Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. júl 2021, 11:42

Podstatné nie je, kam pápež pôjde, ale čo si z toho zoberieme, hovorí Gavenda

„Viaceré body programu sa dali čakať, asi nikto si nevie predstaviť, že by 15. septembra pápež nebol v Šaštíne. Stretnutia s biskupmi, ekumenické stretnutie. A kto pozná pápeža Františka, isto mohol očakávať aj záujem o marginalizované skupiny,“ povedal kňaz z farnosti v bratislavskom Devíne.

Podstatné nie je to, kam pápež počas septembrovej návštevy Slovenska pôjde, a v istom zmysle ani to, čo tu povie, ale čo si z toho zoberieme my. Pre TASR to uviedol kňaz z farnosti v bratislavskom Devíne Marián Gavenda. Ako tvrdí, prekvapením je, že pápež príde na Slovensko a že tu bude tak dlho.

„Viaceré body programu sa dali čakať, asi nikto si nevie predstaviť, že by 15. septembra pápež nebol v Šaštíne. Stretnutia s biskupmi, ekumenické stretnutie. A kto pozná pápeža Františka, isto mohol očakávať aj záujem o marginalizované skupiny,“ povedal Gavenda.

Pápež sa počas svojej návštevy Slovenska stretne aj s rómskou komunitou na Luníku IX v Košiciach, či absolvuje súkromnú návštevu centra Betlehem v Bratislave. Podľa Gavendu je dôležité, či si po pápežovej návšteve budeme viac všímať ľudí potrebujúcich pomoc.

„A nielen Rómovia na Luníku IX či bezdomovci v Petržalke. Už teraz možno povedať, že to bude gesto, aby sme viac vychádzali zo svojho pohodlia a sebastrednosti,“ poznamenal.

Ako dodal, čo nám nejakým konkrétnym gestom alebo vetou pápež chce povedať, na to treba poznať jeho celkové názory. "Napríklad, že pozornosť si zaslúži aj boháč, ktorý ani nevie, načo je na svete, starý človek, ktorý sa nemá s kým porozprávať. Povedal veľa silných vyjadrení na tieto témy, podnetných pre veriacich i neveriacich," priblížil.

V reakcii na otázku, prečo si Svätý Otec vybral za miesto svojej návštevy práve Slovensko, Gavenda uviedol, že hlavný cieľ pápeža je pastoračná návšteva a jeho duchovné poslanie. Duchovný odkaz možno podľa kňaza odhaliť a prijať, len ak si človek kladie otázku: „Čo mi cez túto pápežovu návštevu chce povedať Boh? Ako mu odpoviem?“ Bez takéhoto prístupu sme podľa kňaza z farnosti v bratislavskom Devíne odkázaní na veľmi plytké dohady.

Pápež František na septembrovej návšteve Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Vyplýva to z programu návštevy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred 2 hodinami

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 2 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva