STV a futbalové prenosy

Hoci televízne prenosy zo zápasov slovenskej futbalovej ligy sú u nás tradične žiadané, napriek tomu divák dodnes nemá možnosť ich sledovať. Dnešný stav je dosť veľká rarita – uplynulý víkend prebehlo už 15. kolo súťaže, no STV ani komerčné televízie jednoducho práva doteraz nezakúpili. Nespokojnosť rastie a zväčša padá na STV.

Televízne práva zo zápasov predáva (v zastúpení klubov, ktoré sa aj týmto živia) agentúra Športprogress. Predajnú cenu, ktorú stanovila, nie je ochotná akceptovať žiadna zo slovenských televízií – je pre nich jasne privysoká (pre porovnanie: približne 700 tis. Sk za jeden zápas pýta Športprogress, 70 tis. ponúkla STV, čo je zase iste trochu prinízka suma). Tento stav trvá mesiace, napriek tomu predstaviteľ Športprogressu pán Miklóš aj tento víkend pre TA3 vysvetľoval situáciu v zmysle, že „podľa nás ponuky televízií nezodpovedali trhovej cene, preto trváme na našej výške“, čo je do veľkej miery arogantný a nezmyselný argument, ak sa prihliadne na fakt, že predsa práve televízie sú v tomto prípade trhom, ktorý má stanoviť cenu. Športprogress ale hádže vinu na STV, že tá si neplní verejnoprávnu funkciu, že ju absolútne nezaujímajú požiadavky divákov, že vytrvalo škodí slovenskému futbalu – a umelo sa snaží vytvoriť z STV sponzora pre futbal...

Ak by ponuka Športprogressu nebola zlá, otázka je, prečo to nevyužila ani jedna komerčná televízia. Argument, že tie majú k dispozícii oveľa menší časový priestor na vysielanie, je sčasti pravdivý, ale nie je dostačujúci. Stačí sa pozrieť do Českej republiky, tam vysiela domáce futbalové zápasy TV Prima – v pondelky so začiatkom o 16:30 hod.! Ani u nás by pravdepodobne nebolo veľkou prekážkou dohodnúť jeden zápas na pondelok (alebo piatok...) a odpustiť si v tom čase jednu časť telenovely alebo seriálu.

STV dnes, aby uspokojila dopyt po futbale, zakúpila a vysiela prenosy z anglickej Premier League. To sa už sťažuje aj prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec: „...je to veľmi neštandardný vzťah k slovenskému futbalu... STV tak vytvorila priamu konkurenciu zásadným domácim športovým podujatiam, čo podľa nás absolútne odporuje pozícii verejnoprávnej televízie... Obrátime sa na Radu STV so žiadosťou o vysvetlenie tohto kroku a jeho zdôvodnenie.“ (Šport, 31.10.2005)

Dnešný stav nevyhovuje nikomu – divák nemá možnosť sledovať v televízii domáci futbal (pritom už pomaly končí jeho jesenná časť), ani kluby nedostali za televízne práva peniaze (žiadne). Ťažko možno hovoriť o tom, že Športprogress zastupuje záujmy klubov, keď z ceny nespustí a takto ani vôbec práva nepredá (nikomu!). Plne opodstatnene sa pýtal redaktor TA3, či by nebolo lepšie, aby si kluby samé predávali práva, resp. aby zmenili agentúru. Mali to spraviť už veľmi dávno!

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo