Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. november 2015

Francúzi nás požiadali o vojenskú pomoc v boji proti terorizmu

Na pôde Ministerstva obrany SR sa v piatok začali rokovania o potenciálnej vojenskej pomoci Francúzsku.

Rozhovory otvorili štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec a veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot.

"Od francúzskej strany sme dostali prvú žiadosť, ktorá obsahuje všeobecnú požiadavku. My vieme poskytnúť spôsobilosti v oblasti radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, expertov v oblasti logistiky a likvidácie výbušných prostriedkov, štábnych dôstojníkov, spravodajské služby a samozrejme špeciálne jednotky," uviedol Koterec.

Konkrétne špecifikácie však vzídu z diskusie medzi ozbrojenými silami oboch krajín. Tá by sa mala uskutočniť v priebehu najbližšieho týždňa až dvoch.

Ako informovalo slovenské ministerstvo obrany, Francúzsko bude od krajín Európskej únie žiadať hlavne podporu v misiách v zahraničí, aby bolo schopné stiahnuť časť svojich jednotiek a sústrediť sa na boj proti terorizmu.

"Ďakujem Slovenskej republike za solidaritu s Francúzskom. Dnes sa už musíme rozprávať o konkrétnej pomoci a podpore, ktorú vedia krajiny únie ponúknuť," uviedol Lopinot. Situácia je podľa jeho slov naďalej veľmi vážna a hrozba terorizmu nezmizla.

Stretnutie oboch partnerov nadväzuje na historicky prvú aktiváciu článku o vzájomnej pomoci, vrátane vojenskej, teda článku 42.7 Zmluvy o Európskej únii. Francúzsko tento článok aktivovalo v utorok (17.11.) na pôde Rady pre zahraničné veci EÚ na úrovni ministrov obrany.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.