Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. november 2015

Belgické úrady pre ohrozenie teroristami odstavili metro v Bruseli

Belgické úrady po vyhlásení najvyššieho stupňa teroristického ohrozenia v Bruseli radia zastaviť premávku v celej sieti tamojšieho metra.

 Národné krízové centrum v sobotu ráno oznámilo, že uvedené opatrenie by malo platiť počas celého víkendu, informuje agentúra DPA.

Podľa informácií belgickej rozhlasovej stanice RTBF by mala byť počas odstávky metra v Bruseli zachovaná premávka električiek i autobusov. Národné krízové centrum vydalo pre všetkých 19 častí bruselského regiónu taktiež odporúčanie zrušiť tento víkend väčšie verejné podujatia vrátane futbalových zápasov prvej a druhej ligy.

Belgické krízové centrum v noci nadnes oznámilo zvýšenie úrovne teroristického ohrozenia v Bruseli na najvyšší, štvrtý stupeň, ktorý znamená "vážne a bezprostredné ohrozenie". Obyvateľom hlavného mesta, ktoré je sídlom federálnej vlády, ako aj ústredných orgánov EÚ a NATO, radia vyhýbať sa väčším zhromaždeniam. Na zvyšnom území Belgicka zostáva v platnosti tretí stupeň výstrahy pred terorizmom, ktorý znamená "možné a pravdepodobné" ohrozenie.

Ministerstvo zahraničných vecí USA prostredníctvom siete Twitter vyzvalo Američanov zdržiavajúcich sa v Belgicku na zvýšenú opatrnosť.

Najnovšie obavy pred terorizmom v Belgicku nasledujú po tom, ako vyšlo najavo, že tu žili najmenej dvaja účastníci minulotýždňových útokov v Paríži, ktoré si vyžiadali 130 mŕtvych a vyše 350 zranených. Belgické orgány v uplynulých dňoch uskutočnili v Bruseli viacero protiteroristických razií.

Bruselská prokuratúra v piatok večer oznámila zadržanie tretieho podozrivého v súvislosti s parížskymi útokmi z 13. novembra, ku ktorým sa prihlásila organizácia Islamský štát. Ďalšieho podozrivého po vypočutí prepustili na slobodu.

Údajným organizátorom teroristických útokov v Paríži bol Abdelhamid Abaaoud, Belgičan s marockými koreňmi, ktorý v minulosti žil v bruselskej štvrti Molenbeek. Abaaoud v stredu prišiel o život pri zásahu francúzskych špeciálnych síl na parížskom predmestí Saint-Denis.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.