Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2015

Kultúra zažila najlepšie volebné obdobie od roku 1993, tvrdí Jarjabek

V priebehu takmer 23 rokov doterajšieho vývoja Slovenskej republiky je ťažké nájsť volebné obdobie, v ktorom by nedochádzalo k rušeniu kultúrnych inštitúcií a, naopak, dochádzalo k ich postupnému rozvoju. Pre uplynulé štyri roky to však podľa predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušana Jarjabka (Smer-SD) platí.

„Dovolím si tvrdiť, že tieto štyri roky určite patria medzi najdôležitejšie a hlavne najúspešnejšie počas celej histórie Slovenskej republiky, teda od roku 1993,“ povedal v diskusii na TABLET.TV Jarjabek.

Dôvodom sú podľa neho normy prijaté v parlamente, ale najmä prístup ministerstva kultúry pod vedením Mareka Maďariča (Smer-SD). „Toto volebné obdobie bolo iné v tom, že nastal posun v pohľade na rezort ministerstva kultúry z hľadiska jeho významu a autority. Dnes už nikto nerozmýšľa o tom, že by sa tento rezort mal spojiť s ministerstvom školstva a už vôbec nikto nerozmýšľa o tom, že by sa mal zrušiť,“ poznamenal Jarjabek. 

Na námietku, že tento efekt mohol byť spôsobený aj vysokým straníckym postavením aktuálneho šéfa rezortu, keďže Maďarič je podpredsedom vládnej strany, Jarjabek reagoval, že vláda ako taká bola podľa neho pozitívne naklonená k podpore kultúry. Ako príklad uviedol postoje ministra financií Petra Kažimíra.

Pripomenul, že niekoľko rokov dozadu sa veľmi vážne uvažovalo napríklad o predaji novej budovy Slovenského národného divadla. „Tam boli tvrdo súkromnícke záujmy, od štúdií istej súkromnej televízie, po parkoviská na tej strane, kde je činohra, až po obchodné priestory. Verím, že sa takáto situácia nikdy nezopakuje,“ zdôraznil Jarjabek. Dodal, že dnes už aj poslanci, ktorí vtedy predaj budovy podporovali, svoje postoje ľutujú a dokonca sa mu za ne niektorí prišli ospravedlniť.

Inzercia

Odporúčame

Slovan porazil CSKA v Moskve 2:0

Slovan porazil CSKA v Moskve 2:0

Hokejisti Slovana Bratislava vybojovali tretie víťazstvo v rade, keď vo štvrtkovom zápase KHL triumfovali na ľade jedného z favoritov na zisk Gagarinovho pohára CSKA Moskva 2:0.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.