchodnej, kultúrnej a športovej činnosti sa vládne nariadenie týka aj škôl, ktoré v bruselskom regióne zostanú dnes zatvorené. Pre zvyšok krajiny platí tretí stupeň, čo znamená možnú a pravdepodobnú hrozbu.
      Mimoriadne bezpečnostné opatrenia v bruselskom regióne sa týkajú pátrania po dvoch teroristoch, ktorí majú priame spojenie s minulotýždňovými atentátmi v Paríži. Starosta bruselskej štvrte Schaerbeek Bernard Clerfayt uviedol, že dvojica na úteku disponuje zbraňami a možno aj výbušninami, pričom existuje riziko, že by títo muži mohli spáchať veľmi nebezpečné činy.
      Televízna stanica RTBF informovala, že niektoré veľké belgické podniky, úrady či bankové inštitúcie vyzvali svojich zamestnancov, aby kvôli teroristickej hrozbe pracovali z domu.
      Na vyhlásenie najvyššieho stupňa ohrozenia reagovali aj európske inštitúcie. Generálny sekretariát Rady Európskej únie v nedeľu večer rozhodol o zvýšení vlastného stupňa ohrozenia zo "žltého" na "oranžový". Mnohí euroúradníci budú mať v pondelok "flexibilný pracovný režim", čo zahŕňa možnosť pracovať z domu. Európska rada ruší naplánované stretnutia, návštevy, pohovory a rokovania s osobami, ktoré nie sú jej zamestnancami. 
      Luxemburské predsedníctvo v EÚ v tejto súvislosti oznámilo, že zrušilo väčšinu menej podstatných pracovných stretnutí naplánovaných na pondelok v Bruseli. Nebolo zrušené zasadnutie ministrov financií eurozóny (Euroskupina), ktoré sa bude venovať rozpočtovým otázkam členských krajín EÚ, ani zasadnutie Rady EÚ pre školstvo. Rokovania ministrov financií a ministrov školstva prebehnú za sprísnených bezpečnostných podmienok.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.