ZAHRANIČIE: Nebezpečné hodnoty s názvom FOCA

V najbližších dňoch sa v americkom Kongrese znova predstaví Zákon slobodnej voľby (Freedom of Choice Act), známy ako FOCA. Po viac ako dvadsiatich rokoch od začiatku snáh o jeho schválenie, majú v súčasnosti pro-choice aktivisti asi najbližšie k dosiahnutiu svojho cieľa.

Obama verzus FOCA
Jasnú podporu zákonu vyhlásil demokratický prezident Barack Obama pred voľbami, v príhovore pred Federáciou plánovaného rodičovstva: „Prvá vec, ktorú urobím ako prezident, bude podpísanie Zákona slobodnej voľby.“

V súvislosti s týmto výrokom Family Research Council spustila v televíziách štátov Ohio, Pennsylvania, Colorado, Michigan a Washington (anti)reklamu, ktorá sa začína otázkou, čo urobí prezidentský kandidát ako prvé, po uvedení do funkcie. Upraví ekonomiku? Skončí vojnu? Zlepší školstvo? Na otázky si v reklame Obama odpovedá sám, vyššie spomenutým citátom. Ženský hlas na jeho vyjadrenie reaguje: „Naozaj. Obamove najvyššie prezidentské priority sú obnoviť čiastočné potraty, eliminovať informovanie rodičov pred vykonaním potratu a nútenie daňových poplatníkov prispievať na potraty.“ Reklama sa končí sloganom: Barack Obama: Nebezpečné hodnoty.

Zrod FOCA
Prvá verzia zákona uzrela svetlo sveta na konci 80. rokov. Jeho zástancovia sa obávali toho, že Najvyšší súd vyhlási za neústavné súdne rozhodnutie Roe vs. Wade, ktoré v roku 1973 zlegalizovalo potraty. Keď sa v roku 1993 stal prezidentom demokrat Bill Clinton, jeho schválenie vyzeralo sľubne. Zabrzdila ho však kampaň vedená pro-life organizáciou National Right to Life. O rok na to v Snemovni reprezentantov získali prevahu republikáni a tým dostal zákon na čas červenú.

Čo zákon zmení
Jedna z navrhovateľov zákona, senátorka Barbara Boxer, sa na margo FOCA vyjadrila: „Zákon slobodnej voľby odstupuje od akéhokoľvek zákona, regulácie alebo miestneho nariadenia, ktoré zasahuje do práva ženy na slobodnú voľbu. To znamená, že chudobnej žene nebude môcť byť upretá bezplatná lekárska starostlivosť, v prípade, že sa rozhodne pre potrat.“ To sa však dosiahne tým, že vykonávanie potratov budú zo svojich daní financovať všetci a zruší sa zákaz finančnej podpory potratov vládou.


Zákon by upravoval aj podmienky vykonávania umelého ukončenia tehotenstva vo verejných nemocniciach, ktoré je v súčasnosti zakázané. Podľa súčasného právneho stavu ženy, ktoré sa rozhodnú pre potrat, musia prijať informácie o vývine plodu a alternatívach, ktoré sa žene ponúkajú namiesto potratu. Potom si má nechať 24 alebo 48 hodinový čas na rozmyslenie. Barbara Boxer tieto opatrenia označila za „propagandistické prednášky proti slobode voľby“.

Schválenie zákona by zrušilo taktiež povinnosť mladej ženy, ktorá sa rozhodne pre potrat, informovať o tomto rozhodnutí svojich rodičov. FOCA bude platiť ako celoštátny zákon, a tak ukončí všetky reštrikcie, ktoré proti potratom platili v jednotlivých štátoch.

Mária Škvarlová
Foto: christianshirts.net, iwka.files.wordpress.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo