Metal for Jesus

Hľadal som podľa možnosti čo najtvrdšiu hudbu s kresťanskými textami. Boli mi odporučené kapely ako P.O.D., Mortification či Soulfly. Už po prečítaní niekoľkých textov kapely Soulfly mi bolo jasné, že napriek poetickému názvu nemajú s kresťanstvom či s duchovnom nič spoločné, veď ktorá z kresťanských kapiel by hojne používala oplzlé nadávky?
Mortification splnili tvrdosť ich death metalovým zameraním, kresťanstvo zas každou ich pesničkou. Charizmatický hlas basgitaristu Steva Rowa dodával piesňam ešte väčšiu brutálnosť. Nezískali si ma však ani samotnou hudbou ako svojimi textami. Austrálski Mortification veľmi radi citujú Bibliu, spievajú o tom, že Ježiš ťa môže zachrániť, oslavujú Boha, hovoria o tomto svete. Páči sa mi na nich ich priamosť: God creates, evil only perverts.

Začal som bádať po metale ďalej a dostal sa mi do ucha speed metal Bloodgood (basgitaristom a lídrom je Michael Bloodgood), konkrétne dva albumy Bloodgood (1986) a Detonation (1987). Hudba mi pripadala skôr ako hardrock a aj prívetivejší hlas Lesa Carlsena, ktorý bol obsadený aj do muzikálu Hair!, nedával tejto hudbe akýsi „nános strašidelnosti“. Bloodgood jasne definovali svoj postoj k Ježišovi : My Father, hallowed by Thy name / My Lord, this is what I pray / Not my will, but Yours be done / You're my Father, I'm your Son. Chcú stáť v svetle a zároveň aj iných priviesť k zmene života: You can stand in the light / And break the chains of the night / He's got the world in His hands / And He loves who understands / And follows Him. Smutnou je pieseň Alone In Suicide z albumu Detonation. Opisujú život človeka, ktorý chce spáchať samovraždu: cíti nesmierny tlak, s ktorým sa nevie vyrovnať. Za sprievodcu si vyberá guľky, zveruje sa do rúk žiletke, vešia sa na lano. Kope si vlastný hrob a objednáva pohrebný voz. Oni mu však dávajú nádej: Salvation calls to the lonely / On the abused redemption falls / God gave His all to all of the lonely people / He stretched out His arms and died for you.

Trochu histórie
Kresťanský metal vznikol v 70. rokoch 20.storočia. Prelom nastal albumom kapely Jerusalem Volume I. (1978) a albumom Awaiting Your Reply, ktorý nahrala Ressurection Band. Otvorili cestu ďalším kresťanským hardrockovým a metalovým skupinám. V roku 1983 sa Roxx Regime premenovali na Stryper, a okrem zmeny názvu upriamili texty svojich piesní výlučne na Ježiša.
V roku 1984 to bola práve kapela Stryper s albumom The Yellow And Black Attack, ktorá priviedla kresťanský metal do širšieho povedomia. Ľudí ohromilo, že tu existuje kresťanská kapela hádžuca biblie do publika a popritom hrajúca skutočný metal. Stryper sú s piatimi miliónmi predaných kópií dosiaľ najpredávanejšou kresťanskou metalovou skupinou. Niektoré ich videoklipy piesní z albumu To Hell With The Devil (1986) boli populárne aj na MTV.
V roku 1984 sa zrodilo označenie ´christian heavy metal´ a vznikol časopis Heaven´s Metal, ktorý mal dlhodobo veľký význam pre metalovú scénu. V tom istom roku album skupiny Saint Warriors of the Son predviedol, že aj kresťania môžu tak dobre rockovať ako Judas Priest.
Mnoho ľudí spoznalo Ježiša vďaka kresťanskému metalu. Neboli však vítaní v mnohých kostoloch pre ich dlhé vlasy a odlišný životný štýl. Na pomoc im prišiel pastor Bob Beeman odštartovaním duchovného úradu Sanctuary v roku 1984. Cez Sanctuary konečne našli kresťanskí rockeri duchovný domov, ktorý ich chápal a neodsudzoval. Prvým lídrom chvál v Sanctuary bol Michael Sweet zo Stryper. Tisícky „metalových hláv“ vyrástli vo viere práve vďaka Sanctuary, ktoré pomohlo dosiaľ štyrom tisícom metalistom a dnes pôsobí cez internet (www.sanctuaryinternational.com). Taktiež spolupracuje na organizovaní festivalov, medzi najznámejšie patrí Bobfest.
V roku 1987 sa konal prvý festival kresťanského metalu ´The Metal Mardi Gras´ v kalifornskom Long Beach. O rok nato vydal Stryper album In God We Trust. Album bol zameraný na kritiku mamonárstva a využijúc pri tom nápis na amerických dolároch pripomenuli, že ako sa každodenne stretávame s peniazmi, tak takouto každodennou záležitosťou by pre nás mal byť aj Boh. Alebo – aby sme Boha nevymenili za peniaze.

Mnohé nahrávacie štúdia nechceli podpísať zmluvu so žiadnou kresťanskou metalovou skupinou. Svetské pre ich kresťanské posolstvo, kresťanské pre prílišnú tvrdosť ich muziky. Tento problém prekonala nahrávacia firma Intense Records, ktorá začala svoje pôsobenie v roku 1988. V jej štúdiách vznikli nahrávky kapiel ako Sacred Warrior, Vengeance Rising, Bloodgood, Deliverance (speed metalisti známi pre ich heslo ´Faster For The Master´, taktiež i hlbokými spirituálnymi textami, či ako oni hovoria: ´Bible study with music´). Steve Rowe (Mortification) chcel pomôcť rozvíjajúcim sa mladým austrálskym kresťanským hardrockovým a metalovým skupinám, a preto založil v roku 1994 Rowe Productions.
Po roku 1994 sa vývoj kresťanského metalu zďaleka nezastavil. Kapely naďalej nahrávajú svoje albumy a ak by sa vám nepáčil kresťanský heavy metal, vyberte si: death, speed, trash, melodic... .

Odvrátená strana
Aj keď je kresťanský metal fajn, môže zle vplývať na ľudí, ktorí sa nebudú zaujímať o texty piesní – a aj kresťanský metal ostane pre nich len v rovine tvrdosti, výkriku, revu, ... .
Po príklady tých, ktorí žili v zajatí metalu, netreba chodiť ďaleko. Stránka www.jezis.cz uverejnila svedectvo mladej dámy, ktorá hovorí: „Milovala jsem black.“ A svoje svedectvo začína takto: „Takže metal. Fajn, nic proti. Jen říkám, že je dobrým nástrojem ďábla. Jsem blázen? Nikoliv. Poznala jsem to na sobě. Zpočátku šlo trochu i o frajeřinu.“
Veľa metalistov hovorí o tom, že keď počúvali metal, cítili sa na jednej strane „cool“, „inými“, na druhej strane aj ako vydedenci spoločnosti. No to ich ešte viac primkýnalo k hudbe, ktorá sa vysmievala z Ježiša. Vďaka kresťanskému metalu, vlastným priateľom či dokonca internetovým stránkam prišli k poznaniu, že Ježiš žije. Predtým však chodili na koncerty, na ktorých pomaľovaní protagonisti behali so sekerami a vyznávali okultnú filozofiu. Bloodgood však jasne spieva: Demon, demon you've been screamin' / He's got you on the run / Demon, demon you've been beaten by the Son.

Metal for Jesus
Stránky venované kresťanskému metalu sú v tmavých farbách a počas surfovania naďabíte na rozličné heslá: It´s cool to be a Christian! God can forgive you! God loves you even you hates Him! You can start new life with Jesus today! Aj keď ja sám nie som metalista, potencionálnemu záujemcovi, ak by sa chcel stať dobrým metalistom, by som poradil: mať čistú dušu, rozvážnu myseľ a zdravé svedomie. A počúvať metal. Metal for Jesus.

Autor stránky www.metalforjesus.org, Johannes Jonsson, vyznaním „Pentecostal“ (teda člen kresťanskej cirkvi striktne sa riadiacej podľa doslovného výkladu Biblie), si našiel cestu k Ježišovi ako sedemročný.

Aká bola tvoja cesta k Bohu?
Vyrastal som v kresťanskej rodine a keď som mal sedem rokov, rozhodol som sa nasledovať Krista a nasledujem ho doteraz.

Prečo začali hrať hudobníci práve kresťanský metal a nie inú, tvrdšiu hudbu s kresťanskými textami?
Pretože bola veľká potreba vzniku kresťanského metalu, ktorý je skvelým prostriedkom na komunikovanie Kristovho posolstva ľuďom z prostredia metalovej scény.

Ako vyzerá životný štýl metalistov? Čo je pre nich typické?
No, máme radi metal. Máme radosť z návštevy koncertov a počúvania hudby. Veľa metalistov má tiež dlhé vlasy, nosia čierne kožené kabáty, čierne kožené nohavice a tretry. Ale ináč sme celkom bežní ľudkovia.

Majú ľudia nejaké predsudky o metalistoch?
Oh, áno. Veľa z nich si myslí, že metalisti sú kriminálnici a nebezpeční ľudia, ale pravdou je, že väčšina z nich sú milí a priateľskí ľudia.

Matúš Demko
spracované podľa www.metalforjesus.org
foto: Rowe Productions, www.roweproductions.com - official website of Mortification

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo