Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. november 2015

Slovensko urýchlene prijme antiteroristickú legislatívu, vyhlásil Fico

Právne predpisy týkajúce sa boja proti terorizmu bude potrebné novelizovať a doplniť. Uzniesla sa na tom Bezpečnostná rada Slovenskej republiky na svojom dnešnom zasadnutí. O výsledkoch informoval jej predseda Robert Fico.

Rada pokračovala v prerušenom rokovaní, ktoré sa začalo v sobotu 14.11., bezprostredne po sérii teroristických útokov v Paríži. Fico oznámil, že sa vytvorí pracovná skupina v zložení minister spravodlivosti, minister vnútra, riaditeľ Slovenskej informačnej služby.

V spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR pripravia návrhy odporúčaní, ako je potrebné doplniť niektoré právne predpisy. Premiér očakáva, že bezpečnostná rada by ich mohla mať na stole v pondelok 23.11. a vo štvrtok 26.11. o nich bude rokovať vláda. Balík opatrení má byť prijatý v skrátenom legislatívnom konaní.

Predseda vlády očakáva, že pracovná skupina zhodnotí, či skutková podstata trestného činu teroru, ktorý je definovaný v trestnom zákone, zahŕňa všetky možné aktivity, ktoré prichádzajú do úvahy.

„Najmä nás zaujíma to, čo je v trestnom poriadku. Teda, aké konanie nastaviť pre prípad, že pôjde o podozrenie alebo už o obvinenie konkrétneho podozrivého z trestného činu teroru,“ vysvetlil s tým, že Slovensko sa bude inšpirovať antiteroristickými zákonmi prijatými v iných krajinách.

Ako príklad Fico menoval zavedenie povinnej väzby v prípade obvinenia z trestného činu teroru. Práva obvineného by v tomto prípade nemali byť také isté ako práva iných obvinených. Do úvahy podľa premiéra prichádzajú i zmeny v zákonoch o SIS a policajnom zbore, ktoré by zvýšili oprávnenia agentov a policajtov.

Inzercia

"Nebránime sa ani návrhu na zmenu ústavy, pokiaľ ide o základné práva týkajúce sa obmedzenia slobody,“ vysvetlil ďalej premiér. Ak by to bolo potrebné, požiada o stretnutie predstaviteľov opozície, či by novelizáciu ústavy v tomto duchu podporili.

„Je našou povinnosťou preventívne mať k dispozícii čo najrýchlejšie veľmi jasnú a prísnu antiteroristickú legislatívu, pretože, budem to vždy zdôrazňovať, na začiatku sú informácie,“ vyhlásil Fico.

„Akonáhle budeme mať informácie, že niekto vyvíja aktivity, ktoré by mohli byť ukončené akýmsi hanebným činom v podobe teroru, tak musia mať orgány činné v trestnom konaní dostatok veľmi jasných nástrojov, ktoré dokážu takéhoto človeka identifikovať ešte predtým, ako niečo spácha, monitorovať ho a ešte v štádiu pokusu alebo prípravy takéhoto človeka dostať pod úplnú kontrolu,“ doplnil.

Na bezpečnostnej rade sa hovorilo aj o posilnení personálnej a technickej stránky boja proti terorizmu. Premiér oznámil, že bude predložený návrh na časový harmonogram zvýšenia počtu špeciálnych síl a policajtov vrátane finančného krytia. Tento plán by mal mať podľa Fica dlhodobejšie trvanie.

Odporúčame

Hokejista Réway sa sťahuje do Švajčiarska

Hokejista Réway sa sťahuje do Švajčiarska

Slovenský hokejista Martin Réway bude pokračovať v kariére vo švajčiarskom klube HC Fribourg-Gottéron. S vedením lídra NLA podpísal zmluvu do konca prebiehajúcej sezóny. V stredu o tom informovala oficiálna webstránka klubu.

Parlament schválil nový zákon o verejnom obstarávaní

Parlament schválil nový zákon o verejnom obstarávaní

Zefektívnenie a urýchlenie verejného obstarávania prostredníctvom povinnej elektronizácie, väčšia flexibilita, zníženie administratívnej záťaže či uľahčenie prístupu malým a stredným podnikom na trh. To sú hlavné ciele nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý do slovenského právneho poriadku preberá viaceré nové európske smernice z tejto oblasti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.