Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2015

Útok v Mali: Islamisti prepustili tých, čo poznali Korán (aktualizované)

Ozbrojenci napadli hotel Radisson Blu v hlavnom meste afrického Mali v Bamaku.

Útok v Mali: Islamisti prepustili tých, čo poznali Korán (aktualizované)

Malijské špeciálne jednotky vtrhli do luxusného hotela Radisson Blue v hlavnom meste Bamako, na ktorý dnes ráno zaútočili džihádistickí ozbrojenci a zajali tam približne 170 rukojemníkov z radov hosťov a zamestnancov.

Z područia teroristov sa podarilo dostať 80 zadržiavaných osôb. Prepustení boli tí, ktorí vedeli odrecitovať verše z Koránu, píše agentúra Reuters. Ozbrojenci však zabili najmenej troch ľudí.

Exteriér hotela Radisson Blu v Bamaku, Mali (Foto – radissonblu.com)

Podľa očitých svedkov sa útočníci priviezli k hotelu v autách s diplomatickým označením a boli maskovaní. Na budovu zaútočili strelnými zbraňami a ručnými granátmi. Ich počet svedkovia kvôli neprehľadnosti situácie odhadli na päť až 13.

Podľa agentúry AP začali útočníci po vtrhnutí do budovy strieľať s pokrikom „Alláhu Akbar“, čo v arabčine znamená „Alah je veľký“.

Na scéne okrem špeciálnych jednotiek zasahujú aj policajti, vojaci a niekoľko členov mierovej misie OSN. Podľa stanice BBC odvolávajúcej sa na francúzske vládne zdroje boli v hoteli aj francúzski občania. Hosťom inkriminovaného hotela bol aj známy guinejský hudobník Sekouba Bambino.

Inzercia

Medzi hosťami hotela bolo aj šesť zamestnancov leteckej spoločnosti Turkish Airlines, 12 zamestnancov leteckej spoločnosti Air France, 20 indických a desať čínskych občanov, ako aj päť pracovníkov OSN.

Po prevrate v roku 2012 prevzali kontrolu nad severnou časťou Mali islamskí extrémisti s prepojeniami na Al-Kájdu. Začiatkom nasledujúceho roka sa rozbehla vojenská intervencia, ktorú viedlo Francúzsko. Islamisti boli síce vyhnaní z väčších miest, no táto časť krajiny zostáva naďalej nestabilná a útoky sa presunuli do južnejších častí Mali.

Vlani v marci sa prihlásila jedna skupina islamistov k zabitiu piatich ľudí vo vyhľadávanej reštaurácii v Bamaku. 

-rp-, TASR

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.