Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2015

Bývalý starosta Marianky bude stíhaný na slobode

Bývalý starosta Marianky Radovan J. obvinený zo zločinu prijímania úplatku bude stíhaný na slobode.

Najvyšší súd SR dnes potvrdil uznesenie Špecializovaného trestného súdu, ktorým bol exstarosta prepustený na slobodu a zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

Senát NS dospel k záveru, že sudca pre prípravné konanie správne, podrobne a logicky zdôvodnil, prečo nezistil žiadne dôvody pre vzatie Radovana J. do väzby. „Najvyšší súd sa s nimi v celom rozsahu stotožňuje a v zásade nemá čo dodať,“ vyhlásil predseda senátu Martin Piovartsy. Poznamenal, že prokurátor svoju sťažnosť neodôvodnil a NS tak nevedel, čo ho viedlo k jej podaniu. „Po preskúmaní veci Najvyšší súd zistil, že napadnuté rozhodnutie je zákonné,“ uviedol Piovartsy.

Po vzdaní sa funkcie starostu podľa neho Radovan J. nemá možnosť pokračovať v trestnej činnosti a Najvyšší súd nezistil ani skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bude ovplyvňovať svedkov. Piovartsy však obvineného v súdnej sieni upozornil, že vo väzbe ešte môže skončiť, ak by sa nevhodným spôsobom správal v budúcnosti.

Rozhodnutie NS si vypočul aj prítomný obvinený Radovan J., ktorý ho však nechcel nijako komentovať. Funkcie starostu Marianky sa vzdal 12. novembra. Učinil tak v deň, keď ŠTS rozhodoval o jeho väzobnom stíhaní. Väzbu navrhoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, aby obvinený nemohol ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Národná kriminálna agentúra zadržala Radovana J. na obecnom úrade v pondelok 9.11.. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu prijímania úplatku. Radovan J. vyžadoval dary pre obec od obyvateľov, ktorí sa rozhodli stavať, hoci zákon také niečo nepozná.

Inzercia

Ako informovala polícia, obvineniu čelí pre tri skutky. Koncom februára 2015 mala byť na Obecnom úrade v Marianke požiadaná stavebníčka o dar 2000 eur, a to za bezproblémové vybavenie jej žiadosti o zmenu stavby pred dokončením v rámci stavebného konania. Vyžiadaný úplatok vo forme daru uhradila bankovým prevodom.

O sumu 1700 eur mal byť požiadaný aj ďalší stavebník v júni tohto roka za bezproblémové stavebné konanie, ktoré bolo prerušené. Vyžiadaný úplatok vo forme daru rovnako uhradil, a to vo výške 700 eur.

Koncom septembra tohto roku mala byť požiadaná stavebníčka o dar 2000 eur, ktorý súvisel s prebiehajúcou kolaudáciou. Tá úplatok formou daru odmietla zaplatiť.

Exstarostovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.
 

Odporúčame