Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Film Kultúra
20. august 2021

Film o kráľovnej soulu

Rešpekt si musela vydobyť na pódiu aj v manželstve s tyranom

Životopisná snímka o speváčke Arethe Franklinovej v sebe ukrýva viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Rešpekt si musela vydobyť na pódiu aj v manželstve s tyranom

Jennifer Hudson ako Aretha Franklin vo filme Respect (2021). Foto: TASR/AP

Pred tromi rokmi, konkrétne 16. augusta 2018, odišla vo veku 76 rokov do večnosti legendárna americká speváčka a skladateľka Aretha Franklinová. Len pred pár dňami dorazil do našich kín film Respect, ktorý zachytáva dvadsať rokov jej života od detstva až po jej najväčší kariérny úspech - vydanie gospelového albumu Amazing Grace.

Vyše dvojhodinový film divákovi okrem najväčších hitov v podaní Oscarom ocenenej Jennifer Hudson prinesie aj citlivú sondu do života afroamerickej komunity v polovici dvadsiateho storočia. Tá sa okrem boja za slobodu a občianske práva vyznačovala aj hlbokou zbožnosťou dotváranou práve gospelovou hudbou.

Aretha Franklinová sa narodila do rozvrátenej rodiny, prvýkrát otehotnela v trinástich a vydala sa za muža, ktorý ju fyzicky aj psychicky týral. Otázka hľadania vlastnej hodnoty, ženskosti či autentickosti sa stáva typickou pre jej tvorbu. K nájdeniu svojho pravého hudobného štýlu však u nej viedla ešte dlhá cesta.

To, akým spôsobom sa Aretha Franklinová dokázala vymaniť z násilného vzťahu a odolať typickým zvodom slávnych ľudí, akými sú alkohol a drogy, je zrejme tou najzaujímavejšou časťou jej príbehu. Za svoj úspech totiž vďačí viere v Boha, v ktorej od detstva vyrastala a ktorá ju do konca života formovala.

Jej ikonický hit Respect, ktorý je prerábkou staršej piesne Otisa Reddinga, presne vyjadruje, v čom spočíval jej celoživotný zápas.  

Geniálne dieťa

Aretha Franklinová sa narodila 25. marca 1942 v Memphise, v americkom štáte Tennessee. Manželstvo jej otca, baptistického pastora, a matky klaviristky sa skončilo rozvodom, keď mala Aretha len šesť rokov. O štyri roky neskôr jej matka náhle umiera na infarkt a Arethu spolu so súrodencami vychováva stará mama z otcovej strany.

Jej otec sa ako vyhľadávaný a dobre platený pastor pohyboval medzi elitou tej doby. Medzi ich blízkych rodinných priateľov patrili osobnosti ako Clara Wardová, Mahalia Jacksonová, Dinah Washingtonová či Martin Luther King, Jr. Prostredie, ktoré malú Arethu obklopovalo, bolo poznačené silným aktivizmom za slobodu a práva Afroameričanov.

Aretha odmalička vynikala mimoriadnym speváckym talentom. Na klavíri sa naučila hrať len z počutia. Mala veľký cit pre komponovanie a hudobné aranžmány. Jej otec ju už od detstva predurčil na hudobnú dráhu a ona pravidelne sprevádzala jeho kázne gospelovými piesňami.

Možno práve vďaka istému bohémskemu spôsobu života, ktorý viedol jej otec, sa Aretha už v trinástich rokoch stala matkou. Svoje druhé dieťa porodila v pätnástich. Identitu otca svojich detí držala po celý život v tajnosti, a preto sa šírili špekulácie o jej prípadnom znásilnení. Až v roku 2019 sa v jej pozostalosti našla písomná zmienka, kde Aretha odhaľuje totožnosť ich otca.  

Ani skoré rodičovstvo nenarušilo jej túžbu po hudobnej kariére. Kvôli jej nízkemu veku prebrala starostlivosť o jej deti stará mama a otec sa stal jej prvým hudobným manažérom. Keď dovŕšila osemnásť rokov, odcestovala do New Yorku, kde podpísala zmluvu s nahrávacou spoločnosťou Columbia Records.

Jej vzťah s dominantným otcom bol z Arethinej strany založený na bezvýhradnej poslušnosti a podriadenosti. Jediný raz sa mu vzoprela, keď sa v osemnástich rokoch vydala za Teda Whitea, ktorého jej otec neschvaľoval. Ted sa voči Arethe prejavoval podobne dominantne a v ich vzťahu boli časté žiarlivostné scény i domáce násilie.

V takomto prostredí Aretha len ťažko mohla naplno rozvinúť svoj potenciál. Po podpísaní zmluvy s Columbia Records zanechala gospelový žáner a stala sa všestranne zameranou speváčkou. Do jej repertoáru patrili hudobné štýly ako pop, jazz, blues, rokenrol či R&B. Napriek niekoľkým vydaným albumom sa jej však nepodarilo naspievať hit, ktorým by sa dostala do povedomia širšej verejnosti.

Inzercia

Na snímke filmoví predstavitelia Arethy Franklinovej, Teda Whitea a Jerryho Wexlera. Foto: TASR/AP

V roku 1966 jej producent Jerry Wexler navrhol spoluprácu s Atlantic Records. Práve tu sa začala jej dráha úspešnej soulovej speváčky. Vďaka slobodnejšiemu tvorivému prostrediu a vlastnému hlbokému citu pre rytmus stvorila niekoľko svetoznámych hitov. Začiatok jej kariéry odštartoval práve hit Respect.

Už v tomto období začalo byť zrejmé, že práve osobné problémy, boje a pochybnosti, sú tým, čo Aretha dokáže účinne preniesť do svojich piesní a osloviť tak širšie masy. Blízke jej boli najmä témy týkajúce sa ženskosti, tak v osobnej, ako aj v spoločenskej a vzťahovej rovine. V tomto období sa jej komplikovaný a turbulentný vzťah s manželom a neskôr aj jej manažérom Tedom začal vyhrocovať.

Po medializovanej udalosti, keď ju manžel napadol v hotelovej hale, sa Aretha definitívne rozhodla pre rozvod. V tom čase mali spolu už jedného syna. Neskôr Aretha uzavrela ešte jedno neúspešné manželstvo s hercom Glynnom Turmanom a svoje štvrté dieťa zas porodila manažérovi svojho turné Kenovi Cunninghamovi.

Všetky tieto osobné tragédie a životné neúspechy sa však plodným spôsobom odrazili na jej tvorbe, ktorá svojou úprimnosťou zasiahla srdcia miliónov poslucháčov po celom svete.

V roku 1982 sa Aretha na dva roky vrátila domov, aby sestrám pomohla so starostlivosťou o otca, ktorý bol v tom čase už odkázaný na nepretržitú pomoc. Arethu taktiež celý život trápili zdravotné problémy s nadváhou a v rodine sa im objavilo viacero onkologických diagnóz. Posledné dni svojho života strávila na lôžku vo svojom dome v Detroite obklopená rodinou a priateľmi. V auguste 2018 umiera na zriedkavý druh tumoru na pankrease.

Legenda, ktorá inšpiruje

Jej meno sa už počas jej života stalo doslova legendou. Pre mnohé mladé dievčatá sa stala prototypom ženy, ktorá sa napriek ťažkému osudu dokázala vypracovať na hudobnú ikonu.

V roku 2008 sa ocitla na prvej priečke zoznamu Stovky najväčších spevákov všetkých čias a tiež na deviatej priečke medzi Stovkou najväčších umelcov všetkých čias mienkotvorného časopisu Rolling Stone. Je tiež dvadsaťnásobnou držiteľkou cien Grammy, vrátane „ceny žijúcej legendy“ a „ceny za celoživotné dielo“, čím sa stala druhou najúspešnejšou v poradí.

Medzi najlepšie R&B single rebríčka Billboard sa dostala dvadsiatka jej singlov, pričom sedemnásť z nich sa ocitlo na prvom mieste. V roku 1987 bola Aretha Franklinová prvou ženou, ktorá bola uvedená do Rokenrolovej siene slávy.  Vystupovala tiež na inaugurácii prezidenta Baracka Obamu, ale aj na Svetovom stretnutí rodín, ktoré sa za účasti pápeža Františka uskutočnilo vo Philadelphii v roku 2015.

Režisérke filmu Respect, Liesl Tommyovej, sa napriek istým nedostatkom podarilo zachytiť na plátne dušu ženy, ktorá celý život hľadala vieru v seba, ale aj v Boha. Vďaka svojmu hlasu, ktorý považovala za jeho dar, ju potom mohla sprostredkovať celému svetu. Práve preto by sme na túto kráľovnú soulu nemali len tak ľahko zabudnúť.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva