Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. november 2015

Ukrajinská ekonomika by tento rok mala klesnúť o 10 percent

Ukrajinské ministerstvo hospodárstva ponechalo svoju prognózu vývoja ekonomiky v tomto roku nezmenenú, čo znamená, že aj naďalej počíta s poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) približne o 10 %. Informovala o tom ruská agentúra TASS.

"Ponechávame našu prognózu na nezmenenej hodnote a naďalej počítame s tým, že tento rok ekonomika klesne asi o 10 %," uviedlo ministerstvo. V pondelok (16. 11.) ukrajinský štatistický úrad oznámil, že v 3. štvrťroku klesla ekonomika medziročne o 7 %. To znamená spomalenie tempa poklesu, keďže v 2. kvartáli pokles dosiahol 14,7 %.

Pozitívne výsledky vykázala ukrajinská ekonomika aj v medzikvartálnom porovnaní, keď v 3. štvrťroku vzrástla po úprave o sezónne vplyvy o 0,7 %. Podľa štatistického úradu k rastu prispelo najmä zmiernenie bojov na východe Ukrajiny, kde je sústredených viacero veľkých podnikov.

Odhad ministerstva je stále optimistickejší než prognóza Svetovej banky, ktorá v októbri zhoršila svoj odhad poklesu ukrajinskej ekonomiky na 12 %. Ešte začiatkom roka počítala s tohtoročným poklesom o 7,5 %. Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) počíta s poklesom ukrajinskej ekonomiky tento rok o 11,5 %, pričom v júni ešte predpokladala pokles o 9 %.

Inzercia

Odporúčame

Kiska hovoril o ohrozeniach demokracie, Fico o kritickom myslení mladých

Kiska hovoril o ohrozeniach demokracie, Fico o kritickom myslení mladých

Slobodu, demokraciu a európsku bezpečnosť podľa prezidenta Andreja Kisku najviac ohrozujú pochybnosti, strach a chaos. "Ktoré, či už zbraňou teroristov a fanatikov, alebo politickou krátkozrakosťou, radikalizmom a extrémizmom, oslabujú európsku jednotu a oslabujú tak Európu zvnútra," uviedol v príhovore pri pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne počas pietnej spomienky na obete komunistického režimu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.