Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2015

Kiska vyzval na ďalšie reformy zamerané na zjednodušenie podnikania

Rumunsko s jeho novo objavenými zásobami plynu na pobreží Čierneho mora by sa mohlo stať významným dodávateľom energie pre tento región a prispieť k jeho regionálnej stabilite, spolupráci a energetickej bezpečnosti v Európe. Povedal to slovenský prezident Andrej Kiska na otvorení rumunsko-slovenského Ekonomického fóra, ktoré sa konalo dnes v Bratislave. Táto krajina patrí podľa jeho slov k jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska v regióne juhovýchodnej Európy.

"Objem vzájomného obchodu v posledných rokoch vzrástol a prekonal dve miliardy eur. Obe naše krajiny si užili veľa úspechov hospodárskeho rozvoja, ktorý prispel k zlepšeniu životnej úrovne našich ľudí. Hlavnou hnacou silou tohto pokroku boli príležitosti pre podnikateľov. Európska integrácia znamenala pre obe naše krajiny hlboké reformy," konštatoval prezident. Ak chceme tento trend udržať, potrebujeme podľa Kisku viac inteligentnej integrácie zameranej na identifikáciu a odstraňovanie prekážok vzájomných obchodov a investícií.

"Osobitnú pozornosť treba venovať rýchlemu a účinnému vykonávaniu všetkých krokov vedúcich k jednotnému digitálnemu trhu," podčiarkol prezident. Svet inovácií podľa jeho slov smeruje k internetu vecí. "Ten bude lepšie fungovať na jednotnom trhu s 500 miliónmi zákazníkov než v 28 krajinách ovládaných nezlučiteľnými zákonmi a nekonečným zoznamom prekážok. Potrebujeme ďalšie reformy zamerané na výskum a vývoj, vzdelávanie, zlepšenie presadzovania práva a na jednoduchosť podnikania," konštatoval Kiska pred podnikateľmi oboch krajín.

Súčasťou stratégie Slovenska je podľa slov prezidenta podporovať inovácie v podobe klastrov, technologických platforiem a inkubátorov pre inovatívne startupové firmy. Pripomenul tiež, že v druhej polovici budúceho roka bude Slovensko prvýkrát predsedať Európskej únii. "Som si istý, že počas nášho predsedníctva sa budeme zaoberať mnohými z týchto problémov," konštatoval. Inovatívne a úspešné nápady podľa Kisku môžu vzniknúť len v slobodnom prostredí spolupráce a vzájomnej dôvery.

Inzercia

Odporúčame