Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. november 2015

Pápež navštívi rímsku synagógu

František navštívi synagógu v Ríme ako tretí pápež po Jánovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI.


František v objatí s rabínom Abrahamom Skorkom pri Múre nárekov v Jeruzaleme v máji 2014. Foto - TASR/AP

Po návšteve luteránskehovaldénskeho chrámu sa pápež František v januári vyberie do rímskej synagógy. Hlava Katolíckej cirkvi prijala pozvanie hlavného rabína rímskej židovskej komunity, informovalo Tlačové stredisko Svätej Stolice.

„Veríme, že táto návšteva otvorí nové dvere spoločného dialógu,“ povedal hovorca židovskej komunity v Ríme Fabio Perugia. „Je to významný znak na ceste, ktorú začal svätý Ján Pavol II. a pokračoval v nej Benedikt XVI.“ Návšteva je podľa neho dôležitá aj v kontexte teroristických útokov, ktoré mávajú náboženské motívy. „Úsilie o dobro sveta musí byť jednotné, obzvlášť v čase, keď sme svedkami takýchto krutých tragédií.“

Súčasťou návštevy, ktorá je naplánovaná na 17. januára, by malo byť stretnutie pápeža s predstaviteľmi židovstva a členmi miestnej náboženskej obce. Detailný program bude oznámený neskôr.

„Od čias svätého Petra pravdepodobne nebol pápež, ktorý by poznal židovské prostredie tak dobre, ako súčasný Svätý Otec,“ povedal podľa CNA David Rosen, šéf Medzinárodných vzťahov americkej židovskej komunity a predstavený izraelského rabinátu. Poukázal najmä na časté návštevy arcibiskupa Bergoglia v argentínskych synagógach a na židovských slávnostiach.

Jedným z najbližších priateľov súčasného pápeža je rabín Abraham Skorka z Buenos Aires, ktorý s ním napísal aj knihu rozhovorov pod názvom O nebi a zemi.

Adam Takáč

Inzercia

Odporúčame