Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. august 2021

Zľahka letná fikcia

Keby bol teraz Pellegrini premiérom

Krajina je plná hnevu a frustrácie. Hnevajú sa zaočkovaní aj nezaočkovaní. Dokonca aj Peter Pellegrini sa usmieva trošku menej.

Keby bol teraz Pellegrini premiérom

FOTO TASR - Miroslav Košírer

Možno aj toto bude už znieť v tejto dobe deprimujúco: v tých protiočkovacích protestoch nie sme vôbec výnimoční ani jedineční. Žiadna sólová jazda hodná pozornosti ako napríklad vtedy, keď sme sa tu všetci hromadne a povinne testovali antigénmi.

Naopak, teraz iba nudne kopírujeme trendy. Lebo protestuje sa vo veľkom aj inde, napríklad v Paríži, Berlíne, v Londýne, v Sydney...

A niekde to už má aj celkom iné grády. Keď sa v Paríži cez víkend zase protestovalo proti covidovým pasom, polícia zasiahla a použila aj slzotvorný plyn. Berlín už tento typ protestov zakázal, napriek tomu sa v uliciach protestovalo a nemecká polícia vytiahla obušky a až 600 ľudí zadržala.

Protesty ľudí, ktorí sa búria proti očkovaniu a obmedzovaniu života pre nezaočkovaných, sú teda fenoménom, ktorý sa objavuje najmä v európskych mestách a nie je to slovenská špecialita.

Je to úkaz, ktorý patrí k tomuto obdobiu plnému obáv, hnevu a frustrácií. A v tom lepšom prípade ostane len pri hádzaní vajíčok či oblievaní kečupom. Ten hnev môže nabrať aj iné grády a polícia bude musieť do toho už nejako zasiahnuť. V Poľsku napríklad títo ľudia podpaľujú vakcinačné centrá.

Protestov nahnevaných ľudí bude ešte veľa, časom si na ne zvykneme, tak ako na rúška. Zdieľať

Objavuje sa však aj iný druh hnevu a aj ten bude silnieť – hnev zaočkovaných na nezaočkovaných.

Tak ako odporcovia očkovania vinia za epidemiologické nariadenia vládu, prezidentku, vedcov či hygienikov, tak sa frustrácia zaočkovaných obracia na tých, čo očkovanie z rôznych dôvodov odmietajú. A niektorí to vidia aj trochu zjednodušene: ak by sme boli všetci zaočkovaní, žiadne problémy by neboli, vírus by bol preč. To len tých pár „dezolátov“ nám bráni zase normálne žiť.

A nerobme si žiadne ilúzie, protestov rôznym spôsobom nahnevaných ľudí bude ešte veľa. Časom si na ne zvykneme, tak ako na rúška.

Ale nie je to naozaj žiadna slovenská špecialita, aj keď by sme ju tak mnohí radi videli.

V podstate kopírujeme to, čo sa deje aj v iných krajinách.

Fenomén hnevu sa šíri bez ohľadu na hranice či politické konštelácie.

Preto teraz pôsobí bizarne každý, kto sa tvári, že on by to celé zvládal. Že by to vedel ustáť bez toho, aby niekoho nahneval. Napríklad Pellegriniho Hlas.

Ich stránka pripomína antivaxerskú komunitu – Zákon o očkovaní posielame na Ústavný súd, Hlas – sociálna demokracia hlasoval proti očkovaciemu zákonu, Očkovanie musí byť dobrovoľné... Hlas kritizuje aj očkovaciu lotériu či sprostredkovateľský bonus, toto by on nikdy nerobil.

Peter Pellegrini je dieťa šťasteny. Vládu musel v čase pandémie prenechať iným. Vďaka tomu má čas budovať si stranu a imidž dobrotivého vládcu, ktorý by toto všetko s prehľadom a úsmevom zvládal, keby bol pri moci.

Inzercia

Ale predstavme si, že by sa tu vlani v marci nemenila vláda a premiérom by bol stále Peter Pellegrini. S veľkou pravdepodobnosťou by sa tu v pandemických otázkach nič podstatné nemenilo, len osoby a obsadenie.

Peter Pellegrini by dnes ustarosteným hlasom a s vráskami na čele ľuďom dohováral, aby sa dali zaočkovať, lebo inak príde silná tretia vlna a nové lockdowny. Teda zas nebudeme môcť ísť do reštaurácií, do divadla či do fitka, žiť svoje životy, naliehal by.

Potom by ustarostene vysvetľoval, že vláda nemá iné východisko, musí prijať tvrdšie opatrenia, aby chránila tých najslabších, najmä našich starkých, preto musí vyžadovať na niektorých miestach covid pasy alebo čerstvé testy.

Možno by ani žiadna korona nebola, všade len dokonalá sloboda, poriadok, láska. Zdieľať

A celkom isto by sa Pellegrini ako premiér dal zaočkovať v prítomnosti všetkých médií, usmieval by sa pritom do kamery a po vpichu by do kamery ukázal z prstov vytvorené víťazné véčko.

Richard Raši by ako minister zdravotníctva chodil do vakcinačných centier, ďakoval zdravotníkom a vyzýval ľudí, aby sa prišli zaočkovať, lebo je to jediná šanca. A on ako lekár vie, o čom hovorí.

Denisa Saková by ako ministerka vnútra nezaváhala a polícia by za jej vlády nedovolila, aby sa narušoval poriadok a blokovali cesty. Zásah polície by obhajovala s ľadovým výrazom tváre a tvrdým pohľadom, ako to už len ona dokáže. Aby neboli žiadne pochybnosti, že táto železná žena a jej ľudia to majú pevne v rukách a „republiku si rozvracať nedáme“, ani antivaxermi.

Erik Tomáš by zrejme mal pevne v rukách očkovaciu kampaň a vo všetkých televíznych diskusiách by neustále vysvetľoval, že nemáme na výber, že očkovanie je jediná cesta k normálnemu životu a všetci sa musíme teraz správať zodpovedne a chrániť tých najzraniteľnejších.

A nastupujúca hviezda Hlasu Matúš Šutaj Eštok by možno naďalej vyzýval lekárov, aby sa konečne naučili ľudí s covidom liečiť.

Áno, ak by Matovič a spol. nevyhrali voľby, všetko by bolo inak. Teraz by sme neriešili koronu, ale tešili by sme sa z dožinkov, ako to pred pár dňami urobil Peter Pellegrini.

Možno by ani žiadna korona nebola, všade len dokonalá sloboda, poriadok, láska.

Ach, aké nádherné je byť opozičným politikom v čase korony!

Šťastný to muž, šťastná to žena, ktorých dačo také postretne.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva