Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2015

Rezort vnútra: Návrh na "minischengen" oficiálne nikto nepodal

Návrh na zriadenie "minischengenu" dnes na programe Rady ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli nefiguroval.

Išlo o pracovný návrh holandskej vlády, nikto ho však na Európsku komisiu nepodal, čo potvrdila aj samotná Európska komisia. Konštatuje sa to v stanovisku Ministerstva vnútra SR.

 „Myslíme si, že tento návrh je nezmyselný a zároveň aj nebezpečný, keďže by to smerovalo k zrušeniu jedného zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie. Slovensko je pevnou súčasťou Schengenu a ako jedna z mála krajín, na rozdiel od iných štátov aj západnej Európy, stále precízne dodržuje schengenské pravidlá a dôsledne stráži svoju vonkajšiu hranicu EÚ,“ uvádza sa v stanovisku.

O vytvorení "minischengenu" s oboma holandskými ministrami neformálne hovoril aj šéf slovenského rezortu vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho išlo skôr o tlak na krajiny, ktoré si neplnia svoje úlohy, a predovšetkým na Grécko.

„Zhodli sa aj na tom, že Schengen je najväčšou vymoženosťou EÚ, a preto ho musíme rozvíjať, nie obmedzovať. A to sa dá len vtedy, ak budú lepšie chránené vonkajšie hranice,“ dodal Kaliňák.

Informáciu o vytvorení "minischengenu" priniesol holandský denník De Volkskrant, ktorý sa odvolal na šéfa holandskej diplomacie Berta Koendersa.

Denník spresnil, že päť členských krajín EÚ - Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Rakúsko - by spolu vytvorili "minischengen", čiže výrazne zmenšenú verziu súčasnej zóny bez kontrol na vnútorných hraniciach, do ktorej je zapojených 26 európskych krajín. Podľa Koendersa nejde o oficiálny návrh, iba o "prvé kontaktné rozhovory", pričom európske internetové noviny Politico dnes upozornili, že šéf holandskej diplomacie nepoužil výraz "minischengen".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.