Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. august 2021, 13:23

Severoatlantická aliancia odsudzuje iránsky útok na ropný tanker pri Ománe

NATO vo svojom stanovisku zdôraznilo, že sloboda námornej plavby je životne dôležitá pre všetkých spojencov Aliancie a musí byť dodržiavaná v súlade s medzinárodným právom.

Severoatlantická aliancia v utorok odsúdila minulotýždňový útok bezpilotného lietadla na tanker Mercer Street, ku ktorému došlo neďaleko pobrežia Ománu. Pridala sa tak k svojim členským krajinám, ktoré už medzičasom dôrazne protestovali proti tomuto útoku, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia.

"Pridávame sa k spojencom a dôrazne odsudzujeme nedávny smrteľný útok na MV Mercer Street pri pobreží Ománu a vyjadrujeme sústrasť Rumunsku a Spojenému kráľovstvu za ľudské straty, ktoré pri tom utrpeli," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení, ktoré médiám poskytla hovorkyňa NATO. Pri štvrtkovom útoku na tanker prišiel o život jeden rumunský námorník a jeden Brit, ktorý bol členom bezpečnostnej služby.

NATO vo svojom stanovisku zdôraznilo, že sloboda námornej plavby je životne dôležitá pre všetkých spojencov Aliancie a musí byť dodržiavaná v súlade s medzinárodným právom. "Spojené kráľovstvo, Spojené štáty a Rumunsko dospeli k záveru, že za týmto incidentom viac ako pravdepodobne stojí Irán. Spojenci sú znepokojení destabilizačnými akciami Iránu v tomto regióne a vyzývajú Teherán, aby rešpektoval svoje medzinárodné záväzky," uvádza sa v zverejnenom vyhlásení.

Izrael ako prvý obvinil uplynulý piatok Irán z útoku na tanker. Irán v nedeľu tieto obvinenia poprel. K pozícii Izraela sa v pondelok pridali aj Spojené štáty, keď americký minister zahraničných vecí Antony Blinken upozornil, že USA sú pripravené podniknúť "kolektívnu odpoveď" voči Iránu za incident pri pobreží Ománu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

V nedeľu sa vo všetkých katolíckych kostoloch uskutoční finančná zbierka pre núdznych na Kube. Predseda KBS Stanislav Zvolenský povedal, že ide o jedno z prvých ovocí návštevy Svätého Otca na Slovensku.

pred 8 hodinami

Meteorológovia upozorňujú od polnoci do nedele 10. hodiny na hmly, ktoré sa môžu vyskytnúť na celom území Slovenska. Výstraha prvého stupňa platí pre celé územie Slovenska. Miestami sa môže vyskytnúť hmla s dohľadnosťou od 50 do 200 metrov. (shmú)

pred 9 hodinami

Bratislavskí policajti vykonali podvečer kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. ,,Výsledky tejto kontroly budú známe až po jej kompletnom zdokumentovaní," spresnila bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková s tým, že v pravidelných kontrolách bude polícia pokračovať aj v budúcnosti. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva