Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. august 2021, 09:28

Zrážka vlakov v Česku

Zomreli obaja rušňovodiči a jedna cestujúca, desiatky ľudí sú zranené

Zomreli obaja rušňovodiči a jedna cestujúca, desiatky ľudí sú zranené

Foto: Policie ČR

Pri nehode sa zranili desiatky ľudí, pričom päť osôb je vo vážnom stave, niekoľko má stredne ťažké zranenia a ďalší utrpeli ľahké zranenia a sú mimo ohrozenia života.

Aktualizované o 12:45

Počet obetí zrážky dvoch vlakov pri západočeskej obci Milavče v Plzenskom kraji, ku ktorej došlo v stredu ráno, sa zvýšil na tri – okrem oboch rušňovodičov zomrela aj jedna z cestujúcich.

Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz s odvolaním sa na zistenia denníka Mladá fronta Dnes. 

Rušňovodič rýchlika Západní expres smerujúceho z Mníchova do Prahy zrejme prešiel na červenú a zrazil sa s osobným vlakom Os 7406 idúcim z Plzne do Domažlíc. Nejaký čas sa po ňom pátralo, respektíve čakalo na to, či sa podarí jeho telo nájsť v zdemolovanej kabíne vlaku. Informácia, že ním bol nemecký občan, sa podľa iDNES.cz nepotvrdila.

Pri nehode sa zranili desiatky ľudí, pričom päť osôb je vo vážnom stave, niekoľko má stredne ťažké zranenia a ďalší utrpeli ľahké zranenia a sú mimo ohrozenia života. Ako uviedla hovorkyňa krajskej záchrannej služby Mária Svobodová, zranení majú odreniny, zlomeniny, pomliaždeniny v oblasti brucha a hrudníka a niektorí budú musieť podstúpiť operáciu.

Zranených transportovali pomocou pozemnej i leteckej záchrannej služby do nemocníc – po 10.00 h boli už všetci z miesta nehody odvezení. O troch nemecky hovoriacich pacientov sa postarali záchranári z Nemecka.

Inzercia

Minister dopravy Karel Havlíček v súvislosti s možnou príčinou nehody, ku ktorej došlo po 8.00 h, uviedol, že rýchlik Ex 351 prešiel návestidlom v polohe stáť vo výhybni Radonice a následne sa zrazil s osobným vlakom typu RegioShark. Reportér ČT24 Jan Beránek okolnosti nehody priblížil s tým, že vlaky sa mali stretnúť vo výhybni, no Západní expres zrejme nepočkal na vykrižovanie v Radoniciach a vyrazil v protismere na jednokoľajovej trati smerom do Plzne.

Česká Správa železníc na účte na Twitteri uviedla, že po tom, čo Železničná inšpekcia ukončí vyšetrovanie, začnú sa práce na odstraňovaní následkov nehody. Prevádzka na úseku trate číslo 180 medzi stanicami Domažlice a Blížejov by sa mala podľa predpokladov obnoviť vo štvrtok ráno.

Generálny inšpektor Jan Kučera uviedol, že v tejto chvíli nie je možné vylúčiť technickú chybu ani chybu rušňovodiča. Dodal, že škody budú siahať do výšky desiatok miliónov českých korún.

V Česku ide o najväčšiu železničnú nehodu od minulého roku, keď sa 7. júla čelne zrazili dva osobné vlaky na jednokoľajovej trati pri obci Pernink v okrese Karlove Vary, pričom si vyžiadala dve obete a 24 zranených.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred hodinou

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva