Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Literatúra Kultúra
06. august 2021

Knižný tip

Príbeh o rodine, odpustení a hľadaní strateného domova

Román Holandský dom americkej spisovateľky Ann Patchettovej bol minulý rok nominovaný na Pulitzerovu cenu. 

Príbeh o rodine, odpustení a hľadaní strateného domova

Čo znamená mať domov? Na to neexistuje jednoduchá odpoveď. Pocit domova môžu v človeku vyvolávať spomienky z detstva, napríklad vône, zvuky, obrysy budov či tiene ulíc, po ktorých sa roky pohyboval. Domov môžu tvoriť vzťahy s ľuďmi, ktorých máme radi a ktorí dnes už nemusia byť medzi nami.

Prečo je pre človeka také dôležité niekam patriť? Prečo cíti potrebu vracať sa znova a znova na známe miesta? A prečo ho tak trápi, ak je z nich násilne vytrhnutý? Na všetky tieto otázky hľadá odpovede román Holandský dom (The Dutch House) od americkej spisovateľky Ann Patchettovej.

Prvýkrát bol publikovaný vo vydavateľstve Harper v roku 2019 a na pulty našich kníhkupectiev si našiel cestu minulý rok. V tom čase bol už nominovaný na Pulitzoveru cenu za literatúru a stal sa bestsellerom denníka The Sunday Times. Prečo sa oplatí si ho prečítať?

Osudy detí sú do veľkej miery určované životnou cestou ich rodičov. Zdieľať

Hlavnými hrdinami príbehu sú súrodenci Maeve a Danny Conroyovci. Autorka sleduje ich život po dobu päťdesiatich rokov. Ako to už v rodinných drámach býva, aj tu sú osudy detí do veľkej miery určované životnou cestou ich rodičov. Vzťah manželov Conroyovcov začal vo chvíli, keď Cyril svoju budúcu ženu Elnu presvedčil, aby zanechala myšlienku na život v kláštore. Presťahovali sa spolu do skromného bytu na vojenskej základni, kde sa im postupne narodili dve deti. 

Jedného dňa Cyril prekvapil manželku správou, že pre ňu kúpil luxusný dom vo Philadephii. Jeho predošlí majitelia boli bohatí holandskí obchodníci Van Hoebeekovci. Podľa ich pôvodu nieslo sídlo názov Holandský dom. Majitelia počas vojny prišli o synov, počas ekonomickej krízy o majetok a napokon aj o vlastný život. Ich portréty stále viseli nad kozubom v prijímacom salóne a v izbách bolo stále ich pôvodné zariadenie.

Kým Cyril bol kúpou domu nadšený, jeho žena Elna nezdieľala tieto pocity. Dievčina z chudobných pomerov sa desila prepychu, ktorý jej nezaslúžene padol do náručia. Jej odpor voči honosnému životu sa časom znásobil natoľko, že jedného dňa rodinu opustila. Nasadla na loď a odišla pomáhať chudobným do Indie.

Staršia sestra sa pre mladšieho brata stáva matkou, ku ktorej hlboko prilipne. Zdieľať

Deti tak vyrastali samy vo veľkom dome len v prítomnosti ich chladného otca. Práve preto sa medzi súrodencami vybudoval veľmi hlboký a pevný vzťah. Staršia sestra Maeve sa pre Dannyho stáva matkou, ku ktorej hlboko prilipne. Žiadna žena v jeho živote si už tak nezíska jeho srdce. Pre jeho sestru, naopak, ostáva po celý život tým najhlbším citom láska k matke. 

Holandský dom sa tak v priebehu rokov stáva pre deti skutočným domovom. To sa však zmení vo chvíli, keď si otec privedie do domu novú manželku spolu s jej dvomi dcérami. Mladá vdova Andrea sa stáva deťom ich nevlastnou matkou. Na rozdiel od Cyrilovej prvej manželky je Andrea luxusným sídlom nadšená. V budovaní nového života jej prekážajú už len nevlastné deti, ku ktorým si nevie nájsť vzťah.

Keď ich otec náhle umiera na infarkt, nevlastná matka im oznámi, že z domu musia odísť. Otec totiž pred smrťou prepísal celý svoj majetok na ňu. Danny a Maeve tak zostávajú vydedení, bez strechy nad hlavou či akýchkoľvek prostriedkov.  Ako sa bude ich život teraz odvíjať ďalej? Dokážu niekedy prekonať nenávisť k žene, ktorá ich pripravila o domov?

Súrodenci sa aj po rokoch stále znova vracajú k Holandskému domu. Ako nevítaní hostia sedávajú v aute zaparkovanom neďaleko a pri stiahnutých okienkach s cigaretou spomínajú na minulosť. Nachádzajú v nej len málo odpovedí na svoje otázky. Ako môže matka opustiť svoje deti? A ako ich môže vlastný otec vydediť? 

Inzercia

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Holandský dom je najmä príbehom o rodine a odpustení, autorka v ňom otvára viacero rovín. Pri niektorých stojí zato sa na chvíľu pristaviť.

Autorka v románe otvára aj pálčivú tému majetku a dedičstva. Zdieľať

Manželstvo Cyrila a Elny je typickým príkladom bláznivej lásky dvoch mladých ľudí, ktorí si na ceste k oltáru zabudli všimnúť, že nemajú nič spoločné. Tichý a chladný Cyril sa so svojimi ambíciami manželke nikdy nezdôveril. Zatajil jej tiež, koľko zarába peňazí a celé roky ju nechal žiť v predstave, že sú chudobní.

Súcitná a empatická Elna, ktorú často nazývali sväticou, srdcom nikdy neodišla z kláštora. Viac než starosť o vlastnú rodinu ju totiž trápili problémy celého sveta. Starať sa len o vlastné deti, kým toľko iných detí vo svete trpí, jej pripadalo sebecké. Mala pocit, že v Holandskom dome preplnenom luxusom ju nikto nepotrebuje.

Ich vzťah sa tak stáva prototypom mnohých manželstiev, ktoré prechádzajú krízou len preto, že nedokážu vzájomne komunikovať. Jeden z partnerov sa napríklad môže zo všetkých síl usilovať zabezpečiť pre rodinu vyšší životný štandard. Zabudne sa pritom však toho druhého opýtať, či o to vôbec stojí. 

Autorka v románe otvára aj pálčivú tému majetku a dedičstva. Jeho delenie sa v rodinách často spája s pocitom krivdy či nespravodlivosti a môže viesť až k dlhoročnému odcudzeniu či úplnému prerušeniu kontaktov.  

V knihe stretávame dve ženy, ktoré k majetku pristupujú úplne odlišne. Kým Elna mala hrôzu z bohatstva do tej miery, že od neho utiekla, tak Andrea bola peniazmi posadnutá natoľko, že pri ich získavaní nehľadela na žiadne prekážky. Prípadné zmierenie medzi týmito ženami by v príbehu znamenalo nastolenie akejsi rovnováhy.

Len tí, ktorí o domov náhle či neprávom prišli, pochopia pocity krivdy a bolesti, o ktorých autorka píše. Zdieľať

Hlavnou myšlienkou je určite bolesť detí zo straty domova. Zrejme každý z nás sa už niekedy v živote sťahoval. Napriek tomu zostáva domov, v ktorom sme ako deti vyrastali pre nás aj v dospelosti tým pravým útočiskom. Len tí, ktorí o toto bezpečné miesto náhle či neprávom prišli, pochopia pocity krivdy a bolesti, o ktorých píše vo svojom románe Ann Patchettová.

Dokážu sa však deti, ktoré sklamali a opustili vlastní rodičia, jedného dňa samy stať dobrými rodičmi? Podarí sa im pochopiť, že odpustenie je liekom, ktorý nepomáha len tým druhým, ale aj im samým?

Holandský dom je výnimočný v tom, že nás pozýva vstúpiť do svojich presklených miestností a skrze osudy jeho postáv ako v zrkadle reflektovať, či sa náhodou výzvy, ktorým čelia dvaja osamelí súrodenci, netýkajú aj nás.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva