Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 22:50

Súd v Británii zrušil výstavbu tunela neďaleko Stonehenge, ktorú schválila vláda

UNESCO predtým upozornilo, že ak by k tejto stavbe došlo, neolitický kruhový komplex by mohol byť pridaný na zoznam ohrozených lokalít svetového dedičstva. To by následne mohlo viesť až k jeho prípadnému vyradeniu z tohto zoznamu.

Britský Vrchný súd v Londýne zrušil v piatok kontroverzný plán výstavby cestného tunelu v blízkosti prehistorickej lokality Stonehenge v grófstve Wiltshire, ktorý vlani v novembri schválila britská vláda. Informovala o tom agentúra AFP.

Rozhodnutie súdu prišlo po tom, ako UNESCO upozornilo, že ak by k tejto spornej stavbe došlo, tento neolitický kruhový komplex by mohol byť pridaný na zoznam ohrozených lokalít svetového dedičstva. To by následne mohlo viesť až k jeho prípadnému vyradeniu z tohto zoznamu.

Súd zdôraznil, že jeho rozhodnutie sa netýka podstaty projektu, ale zákonnosti udelenia súhlasu ministra dopravy Granta Shappsa, ktorý vlani odobril jeho realizáciu. Podľa súdu totiž Shapps riadne neposúdil dva ďalšie alternatívne projekty, ako mu ukladal zákon. Okrem toho sa kompetentní v rámci rozhodovacieho procesu nezaoberali žiadnymi dôkazmi o tom, aké dopady by mala výstavba tunelu na jednotlivé časti tohto neolitického monumentu.

Ako uvádza AFP, britské úrady požiadali o povolenie postaviť nový 13-kilometrový úsek existujúcej hlavnej cesty vrátane nového 3,3-kilometrového tunela v roku 2018. Projekt v hodnote 1,9 miliardy eur by však zasahoval do územia tejto historickej pamiatky.

Medzi odporcami výstavby tunelu boli okrem ekológov aj aktivisti, archeológovia či vyznávači pohanského náboženstva - tzv. druidi, pre ktorých je tento monument posvätný.

Tom Holland, šéf nadácie Stonehenge Alliance, ktorá združuje archeológov a mimovládne organizácie, na Twitteri uviedol, že piatkové rozhodnutie súdu je „úžasnou správou“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Zimné olympijské hry 2022 v Pekingu sa uskutočnia podľa prísneho protokolu na zamedzenie šírenia koronavírusu. Medzinárodný olympijský výbor predstaví ďalší vakcinačný program. (tasr)

pred 57 minútami

Dušan Kováčik v záverečnej reči uviedol, že na súde vystupuje ako hrdý človek, ktorý je nevinný. Sudkyni vyčíta zaujatosť voči jeho osobe. "Vo všetkých veciach, kde som stíhaný, som obvinený len na základe výpovedí kajúcnikov," povedal. 

pred hodinou

„V jednom by som trochu Svätému Otcovi oponoval. Vzhľadom na svoju celoživotnú taliansku skúsenosť si myslím, že homílie sú na Slovensku oveľa kvalitnejšie ako v Taliansku," vraví v rozhovore gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva