Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2015, 08:41

Povolebné Poľsko pomôže v boji s terorizmom, voči utečencom má výhrady

Nová poľská premiérka Beata Szydlová včera vyhlásila, že Poľsko bude spolupracovať s Európskou úniou v boji proti extrémizmu, ale je zdržanlivé vo veci prijatia utečencov.

Szydlová dnes vystúpila s programovým vyhlásením svojej vlády, na ktorého začiatku odsúdila piatkové útoky v Paríži a povedala, že prioritou jej vlády bude zaručiť Poliakom bezpečnosť a prispieť k bezpečnosti EÚ. Ako ju mieni dosiahnuť, nepovedala, informovala tlačová agentúra AP.

Vyhlásila tiež, že Poľsko bude solidárne s ďalšími členskými krajinami EÚ v tom, že sa "s nimi podelí o to, čo je dobré" a bude pripravené "prispieť im pomocou v mimoriadnych situáciách, ako sú prírodné pohromy, teroristické akcie alebo dokonca vojnové hrozby".

"Nemôžete však nazvať solidaritou to, keď sa niektoré krajiny pokúsia, istým spôsobom, exportovať problémy, ktoré si zavinili samy alebo s účasťou ďalších krajín, a teraz sú nimi zavalené," uviedla Szydlová v evidentnej narážke na Nemecko.

Po útokoch v Paríži vyjadrili členovia novej konzervatívnej poľskej vlády neochotu dodržať predchádzajúce sľuby Poľska, že prijme na základe plánu EÚ 7000 utečencov. Svoje výhrady zdôvodnili obavami o bezpečnosť krajiny.

Nová poľská premiérka prisľúbila, že Poľsko bude "aktívnejšie a asertívnejšie" v medzinárodných vzťahoch, pričom USA bude jeho hlavný partner pri garantovaní bezpečnosti.

Väčšina jej prejavu však bola venovaná sľubom o poľskom hospodárskom rozvoji, ktorý, ako povedala, prinesie lepší život všetkým občanom. Niektoré z reforiem, ako je štátne financovanie zdravotnej starostlivosti a dvojstupňového školského vzdelávania, podľa agentúry AP pripomínajú systémy z čias komunizmu.

Konzervatívna vláda Szydlovej zložila v pondelok sľub a teší sa parlamentnej väčšine. Očakáva sa, že dnes bez problémov získa dôveru parlamentu.

Prezident Adrzej Duda dnes nahneval opozíciu tým, že udelil milosť ministrovi z novej vlády Mariuszovi Kaminskému, ktorý bol odsúdený za zneužitie moci v roku 2007, keď šéfoval protikorupčnému orgánu, dodala AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu Covid-19 skôr. Na rad prídu spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. (tasr)

pred 2 hodinami

Poľský pacient v anglickej nemocnici, ktorého na základe rozhodnutia súdu odpojili od vyživovania, v utorok zomrel. Podľa neziskovky Christian Concern poslednú noc, teda 25. januára, právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie Poliaka vzhľadom na jeho diplomatický status, ktorý zabezpečilo Poľsko, aby ho mohlo previesť do vlasti a skúsiť tak ďalšiu liečbu. Nemocnica to však odmietla. Viac v článku Pavla Rábaru.

pred 2 hodinami

V Českej republike pribudlo v utorok 9144 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 500 menej než pred týždňom. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému zostal druhý deň po sebe na úrovni 68 bodov, čo zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti. V Česku však aj naďalej platia opatrenia na úrovni piateho stupňa. (tasr)