Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. november 2015

Kiska hovoril o ohrozeniach demokracie, Fico o kritickom myslení mladých

Slobodu, demokraciu a európsku bezpečnosť podľa prezidenta Andreja Kisku najviac ohrozujú pochybnosti, strach a chaos. "Ktoré, či už zbraňou teroristov a fanatikov, alebo politickou krátkozrakosťou, radikalizmom a extrémizmom, oslabujú európsku jednotu a oslabujú tak Európu zvnútra," uviedol v príhovore pri pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne počas pietnej spomienky na obete komunistického režimu.

Hlava štátu je presvedčená, že pokiaľ bude Európa postupovať spoločne, nájde spôsoby, ako posilniť bezpečnosť. "Ale podarí sa nám to len vtedy, ak si budeme vedomí, čo v skutočnosti chránime.... To, čo dnes chránime, je naša sloboda a demokracia. To, čo je dnes skúšané, je európska solidarita voči sebe navzájom a európska jednota," uviedol Kiska.

Prezident upozornil, že teroristické útoky v Paríži priniesli nielen obrovskú vlnu európskej solidarity i odhodlania, ale posilnili aj pochybnosti, otázky, extrémizmus a politický radikalizmus. "A práve extrémizmus a politický radikalizmus vždy zahmlievajú a prekrúcajú to, čo musí byť obsahom prvoradého záujmu, ak dnes znovu hovoríme o ochrane slobody a demokracie. Ak hovoríme o našej bezpečnosti," doplnil.

Zároveň pripomenul, že v časoch, keď museli ľudia za slobodou utekať, demoralizovala spoločnosť podozrievavosť medzi ľuďmi. "Štátnou propagandou vyvolávaná atmosféra strachu, nedôvery. Povzbudzovanie nevedomosti a šírenie neprávd. Preto, ak hovoríme dnes o našej bezpečnosti, ak hovoríme o tom, ako sa žije našim ľuďom na Slovensku, ako sa bezpečne cítia, hovorme vždy a v prvom rade o bezpečnosti ochraňujúcu hodnoty slobody a demokracie pre ľudí v Európe. Naša bezpečnosť znamená chrániť hodnoty a princípy, pre ktoré ľudia v roku 1989 prestrihli plot, chrániť hodnoty, ktoré nás odvtedy držia pokope," zhrnul Kiska.

Fico: Dnešní študenti by si mali zachovať kritické myslenie

Dnešní študenti by si mali podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zachovať kritické myslenie. Pomôže im to vytvoriť si obraz nielen o tom, čo sa dialo pred a po novembri 1989, ale aj pri súčasnej konfrontácii s množstvom informácií.

"Vždy som znášal mieru kritiky za tvrdenie, že nie všetko pred rokom 1989 bolo zlé," povedal dnes Fico pred slávnostným obedom s 19 vysokoškolákmi zo siedmich škôl. Úrad vlády SR ich oslovil pri príležitosti dnešného štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva. Ide o študentov, ktorí sa zúčastňovali na projekte "S premiérom na cestách".

Inzercia

Premiér sa podľa svojich slov netají názorom, že pred rokom 1989 mnoho ľudí pracovalo poctivo, čo je hodné úcty a nasledovania. "Vytvárali tým hodnoty, na ktorých vznikala aj samostatná Slovenská republika," uviedol. Sú však aj fakty, ktoré "boli zlé a treba ich odsúdiť".

Po páde socializmu sa podľa Fica podarilo na Slovensku vybudovať životaschopný politický systém, založený na viacerých politických stranách. "Mohol by niekto namietať, že je až príliš životaschopný, ale sme v Európe a takéto tradície sú tu namieste," podotkol. Slovensko je dnes podľa neho vnímané ako krajina, kde je jedna z najväčších slobôd tlače. Fico počas príhovoru upriamil pozornosť na definíciu z Ústavy SR. Tá podľa jeho slov hovorí, že "naša spoločnosť je založená na trhovom hospodárstve, ale musí to byť sociálne a ekonomicky orientované, čo sú rovnocenné prívlastky". Podľa neho by to mala rešpektovať každá generácia.

Počas obeda chce premiér so študentmi hovoriť o udalostiach súvisiacich s výročiami študentských demonštrácií za slobodu. Diskutovať budú aj o aktuálnych udalostiach, ktoré sa dejú v Európe. "Teším sa na zaujímavú výmenu názorov," konštatoval premiér. Zaujíma ho tiež, s akými rôznymi nápadmi ho študenti oboznámia počas diskusie. Verí, že zo slávnostného obeda v tento deň sa stane tradícia.

Na obede sú aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.