Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. november 2015

Opoziční lídri spomínali na November, ľuďom hovorili aj o voľbách

Lídri strán Most-Híd, KDH a mimoparlamentnej #Sieť Béla Bugár, Ján Figeľ a Radoslav Procházka si spolu s Alojzom Hlinom pripomenuli udalosti Novembra'89. Vo svojich vystúpeniach hovorili aj o budúcoročných parlamentných voľbách. Na bratislavskom Námestí SNP ich počúvalo približne 300 ľudí.

Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára si 17. november treba pripomínať, keďže si ľudia vtedy vybojovali slobodu a demokraciu. Pripomenul, že na námestiach stáli aj napriek mrazom dovtedy, kým nedosiahli, čo chceli. "Takéto odhodlanie nám dnes chýba," povedal. Poukázal, že aj dnes máme vládu jednej strany a hrozí, že Smer-SD zostaví vládu sám aj po budúcoročných marcových voľbách.

Je rád, že sa na námestí zišli lídri troch strán, ktoré považuje Bugár za možný základ zodpovednej a stabilnej alternatívy voči vláde Smeru-SD. Bugár zároveň zdôraznil potrebu bojovať o hodnoty slobody a demokracie treba každý deň. Šéf Mosta-Híd zároveň odsúdil nedávny teroristický útok v Paríži.

Šéf KDH Ján Figeľ zdôraznil, že 17. november je sviatkom aj ľudskej dôstojnosti. Nežná revolúcia bola podľa neho aj o tom, aby ľudia mohli slobodne rozhodovať, aké bude Slovensko. Pripomenul, že o budúcnosti krajiny budú rozhodovať aj v budúcoročných parlamentných voľbách. Predseda KDH verí, že Slovensko bude aj po marcovom hlasovaní demokratické, slobodné a zodpovedné. Aj podľa neho môžu byť strany KDH, Most-Híd a #Sieť základom pre budúcu vládu.

Líder mimoparlamentnej #Siete Radoslav Procházka zdôraznil, že sú to práve ľudia, ktorí rozhodujú, ako bude krajina vyzerať. "Ste to vy, kto rozhodujete, kam sa spolu pohneme. Vy rozhodujete o svojich vlastných osudoch," obrátil sa na ľudí na námestí. Zdôraznil, že potrebujeme dobre fungujúci štát. V súvislosti s Nežnou revolúciou poznamenal, že to, čo nám z Novembra'89 zostalo, je schopnosť národa vypýtať si to, na čo má právo.

Ešte pred akciou na Námestí SNP sa konala spomienka v historickej budove Národnej rady SR. Organizovala ju Nadácia Antona Tunegu, Združenie kresťanských podnikateľov a manažérov Slovenska, Ústav pamäti národa, Fórum kresťanských inštitúcií a Múzeum zločinov a obetí komunizmu. Záštitu nad podujatím prevzal podpredseda parlamentu Ján Figeľ. Zúčastnil sa na ňom aj predseda krajinskej vlády Dolného Rakúska Erwin Pröll.

Inzercia

Odporúčame

Nemecká polícia evakuovala štadión v Hannoveri, hrozili bombové útoky

Nemecká polícia evakuovala štadión v Hannoveri, hrozili bombové útoky

Nemecká polícia zrušila dnešný prípravný zápas medzi domácim výberom a futbalistami Holandska. Podľa agentúry DPA dostala niekoľko varovaní o bombovom útoku na štadión v Hannoveri, ktorý sa hodinu a pol pred úvodným výkopom rozhodla evakuovať. Pre bezpečnostné opatrenia odložili v utorok aj duel Belgicka proti Španielsku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.