Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2015

Po výpadku elektriny vyhlásili na Kryme stav ohrozenia

Stav ohrozenia vyhlásili na čiernomorskom polostrove Krym v dôsledku totálneho výpadku elektrického prúdu.

Takmer dva milióny osôb ostali v sobotu večer bez dodávok elektriny po zničení stĺpov vysokého napätia v susednej ukrajinskej Chersonskej oblasti. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie médiá a ruskú vládu.

Ruské ministerstvo energetiky v dnešnom vyhlásení príčinu výpadku elektriny nešpecifikovalo. Tamojšie médiá však v noci nadnes napísali, že dva stĺpy vysokého napätia v susednom ukrajinskom regióne severne od Krymu mali odpáliť ukrajinskí nacionalisti.

Rezort energetiky uviedol, že zasiahnuté boli dve rozvodné linky privádzajúce elektrickú energiu na Krym, v dôsledku čoho vypadol prúd pre takmer dva milióny ľudí. Ministerstvo ďalej informovalo o vyhlásení stavu ohrozenia na Kryme. Dodávky elektrickej energie sa podľa neho podarilo obnoviť v nevyhnutných objektoch.

Výpadok prúdu na Kryme oznámila v sobotu ruská televízia RT, podľa ktorej boli stĺpy "vyhodené do vzduchu". RT v tejto súvislosti pripomenula, že v Chersonskej oblasti operujú aj príslušníci radikálneho ukrajinského hnutia Pravý sektor. 

Krymské úrady vyhlásili stav ohrozenia a ihneď po výpadku prúdu sa pokúšali napojiť nemocnice a ďalšiu životne dôležitú infraštruktúru na rezervné elektrárne a generátory.

Inzercia

Podľa RT boli prerušené štyri hlavné vedenia vysokého napätia, ktoré privádzajú elektrinu z územia Ukrajiny, čo televízia označila za akt sabotáže. 

Ukrajinská polícia a novinári medzitým zverejnili na sociálnych sieťach správy o výbuchoch pri meste Čaplynka v Chersonskej oblasti, kde sa nachádzajú stĺpy nadzemného vedenia vysokého napätia, ktorým sa privádza elektrina na Krymský polostrov. 

Už v piatok neznámi sabotéri poškodili dva stĺpy vysokého napätia. Krymské úrady následne varovali obyvateľov pred možnými výpadkami prúdu. 

Pôvodne ukrajinský polostrov Krym vlani anektovala Ruská federácia.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.