Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 17:59

Nemecko si myslí, že Irán odďaľuje rozhovory o jadrovej dohode

„S rastúcim znepokojením vnímam, že Irán na jednej strane odďaľuje obnovenie rokovaní o jadrovej dohode vo Viedni a na druhej strane sa stále viac vzďaľuje od základných článkov tejto dohody," povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Heiko Maas vyhlásil, že Irán odďaľuje rozhovory zamerané na záchranu jadrovej dohody z roku 2015, pričom varoval, že táto možnosť neostane otvorená navždy. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

„S rastúcim znepokojením vnímam, že Irán na jednej strane odďaľuje obnovenie rokovaní o jadrovej dohode vo Viedni a na druhej strane sa stále viac vzďaľuje od základných článkov tejto dohody," povedal Maas v rozhovore pre týždenník Der Spiegel.

„Chceme návrat k jadrovej dohode a sme pevne presvedčení, že je to v záujme všetkých," uviedol ďalej a zároveň varoval, že táto možnosť "nebude otvorená naveky".

Irán a predstavitelia piatich svetových mocností (Británie, Číny, Francúzska, Nemecka a Ruska) sa už od apríla stretávajú na rokovaniach vo Viedni s cieľom dosiahnuť návrat USA k jadrovej dohode. Rokovania, na ktorých sa USA zúčastňujú len nepriamo, sú však pozastavené, a to zrejme do začiatku augusta, keď bude v Iráne inaugurovaný nový ultrakonzervatívny prezident Ebráhím Raísí.

Irán sa v roku 2015 zaviazal obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie sankcií. Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 od tejto dohody odstúpil a USA voči Iránu zaviedli sankcie. Trumpov nástupca Joe Biden naznačil, že Spojené štáty sú pripravené vrátiť sa k dohode.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok tiež uviedol, že rozhovory s Iránom nemôžu pokračovať donekonečna.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Rada prokurátorov sa nezúčastňuje na pracovnej skupine pre obnovu dôvery v právny štát, ktorej zriadenie schválila Bezpečnostná rada. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry. Prokurátorská rada neparticipuje na týchto rokovaniach „so zreteľom na oprávnenia Rady prokurátorov SR, vyplývajúce zo zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry“. (tasr)

pred 3 hodinami

Národná rada odmietla Pellegriniho deklaráciu k referendu za predčasné voľby. Uznesenie podporilo 61 zo 129 prítomných poslancov. Pellegriniho poslanci v deklarácii zdôraznili, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia. Aj týmto spôsobom chceli dosiahnuť, aby sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva