Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2021, 12:18

Turecko už šiesty deň bojuje s lesnými požiarmi

Úsilie dostať oheň pod kontrolu maria mimoriadne vysoké teploty a silný vietor, pomoc s hasením posiela aj Európska únia.

Hasiči v Turecku už šiesty deň bojujú s lesnými požiarmi zúriacimi blízko plážových destinácií. K úsiliu dostať oheň pod kontrolu sa pripoja aj hasičské lietadlá z krajín Európskej únie, informuje v pondelok agentúra AP.

K šíreniu požiarov prispieva sucho a silný vietor. Požiare si od minulej stredy vyžiadali osem obetí na životoch. Turistov i miestnych obyvateľov prinútili ujsť z dovolenkových destinácií na člnoch. Mnoho dedinčanov prišlo o strechu nad hlavou, pričom v postihnutých regiónoch bolo vo vzduchu vidieť hustý žltý opar.

Minister pre poľnohospodárstvo a lesníctvo Bekir Pakdemirli v nedeľu večer spresnil, že od minulého týždňa vypuklo v 32 tureckých provinciách dovedna 119 požiarov, ktoré boli medzičasom uhasené.

Hasiči však stále bojujú so siedmimi požiarmi v pobrežných provinciách Antalya a Mugla, ktoré sú zároveň populárnymi turistickými destináciami, a v meste Tunceli na juhovýchode Turecka.

Európska únia v nedeľu uviedla, že pomohla mobilizovať jedno hasičské lietadlo spoločnosti Canadair z Chorvátska a dve zo Španielska, pripomína AP. V boji proti požiarom pomáhajú Ankare aj lietadlá z Ukrajiny, Ruska, Azerbajdžanu a Iránu.

Lietadlá zo Španielska by mali do Turecka doraziť v utorok a stroj z Chorvátska by sa mal hasičom pripojiť už v pondelok, uviedli zdroje Európskej únie.

Úsilie dostať oheň pod kontrolu maria mimoriadne vysoké teploty a silný vietor. V Antalyi zaznamenali 42 stupňov Celzia, čo je o päť až šesť stupňov viac, než je pre toto obdobie bežné. Turecké ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v dôsledku požiarov je momentálne hospitalizovaných prinajmenšom 27 ľudí. Stovky ďalších pritom z nemocníc už prepustili.

Kým turecké úrady vyšetrujú, či požiare môžu byť výsledkom podpaľačstva zo strany kurdských militantov, experti poukazujú najmä na klimatické zmeny spolu s nehodami, ktoré zapríčinili ľudia, píše AP. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že jeden z požiarov spôsobili deti.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V Maďarsku sa dnes začína Budapeštiansky demografický summit. Hlavnou témou má  byť podpora mladých rodín a vytváranie podmienok pre zvyšovanie pôrodnosti. Na summite by malo vystúpiť viacero premiérov vrátane Eduarda Hegera. Pozvanie prijal aj bývalý americký viceprezident Mike Pence. (lidovky.cz)

pred 2 hodinami

Národná rada odmietla Pellegriniho deklaráciu k referendu za predčasné voľby. Uznesenie podporilo 61 zo 129 prítomných poslancov. Pellegriniho poslanci v deklarácii zdôraznili, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia. Aj týmto spôsobom chceli dosiahnuť, aby sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia. (tasr)

pred 2 hodinami

Polícia v akcii Pavúk zadržala hlavu organizovanej skupiny prevádzačov

Išlo o významnú a dominantnú organizovanú skupinu pôsobiacu na území Košického a Prešovského kraja. Informuje o tom Prezídium Policajného zboru na sociálnej sieti.

POLICAJTI ZADRŽALI HLAVU ORGANIZOVANEJ SKUPINY AJ S OSTATNÝMI JEJ ČLENMI Policajti Národnej jednotky boja proti...

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 23. septembra 2021

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva