Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2015

Rezort vnútra: Návrh na "minischengen" oficiálne nikto nepodal

Návrh na zriadenie "minischengenu" dnes na programe Rady ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli nefiguroval.

Išlo o pracovný návrh holandskej vlády, nikto ho však na Európsku komisiu nepodal, čo potvrdila aj samotná Európska komisia. Konštatuje sa to v stanovisku Ministerstva vnútra SR.

 „Myslíme si, že tento návrh je nezmyselný a zároveň aj nebezpečný, keďže by to smerovalo k zrušeniu jedného zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie. Slovensko je pevnou súčasťou Schengenu a ako jedna z mála krajín, na rozdiel od iných štátov aj západnej Európy, stále precízne dodržuje schengenské pravidlá a dôsledne stráži svoju vonkajšiu hranicu EÚ,“ uvádza sa v stanovisku.

O vytvorení "minischengenu" s oboma holandskými ministrami neformálne hovoril aj šéf slovenského rezortu vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho išlo skôr o tlak na krajiny, ktoré si neplnia svoje úlohy, a predovšetkým na Grécko.

„Zhodli sa aj na tom, že Schengen je najväčšou vymoženosťou EÚ, a preto ho musíme rozvíjať, nie obmedzovať. A to sa dá len vtedy, ak budú lepšie chránené vonkajšie hranice,“ dodal Kaliňák.

Informáciu o vytvorení "minischengenu" priniesol holandský denník De Volkskrant, ktorý sa odvolal na šéfa holandskej diplomacie Berta Koendersa.

Denník spresnil, že päť členských krajín EÚ - Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Rakúsko - by spolu vytvorili "minischengen", čiže výrazne zmenšenú verziu súčasnej zóny bez kontrol na vnútorných hraniciach, do ktorej je zapojených 26 európskych krajín. Podľa Koendersa nejde o oficiálny návrh, iba o "prvé kontaktné rozhovory", pričom európske internetové noviny Politico dnes upozornili, že šéf holandskej diplomacie nepoužil výraz "minischengen".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.