Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. november 2015

Vojakov do Sýrie pošleme iba na základe medzinárodného mandátu

Bez mandátu na základe medzinárodného práva sa Slovensko nebude zúčastňovať na vojnových misiách v Sýrii. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR a vlády to dnes vyhlásil premiér Robert Fico.

Fico oznámil, že krajina je pripravená zareagovať na požiadavku Francúzska, ktoré v utorok (17.11.) oficiálne požiadalo štáty EÚ o podporu a pomoc pri vojenských operáciách v Sýrii a inde vo svete v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži.

Po prvý raz tak aktivovalo článok 42.7 zmluvy EÚ podľa, ktorého majú ostatné štáty únie "povinnosť poskytnúť pomoc a podporu" tej členskej krajine, ktorá sa stala obeťou útoku.

„Slovensko má na niektoré aspekty, aj migračnej krízy možno iný názor ako niektoré iné krajiny, ale určite bude solidárne,“ uviedol Fico.

„My sme solidárni v peniazoch, sme solidárni v technickej pomoci, v personálnej pomoci, a preto by bolo asi zlé povedať, že ak tu bude medzinárodný mandát, že Slovensko bude dávať od toho ruky preč,“ vysvetlil.

Predstava premiéra sa týka podľa jeho slov predovšetkým mierového použitia vojenských síl. Mierová misia by podľa neho mohla napríklad pôsobiť s cieľom vytvoriť v Sýrii oblasť, kde by sa mohli bezpečne sústreďovať utečenci.

„My nie sme schopní viesť vojnu ako krajina. Ale máme ženistov, máme profesionálov, ktorí vedia odstraňovať míny, výbušniny, máme ľudí, ktorí vedia pomáhať pri rekonštrukcii mostov, pri rekonštrukcii železníc, máme dobrých zdravotníkov, máme pripravenú poľnú nemocnicu, ktorú môžeme okamžite poskytnúť,“ menoval spôsoby, ako by mohlo byť Slovensko nápomocné.

O žiadosti o pomoc Francúzska informoval minister obrany Jean-Yves Le Drian. Táto pomoc by mohla mať podľa neho formu "buď spolupráce v rámci francúzskej intervencie v Sýrii či Iraku, alebo aj úľavy či podpory Francúzska v iných operáciách". Členské krajiny EÚ majú s Francúzskom viesť technické rokovania, aby spresnili charakter ponúkanej pomoci. 

Inzercia

Odporúčame

Operácia v Saint-Denis sa skončila, teroristi sú zneškodnení

Operácia v Saint-Denis sa skončila, teroristi sú zneškodnení

Policajná operácia na parížskom predmestí Saint-Denis, ktorej terčom bolo zadržať osoby podozrivé z účasti na piatkových atentátoch v Paríži, sa dnes krátko pred poludním skončila. Informoval o tom v Paríži hovorca francúzskej vlády Stéphane Le Foll, ktorý tak potvrdil správy z polície.