Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. november 2015

Operácia v Saint-Denis pokračuje, Abaaoud nie je medzi zadržanými

Pri dnešnej policajnej operácii na parížskom predmestí Saint-Denis, ktorej cieľom bolo zadržať osoby podozrivé z účasti na piatkových atentátoch v Paríži, bolo ľahko zranených päť zasahujúcich policajtov.

Pri prieniku do jedného z dvoch bytov, ktoré sú terčom zásahu, pri výbuchu nastražených náloží zahynul policajný pes - sedemročná sučka menom Diesel, informovali francúzske médiá.

Podľa televízie RTL bola zranená aj obyvateľka domu, v ktorom sa odohral prvý zásah. Polícia však túto správu zatiaľ nepotvrdila.

Polícia od dnešného skorého rána v Saint-Denis zadržala spolu sedem osôb - "troch teroristov a štyroch podozrivých", ako informovali francúzske médiá. 

Predpokladaný strojca útokov v Paríži - 28-ročný Abdelhamid Abaaoud - medzi zadržanými nie je, uviedol s odvolaním sa na dobre informované zdroje portál 20 Minutes, ako aj televízia RTL.

Policajná operácia v Saint-Denis sa začala dnes okolo 4.30 h SEČ, sprevádzala ju prudká paľba a výbuchy a stále pokračuje - sústreďuje sa na ďalší byt, v ktorom by mohol byť zabarikádovaný jeden alebo viacerí podozriví. Polícia evakuovala obyvateľov z okolitých bytov a domov.

Najmenej dvaja ďalší teroristi pri operácii prišli o život. Medzi nimi je aj samovražedná atentátnička - prvá na území Francúzska.

Inzercia

Polícia dnes skoro ráno obsadila celý stred mesta Saint-Denis, ktoré je jedným zo severných predmestí Paríža. Oblasť, kde sa koná policajná operácia, sa nachádza neďaleko baziliky, kde boli korunovaní a pochovávaní francúzski panovníci. Kráľovské mesto Saint-Denis sa postupne zmenilo na multietnické predmestie Paríža, kde v posledných rokoch často dochádza k potýčkam medzi políciou a mládežou.

Starosta Saint-Denis Didier Paillard dnes opakovane vyzýval obyvateľov mesta na maximálnu opatrnosť, aby nevychádzali a nepribližovali sa k dejisku policajnej operácie. Autobusy ani metro do Saint-Denis dnes od rána nepremávajú. 

Dopravná polícia podľa televízie i-Télé robí kontroly na všetkých vjazdoch v severnej časti obchvatu okolo Paríža.

Bezpečnostní analytici v rozhovoroch pre francúzske médiá uvádzajú, že dnešná akcia v Saint-Denis je veľmi náročná, keďže ide o husto osídlenú oblasť - v dôsledku toho boli evakuované desiatky ľudí z okolitých domov. Protivník polície má navyše dobrú výzbroj - samopaly typu Kalašnikov a "veľké odhodlanie", konštatovali analytici.

Odporúčame

Slovensko vyhralo nad Islandom 3:1, z Kozáka sálala spokojnosť

Slovensko vyhralo nad Islandom 3:1, z Kozáka sálala spokojnosť

Spokojnosť sálala z tváre trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Kozáka po výhre v utorňajšom prípravnom zápase v Žiline nad Islandom 3:1. Domáci otočili duel v druhom polčase troma gólmi a kormidelník účastníka ME vo Francúzsku hodnotil zápas len pozitívne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.