Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2021, 09:29

Kauza motáky

Kočner odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste, vypočuť zvažujú aj Roberta Fica

Kočner odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste, vypočuť zvažujú aj Roberta Fica

Obvinený Marian Kočner. Foto TASR/Jakub Kotian

„Som nevinný,“ vyhlásil. Peter Tóth priznal, že dostával motáky od Kočnera cez advokáta Šabíka. Kočner tvrdí, že klame.

Podnikateľ Marian Kočner a jeho obhajcovia odmietli uzavrieť pred Okresným súdom Bratislava I s prokurátorom Krajskej prokuratúry v Trenčíne dohodu o vine a treste v kauze motákov.

„Som nevinný,“ vyhlásil Kočner, ktorý zároveň odmietol urobiť vyhlásenie o vine. Prítomní sú aj jeho obhajcovia Michal Mandzák, Martin Pohovej.

Následne prokurátor prečítal obžalobu. Kočner sa mal dopustiť zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka posielal motáky bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrovi Tóthovi v roku 2018 z Ústavu na výkon väzby v Bratislave.

Motáky boli určené obhajcovi Marekovi Parovi a ďalšej osobe. „Súčasná obžaloba prednesená prokurátorom nereflektuje na zmenu právnej kvalifikácie OS Bratislava I,“ zdôraznil obhajca Michal Mandzák.

Proces je naplánovaný aj na stredu, pričom súd tieto termíny vytýčil na svojom verejnom zasadnutí 23. júna, keď predbežne prerokoval obžalobu.

Okresný súd Bratislava I vtedy rozhodol, že sa bude obžaloba posudzovať ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu.

Tóth priznal, že motáky dostával

V utorok ako prvý začal vypovedať Peter Tóth, popoludní by mal vypovedať advokát Andrej Šabík, obhajca Marek Para, znalci a iní.

Peter Tóth priznal, že dostával cez advokáta Andreja Šabíka motáky od podnikateľa Mariana Kočnera.

Prvý moták dostal z väzby od podnikateľa v roku 2018. Išlo o papierik s inštrukciami, aby išiel za jeho bývalou manželkou.

„Mal som si vyžiadať jeho telefón. Dostal som šesťmiestny kód. Mal som vyberať telefónne čísla na osoby, ktoré som mal kontaktovať,“ povedal Tóth.

Peter Tóth prichádza do súdnej siene Okresného súdu Bratislava I. Foto TASR/Jakub Kotian

Motákov bolo podľa jeho slov veľmi veľa, Tóth ich na jeseň 2018 odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. „Niekoľko ráz ma Marian Kočner cez motáky požiadal, aby som sa stretol s advokátom Marekom Parom,“ uviedol Tóth.

Para mal údajne zabezpečiť, aby prostredníctvom európskych justičných orgánov prerušili konanie voči Kočnerovi na Špecializovanom trestnom súde v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

Motáky začal Tóth okrem tých, ktoré zničil, odovzdávať potom, ako sa objavili informácie o možnom zapojení Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Tóth vypovedal, že Kočnera spoznal ako novinár denníka Sme v roku 1995, keď sa venoval témam zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny a prvej kauzy podvodu na Technopol. Neskoršie sa zblížili počas sporu o vlastnícke práva TV Markíza. „Vzťah sa spočiatku vyvíjal po priateľskej línii,“ skonštatoval exsiskár.

Stretnutia sa mali zintenzívniť od roku 2016. Kočner vtedy uvažoval o založení politickej strany a chcel si pripraviť mediálnu platformu a získať si dôveru na verejnosti.

Tóth podrobne vypovedal o sporoch o vlastnícke práva TV Markíza a tom, ako Kočner chcel v budúcnosti profitovať na delení práv a existencii zmeniek, za ktoré bol odsúdený.

Kočnerov právny zástupca Michal Mandzák. Foto TASR/Jakub Kotian

Peter Tóth o existencii motákov informoval na jeseň 2018 exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana. Motáky podľa jeho slov Zurian zhodnotil ako závažné. Tóth ich po výsluchoch odovzdal spolu s telefónmi Mariana Kočnera orgánom činným v trestnom konaní.

Tóth po svojej takmer dvojhodinovej výpovedi najskôr odmietol napriek hrozbe pokuty odpovedať na otázky obhajoby. Napokon na niektoré odpovedal čiastočne.

Podľa vlastných slov s Kočnerom z väzby dosť často telefonoval. Motáky mu mal posielať cez advokáta Andreja Šabíka.

Inzercia

Kočner: Svedok Tóth o motákoch klame

Svedok Peter Tóth klame, že dostával od advokáta Andreja Šabíka motáky. Uviedol obžalovaný Kočner po Tóthovej výpovedi.

„Z výpovede Šabíka vyplýva, že v čase, keď mal odovzdávať časť motákov Tóthovi, bol na dovolenke. To isté platí aj o telefónoch. Svedok nehovorí pravdu a klame,“ povedal Kočner.

Podľa vlastných slov vedel, že Tóth bol od roku 1998 príslušníkom Slovenskej informačnej služby (SIS) a do kauzy sporov týkajúcich sa vlastníckych práv TV Markíza ho nasadili ako agenta.

„Napísal viacero záznamov,“ zdôraznil. Tóth sa mu mal ponúknuť, že v kauze zmeniek bude vypovedať v jeho prospech, Kočner to odmietol. O existencii zmeniek Tóth údajne vedel od roku 2000.

Kočner priznal, že chcel od Tótha, aby kontaktoval svojho priateľa – exriaditeľa SIS Vladimíra Mitra. Chcel od neho vedieť, akým spôsobom by mohol získať zo zdrojov SIS uzavretie kauzy Gamatex týkajúce sa Markízy. „Mitro mi povedal, že si to nevie predstaviť,“ uviedol obžalovaný.

Kočner bol podľa Tótha ochotný dať bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Mitrovi za to, že potvrdí existenciu zmeniek, 300- až 400-tisíc eur. Vo vzťahu k tomu, že to potvrdí Roman Osuský, podľa Tótha žiadna suma nepadla, píše Denník N.

Tóth vypovedal podľa prokurátora Krajskej prokuratúry v Trenčíne Ronalda Kutiša konzistentne a dôveryhodne, a neboli zistené odchýlky vo výpovediach z prípravného konania.

„Považujem ho za vierohodného. Úlohou obhajoby je vždy spochybniť výpoveď svedka, ktorý má usvedčovať klienta, takže toto považujem za normálne. Myslím si, že svedok Tóth to absolútne bez problémov ustál a vysvetlil. Na otázky obhajoby odpovedal jednoznačne,“ uviedol prokurátor.

Dučák o motákoch nevie nič

V utorok vypovedal aj podnikateľ Jozef Dučák, ktorý bol priateľom obžalovaného Kočnera. Dučák však o motákoch nevie nič. Priznal, že Kočnera pozná už približne 30 rokov.

„Neviem nič o motákoch, na ničom takom som sa nezúčastnil. Považujem Mariana Kočnera za priateľa, stretávali sme sa raz za dva týždne na káve. Obhajcu Andreja Šabíka poznám a pracuje pre mňa. S Petrom Tóthom ma zoznámil Marian Kočner a ja som ho akceptoval,“ povedal na margo aktérov a celej kauzy svedok.

Dučák podľa vlastných slov ani nebol svedkom, že by Šabík za jeho prítomnosti odovzdával Tóthovi nejaké písomné pokyny.

Dučák v utorok vypovedal v poradí ako druhý svedok počas prvého hlavného pojednávania s Marianom Kočnerom. Okrem nich na utorok boli predvolaní ako svedkovia obhajcovia Andrej Šabík a Marek Para.

Predseda senátu Okresného súdu Bratislava I okolo 14.00 h prerušil hlavné pojednávanie do stredy. Na programe je oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi a obrazovým záznamom a znaleckým posudkom.

Ako posledný svedok vypovedal v utorok obhajca Marek Para, a to s vylúčením verejnosti. Na úvod uviedol, že jeho klient v iných prípadoch – Marian Kočner – ho zbavil mlčanlivosti. Je ochotný vypovedať, ale keďže v kauze zmeniek TV Markíza, kde Kočnera zastupuje, prebiehajú podané mimoriadne opravné prostriedky, požiadal o vylúčenie verejnosti.

Po opustení súdnej miestnosti sa Para odmietol médiám vyjadriť s tým, že je viazaný mlčanlivosťou ako advokát. Vypovedať môže len na súde a pred orgánmi činnými v trestnom konaní.

Podľa Kočnerovho obhajcu Michala Mandzáka je jeho klient v kauze motákov nevinný. „Jednoznačne, z právnej kvalifikácie a zo skutku, ktorý mu je kladený za vinu, je jednoznačne nevinný,“ povedal.

Podľa neho, pokiaľ ide o výpoveď svedka Andreja Šabíka, ktorého navrhoval prokurátor osobne vypočuť, úplne postačuje prečítanie zápisnice z hlavného pojednávania.

Okresný súd obžalobu posudzuje ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy.

Zvažujú predvolať Bödöra či Fica

Obhajoba ešte zváži, či bude v kauze motákov trvať na svedkoch ako nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či expremiér Robert Fico.

Kočner je od začiatku tohto roka právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom.

V kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku spoločne s Alenou Zsuzsovou pôvodne oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby. Verdikt nebol právoplatný, vo veci rozhodoval 15. júna Najvyšší súd. Ten rozhodol, že vecou sa bude opätovne zaoberať Špecializovaný trestný súd.

Koncom júna ho ako ďalšiu osobu obvinili v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho.

Dnes treba vedieť

pred 44 minútami

Slovenskí futsalisti remizovali vo svojom druhom zápase na majstrovstvách Európy v Holandsku s Poľskom 2:2. Slovenský nováčik na šampionáte zaknihoval historický zisk bodu a živí šancu na postup do štvrťfinále. Zabojuje oň vo svojom treťom zápase základnej C-skupiny v sobotu 29. januára s Chorvátskom v Groningene. (tasr)

pred hodinou

„Čím je viac pozitívnych, tým máme viac prípadov bizarných efektov prekonania covidu. Napríklad stratu čuchu, keď ho človek úplne stratí. Mnohí si ani neuvedomujú, že hľadanie si partnera a sexualita sú veľmi závislé práve od čuchu. Ľudia bez čuchu majú problém nájsť si partnera, problém fungovať s ním a strácajú aj pôžitok z jedla,“ hovorí otorinlaryngológ Pavol Šurda, ktorý pôsobí v nemocnici v Londýne.

pred 2 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva