Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Príroda Spoločnosť
07. august 2021

Kozmetické alternatívy

Kryštál v podpazuší a múka na vlasoch?

Prečo aj slovenskí zákazníci hľadajú menej syntetické náhrady šampónov aj dezodorantov a čo na to veda.

Kryštál v podpazuší a múka na vlasoch?
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Prečo aj slovenskí zákazníci hľadajú menej syntetické náhrady šampónov aj dezodorantov a čo na to veda.

Prepadli mu nielen americké celebrity či princ Harry: fenomén No Poo, teda umývanie vlasov bez použitia bežných šampónov, si našiel cestu aj k nám. V angličtine znie lepšie: odvodený od No Shampoo, čiže Nie šampónu, v sebe zároveň skrýva slovo, ktorým ukazujeme dieťaťu, čo sme našli v nočníku. Odkazuje najmä na sulfáty a silikóny, ktoré sa v bežných šampónoch využívajú.

No nejde len o šampóny. Ponuka produktov v sieťach drogérií rastie exponenciálne, napriek tomu sa dnes mnohé ženy aj muži rozhodujú pre hygienu minimal – alternatívne prírodné dezodoranty, tuhé šampóny, kuchynské riešenia alebo len obyčajnú vodu.

Chemička Petra sa odhodlala podstúpiť zmenu, keď sa jej narodila prvá dcéra. „Pediatrička nám povedala, že ju nemáme krémovať, pretože potlačíme prirodzenú funkciu jej kože, ktorá sa potom nebude premasťovať sama. Pripadalo mi čudné, že dcéru umývame prípravkami, len keď naozaj vidno špinu, manžel používa iba mydlo a dezodorant a ja mám zástup kozmetických prípravkov na všetko. A v hlave mi bežalo, že ono to je asi vymyslené inak. Veď väčšinu dnešnej kozmetiky vymysleli len pred pár rokmi. Rozhodla som sa veci zredukovať a prípravky, ktoré používam, nahradiť menej syntetickými alternatívami.“

Aké dôvody vedú už aj slovenských zákazníkov k hľadaniu kozmetických alternatív? Aké sú ich skúsenosti a čo na to všetko hovorí veda?

Škvrny, nemilé vône a miliardový trh

Kým prvý dezodorant zaregistrovali v USA v roku 1888, prvý antiperspirant s priliehavým názvom Everdry (Navždy suchý) prišiel do predaja v roku 1903. Z okrajového produktu vznikol za sto rokov biznis, ktorý len v USA dosahuje hodnotu osemnásť miliárd dolárov. Za fenomenálny úspech vraj môžu marketéri, ktorí (nielen) Američanov presvedčili, že smrdia.

Foto: Flickr/Kyle Jones

Väčšine z nás zvýšené hygienické štandardy posledného storočia neprekážajú, ale aj tak môže byť rozumné podrobiť svoje kozmetické produkty previerke.

Projektovej manažérke Márii z Košíc prekážalo, že škvrny od bežných antiperspirantov nešli z oblečenia, najmä hodvábneho, vyprať. Zistila, že ich spôsobujú hliníkové soli. „Začala som vyhľadávať produkty bez hliníka a náhodne som zistila, že sú aj zdravotne lepšie.“

Práve hliník je totiž jedna z piatich problematických látok, ktoré by sme pri výbere antiperspirantu či dezodorantu mali zvážiť.

Zlúčeniny na báze hliníka vytvárajú akúsi „zátku“, ktorá bráni potu dostať sa na povrch pokožky. Podľa niektorých výskumov môže hliník spôsobiť génovú nestabilitu prsného tkaniva. Alumínium, ako aj parabény, ktoré sa v kozmetických produktoch používajú ako konzervanty, môžu mať vplyv na tvorbu estrogénu a ďalších hormónov, a tým zvýšiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny.

Americký Národný onkologický ústav však uvádza, že doterajšie štúdie, ktoré by dokázali priamy súvis medzi rakovinou prsníka a antiperspirantmi či dezodorantmi, priniesli protichodné výsledky a „je potrebný ďalší výskum“.

Triclosan, ktorý ničí baktérie na povrchu kože, spôsobuje podľa niektorých výskumov na zvieratách neobvyklú hormonálnu aktivitu a môže tiež zmeniť zloženie ľudského mikrobiómu v čreve. Ftaláty, ktoré pomáhajú dezodorantu, aby sa na koži udržal, majú pravdepodobne vplyv na tvorbu testosterónu či dokonca výskyt astmy. Problém s vonnými látkami zase je, že firmy často neuvádzajú, aké chemikálie tento príjemný názov obsahuje.

„Keď som bola konfrontovaná s tým, čo môže zabraňovanie poteniu spôsobiť, zistila som, že mi neprekáža potiť sa. To práveže považujem za zdravé. Prekáža mi, že to smrdí,“ hovorí učiteľka Veronika.

Foto: Flickr/W610 Guy

Začala preto používať takzvaný kryštálový dezodorant. Je to minerálna soľ, ktorá zabraňuje baktériám z potu rozkladať sa. „Zápach neutralizuje, nič telu nebráni a ani doň nič nevpúšťa. Pachy sa síce nevytratili zo dňa na deň, ale vytrvať sa oplatilo. Jeden kryštál stojí pár eur a vydrží aj trištvrte roka. Stačí ho použiť raz ráno na čisté telo a je to,“ dopĺňa Veronika.

Aj muži chcú dobre nielen voňať

Slabšia účinnosť niektorých alternatívnych prostriedkov odrádza najmä mužov. Vzdelávateľ Arnold sa pre hľadanie alternatív v potravinách či v drogérii rozhodol z morálno-filozofických dôvodov: „Ak nemusím prispievať k nadmernej produkcii odpadu a znečisťovaniu prírody, načo by som to robil?“ Ovplyvnilo ho štúdium v Holandsku a Belgicku: „Tam týmito témami spolužiaci žili a nerobili okolo toho haló – dbať o tieto veci bolo normálne.“

Jeho prvá snaha o používanie eko a bio dezodorantu bola neúspešná. Neodstraňoval pach potu tak, ako by si predstavoval. Pri niektorých mu prekážala kašovitá konzistencia, u iných zase plastový obal. Zakotvil pri tuhom prírodnom dezodorante od slovenského výrobcu, ktorý neobsahuje hliník ani sódu, ale zlúčeniny horčíka, kremeliny a prírodných silíc. „Obal je z pevného papiera, dobre vonia a hlavne funguje.“

Foto: Flickr/Eelke

Toto hľadanie viedlo Arnolda aj k ďalším zmenám: „Miesto zubnej pasty v plastovej tube používam púder na čistenie zubov, miesto sprchového gélu obyčajné mydlo a aj naďalej budem experimentovať a podporovať značky, ktoré idú týmto smerom. Niekedy dokonca ušetrím. A zároveň svojím nákupom vyjadrujem, že mám záujem o produkty, ktoré sú priateľskejšie voči životnému prostrediu a vďaka tomu ich bude v ponuke viac. Je to minimálna obeta za lepší pocit zo samého seba s nulovým negatívnym dopadom na osobnú hygienu.“

Múka, ocot, tuhé šampóny aj mastné vlasy

Mária má veľmi jemné a rýchlo sa mastiace vlasy bez objemu, preto neustále hľadá niečo nové. Aj ona najskôr skúšala metódu No poo, vlasy si teda umývala len vodou. „Vydržala som to šesť týždňov. Počas nich som dokonca išla na svadbu – to neodporúčam. Vôbec mi to nefungovalo a vyzeralo to otrasne.“

Inzercia

Skúšala aj kastílske mydlo či mydlo, ktoré si sama vyrobila. Nebol to dobrý nápad: sú vysoko zásadité a naša pokožka a vlasy majú pH, naopak, nízke. Rovnako aj sóda bikarbóna – po dlhšom užívaní rozláme vlasy.

„Keď som niekde videla, že miesto šampónu sa dá použiť hladká ražná múka, vyskúšala som to. Musí to byť ražná múka, nie pšeničná, inak skončíte s lepkavým cestom na hlave. Zmiešate dve lyžice ražnej múky s trochou vody a vznikne pasta s konzistenciou šampónu. Vmasírovať si ju do vlasov trvá dlhšie a je z toho v kúpeľni trochu väčší bordel, no funguje to! Umyje vlasy normálne ako šampón. Potom som začala vyrábať vlastný gél na vlasy: ľanové semiačka prevaríte s vodou, precedíte cez silonkovú ponožku a hotovo: drží a nemá žiaden zápach.“ Takéto umývanie je pre vlasy aj pokožku šetrnejšie.

Foto: Flickr/thedabblist

Márii sa páčila predstava, že vie veci z kuchyne využiť aj v kúpeľni. „Zvykli si zo mňa robiť žarty, že si mýlim chladničku s drogériou,“ usmieva sa. Ako tonikum na pleť používa chladný čierny či zelený čaj, alebo aj uhorkovú šťavu. „Pleť sa vypne a je hydratovanejšia, nevýhoda je, že šťava vydrží v chladničke len dva dni.“ Mletý odpad z kávovaru využíva ako telový peeling – kávu zmieša s trochou olivového oleja. Ako alternatívu k suchému šampónu používa kukuričný škrob. Škrob, podobne ako napríklad detský púder, nahradí suché šampóny v spreji, ktoré do ovzdušia vypúšťajú aerosol a zaťažujú zberné dvory aj peňaženku.

Prečo vlastne hľadať šampónové alternatívy?

Jedným z hlavných argumentov vyznávačov No Poo či Low Poo je, že časté používanie tradičného šampónu odstraňuje z vlasov prirodzene produkovaný kožný maz a spúšťa tvorbu väčšieho množstva mazu, vlasy sú tak stále mastnejšie. Momentálne však neexistuje žiaden vedecký dôkaz, ktorý by teóriu neumývania potvrdil, rovnako ani štúdia, ktorá by dokázala, že umývanie vlasov každý deň je lepšie. Frekvencia a spôsob umývania vlasov tak podľa vedeckých kruhov zostávajú osobnou preferenciou.

Foto: Flickr/Chloe

Oslobodiť sa od reklamného tlaku nám však môže pomôcť fakt, že vlasy nežijú. Žiaden šampón ich teda nemôže vyživiť ani omladiť. Jediné, čo šampóny urobiť môžu, je vlasy vyčistiť. A tu prichádzajú na rad dve spomínané problematické zložky. Sulfáty totiž svoju čistiacu prácu robia až príliš dobre.

Keď odstránia kožný maz a špinu, ktorá sa na ňom zachytila, môžu odhaliť vonkajší obal vlasu, takzvanú vlasovú kutikulu, a vysušiť pokožku hlavy. Aj preto nájdeme v bežných šampónoch silikóny, ktoré obaľujú povrch vlasu a udržujú na ňom vlhkosť. To však zabraňuje, aby do vlasu mohli vstúpiť iné aktívne zložky a silikóny sa môžu na vlasoch hromadiť – vlasy sa preto môžu lámať a vyzerať mdlo.

Keď stačí čistá voda alebo aj hľadanie môže byť hra

„Po sprche som často mala napätú kožu na celom tele. Dnes viem, že je to pre náchylnosť na atopický ekzém. Intuitívne som začala vynechávať sprchové gély aj mydlo a už desať rokov používam len obmedzené množstvo kozmetiky,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka Marína. A dodáva: „Bohužiaľ, veľa som sa musela naučiť na vlastnej peňaženke. Vďaka kvalitným blogom som sa zorientovala v aktívnych látkach a začala som čítať zloženia výrobkov.“

Dezodorant nepoužíva žiadny, radšej sa aj päťkrát za deň osprchuje. Odstránila aj bežné šampóny. „Pri cestovaní je jednoduchšie zbaliť tuhý šampón. Mávala som mastné lupiny, čo je superbolestivá záležitosť, kedysi aj olejové kúpele na kožu celého tela na predpis. Táto zmena bola prospešná pre celkové zdravie pokožky mojej hlavy aj tela.

Keďže si zažila silné akné, pri starostlivosti o tvár si, naopak, kozmetiku dopraje. „Ak máte na tvári aktívny zápal, s vodou si nevystačíte,“ hovorí Marína.

Foto: Flickr/Pimthida

Petra zvykla používať antiperspirant aj dva razy denne, vlasy si umývala šampónom aj kondicionérom každý druhý či tretí deň. Denne používala aj telové mlieko.

Keď sa rozhodla prejsť z antiperspirantu na dezodorant, potvrdili sa jej skúsenosti mnohých – po niekoľkých týždňoch si telo zvyklo a potenie sa upravilo. „Nesmrdím a ani sa extrémne nepotím. A ak sa aj spotím, nie je to cítiť.“ Odšampónovanie a odkondicionérovanie však bolo horšie. Petra sa rozhodla prejsť len na umývanie čistou vodou. Potrebovala trochu trpezlivosti. „Materská je super čas na túto zmenu, ľudia vám prepáčia, keď chvíľu vyzeráte neupravene,“ smeje sa Petra.

Teraz si Petra vlasy umýva len vodou raz za dva týždne. Okrem toho ich pravidelne češe – vraví, že vlasy potom vyzerajú ako umyté. „Aj keď som vyradila telové mlieko, koža, ktorá bývala veľmi suchá, sa upravila a znova plní svoju funkciu.“

Najdôležitejším zistením pre ňu je, že naozaj stačí málo. A tiež to, že najväčšou výzvou bolo prestať skúšať a nakupovať nové kozmetické vychytávky. „Táto zábava sa skončila.“ Aj ona si prešla tuhým šampónom, prelivmi s octom aj umývaním múkou, kým skončila pri vode a česaní.

Odporúča: „Netreba sa báť skúšať rôzne možnosti, ale hlavne to neberme príliš vážne. Svet na tom nestojí a nepadá. Zisťovať, čo moje telo a myseľ zvládne, je hra.“

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.