Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. august 2021, 16:59

V Bielorusku sa začal súd s poprednou predstaviteľkou opozície Kalesnikavovou

Pojednávajú za zatvorenými dverami a nie je známe ani presné znenie obvinení. Podľa miestnych nezávislých médií ju obviňujú zo sprisahania s cieľom chopiť sa moci a z podnecovania činnosti, ktorá ohrozuje národnú bezpečnosť.

V stredu sa v bieloruskom Minsku začal súd s Maryjou Kalesnikavovou a Maximom Znakom, ktorí sa počas vlaňajších protestov po prezidentských voľbách stali poprednými predstaviteľmi bieloruskej opozície. Súd sa koná za zatvorenými dverami a nie je známe ani presné znenie obvinení, informovali portál Meduza.io a stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL).

Podľa RFE/RL Kalesnikavovú a Znaka obviňujú zo sprisahania s cieľom chopiť sa moci a z podnecovania činnosti, ktorá ohrozuje národnú bezpečnosť, prostredníctvom médii a internetu. Spojené štáty označili tieto obvinenia za "vykonštruované".

Videonahrávka zachytila Kalesnikavovú, ako pred začiatkom pojednávania stojí v sklenenej klietke pre obžalovaných, tancuje a ukazuje rukami znak srdca.

Kalesnikavová a Znak boli členmi koordinačnej rady bieloruskej opozície, ktorá vznikla z iniciatívy Sviatlany Cichanovskej a mala po prezidentských voľbách zabezpečiť mierové odovzdanie vlády.

Kalesnikavovú zatkli 7. septembra v Minsku maskovaní muži, ktorí ju vzali na hranice s Ukrajinou, kde jej prikázali, aby hranice prekročila. Ona to však urobiť odmietla a namiesto toho roztrhala svoj pas. Následne ju vzali späť do Minska a uväznili, píše RFE/RL.

Znaka taktiež zatkli v septembri. Už predtým bol obvinený z vyzývania verejnosti na činnosť, ktorej cieľom bolo narušiť bezpečnosť krajiny, teritoriálnu integritu Bieloruska, národnú bezpečnosť a obranu.

Masové protesty vypukli v Bielorusku vlani po zverejnení výsledkov augustových prezidentských volieb, v ktorých Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil s vyše 80 percentami hlasov, zatiaľ čo líderku opozície Cichanovskú podporilo desať percent voličov. Podľa bieloruskej opozície a západných krajín však boli tieto voľby sfalšované.

Cichanovskej sa po voľbách podarilo opustiť Bielorusko. Mnohí ďalší predstavitelia opozície boli donútení krajinu opustiť alebo ich uväznili. Bieloruské úrady tiež zadržali tisíce účastníkov protestov a s mnohými vo väzbe údajne zaobchádzali zle a mučili ich.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred hodinou

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva