Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2015

Zabili mu v Paríži manželku. Nebudem vás nenávidieť, odkázal islamistom

Antoine Leiris počas streľby v klube Bataclan stratil manželku, ale otvorene odmietol nenávidieť jej vrahov.

Zabili mu v Paríži manželku. Nebudem vás nenávidieť, odkázal islamistom

Antoine Leiris (Foto – Flickr.com)

Piatkový teror v metropole Francúzska vyrazil dych celému svetu. Počas negatívnej atmosféry hnevu a nevraživosti sa však objavili aj opačné reakcie. Antoine Leiris počas streľby v klube Bataclan stratil manželku, ale otvorene odmietol nenávidieť jej vrahov.

„V piatok večer ste vzali neobyčajný život, lásku môjho života, matku môjho syna, ale nedostanete moju nenávisť,“ napísal Leiris na svojom facebooku. Informoval o tom britský Daily Mail.

Svoju manželku Hélène spoznal Leiris pred dvanástimi rokmi a mal s ňou sedemnásťmesačného syna Melvina.

„Nemám už viac času, ktorý by som vám venoval, idem prebudiť Melvina. (...) Zje svoje jedlo ako zvyčajne a potom sa budeme hrať ako zvyčajne a celý svoj život vám bude tento malý chlapec hrozbou tým, že žije šťastný a slobodný. Pretože ani jeho nenávisť nedostanete,“ uviedol Leiris.

Status na sociálnej sieti zdieľalo už viac ako 207-tisíc ľudí. Mnohí nešetrili prejavmi sústrasti. „Vaše slová ma naozaj hlboko zasiahli. Moje myšlienky, moja odvaha a moje srdce sú s vami,“ komentovala Leirisovo vyznanie jedna používateľka.

Razie v Paríži

V stredu sa v parížskom predmestí Saint-Denis uskutočnila veľká protiteroristická akcia. Svet sa teraz dohaduje, či je medzi zastrelenými aj strojca minulotýždňových útokov, ktorým má byť 28-ročný Belgičan marockého pôvodu Abdelhamid Abaaoud.

Washington Post dnes s odvolaním sa na dvoch pracovníkov tajných služieb napísal, že tento muž je mŕtvy. Americké noviny však nezverejnili žiadne podrobnosti ani to, z ktorej krajiny ich zdroje pochádzajú.

Francúzsky prokurátor Francois Molins v stredu večer oznámil, že Abaaoud nie je medzi zatknutými po zásahu v štvrti Saint-Denis. Vyšetrovatelia však ešte neidentifikovali zabitých pri tejto akcii. Polícia vzala do väzby osem ľudí, z toho jednu ženu.

InzerciaNa snímke zverejnenej ruským ministerstvom obrany piloti stíhacieho bombardéra Su-34 zhadzujú bomby na ciele v Sýrii 9. októbra 2015. (Foto - TASR/AP) 

Kým v Paríži a okolí naháňali policajti podozrivých z terorizmu, lídri Franúzska začali hovoriť o potrebe veľkej koalície proti Islamskému štátu.

Ministri obrany EÚ síce oficiálne prijali apel na podporu Francúzka, šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová sa však vyjadrila, že v skutočnosti sa nejaká spoločná európska misia či koalícia nechystá. Francúzi tak musia veci riešiť cez bilaterálne rokovania a dohody.

Prezident Hollande sa už stretol s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym. Ten nazval členov ISIS „psychopatickými monštrami.“ Podľa Kerryho pocíti najbližšie týždne ISIS „ešte väčší tlak“, cituje ho Wall Street Journal.

Francúzskeho prezidenta čaká 24. novembra stretnutie s Brackom Obamom vo Washingtone, o dva dni nato ho prijme v Moskve Vladimir Putin. Ten už dal pokyny, aby sa ruský krížnik Moskva koordinoval v Stredomorí s francúzskou lietadlovou loďou Charles De Gaulle. Okrem toho, ruská Duma vyzvala štáty Európy, Severnej Ameriky a Blízkeho východu na vytvorenie protiteroristickej koalície podobnej tej proti Hitlerovi, píše Corriere della Sera.

Francúzske stíhačky začali ešte cez víkend bombardovať „hlavné mesto“ ISIS – sýrsku Rakku. Podľa miestnych pozorovateľov sa však islamisti na odvetu pripravili a strategické miesta opustili. Tí, čo zostali, vraj utekajú pred bombardovaním ako „myši“. Podľa aktivistov sa ukrývajú medzi civilistami.

Rusi zase bombardujú ISIS na najcitlivejšom mieste – ropné rafinérie. Podľa Moskvy už ruské letectvo zničilo okolo 500 cisterien, ktoré vozili ropu medzi Sýriou a Irakom. Obchod s ropou je stále najdôležitejším príjmom teroristickej skupiny.

-db-,-rp-, TASR

Odporúčame

Kiska vyzval na ďalšie reformy zamerané na zjednodušenie podnikania

Kiska vyzval na ďalšie reformy zamerané na zjednodušenie podnikania

Rumunsko s jeho novo objavenými zásobami plynu na pobreží Čierneho mora by sa mohlo stať významným dodávateľom energie pre tento región a prispieť k jeho regionálnej stabilite, spolupráci a energetickej bezpečnosti v Európe. Povedal to slovenský prezident Andrej Kiska na otvorení rumunsko-slovenského Ekonomického fóra, ktoré sa konalo dnes v Bratislave. Táto krajina patrí podľa jeho slov k jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska v regióne juhovýchodnej Európy.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.