Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. november 2015

Rusko je pripravené rozložiť splátky ukrajinského dlhu na tri roky

Rusko je ochotné pristúpiť na reštrukturalizáciu ukrajinského dlhu, pričom navrhlo, aby Kyjev svoj dlh v hodnote 3 miliardy USD (2,8 miliardy eur), ktorý pôvodne mal vyplatiť v decembri tohto roka, splatil počas nasledujúcich troch rokov. Uviedol to dnes na summite skupiny G20 v tureckej Antalyi ruský prezident Vladimir Putin. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a TASS.

"Myslím si, že sme našim (ukrajinským) partnerom predložili nečakanú ponuku," povedal Putin s tým, že Moskva ponúka lepšie podmienky, než Rusom navrhoval Medzinárodný menový fond (MMF). "Požiadali nás (z MMF), aby sme termín splatenia celého ukrajinského dlhu v hodnote 3 miliardy USD posunuli o rok. Uviedol som, že sme pripravení na ešte rozsiahlejšiu reštrukturalizáciu," povedal ruský prezident. Dodal, že tento rok Ukrajina splátku realizovať nemusí, no v každom z nasledujúcich troch rokov by vyplatila Rusku 1 miliardu USD. Moskva ale zároveň žiada od Západu garancie splatenia ukrajinského dlhu.

Ukrajina už niekoľkokrát dala najavo, že nie je ochotná poskytnúť Rusku iné podmienky ako ďalším veriteľom, s ktorými sa pred časom dohodla na reštrukturalizácii dlhu, a ukrajinská vláda uviedla, že je pripravená ísť aj na súd. Moskva ale trvá na tom, že spomínaný dlh v hodnote 3 miliardy USD nie je komerčný dlh, ale je štátnou pomocou a Ukrajina by ho mala splatiť celý. Pôvodne ale žiadala splatenie v termíne, teda v decembri tohto roka.

Rusko sa v decembri 2013 dohodlo s bývalou ukrajinskou vládou na znížení ceny plynu pre Ukrajinu zhruba o tretinu a zároveň na dvojročnej finančnej pomoci Kyjevu potom, ako Ukrajina a EÚ v novembri toho roka nepodpísali asociačnú dohodu. Moskva v rámci pomoci plánovala odkúpiť ukrajinské dlhopisy celkovo za 15 miliárd USD. Do konca decembra 2013 kúpili Rusi prvé eurobondy v hodnote 3 miliardy USD, neskôr však Ukrajinci vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča zosadili a vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa prudko zhoršili. Zvyšných 12 miliárd USD už Rusi Ukrajincom neposkytli.

Inzercia

Odporúčame

Pre obavu z terorizmu zrušili futbalový zápas medzi Belgickom a Španielskom

Pre obavu z terorizmu zrušili futbalový zápas medzi Belgickom a Španielskom

Belgická futbalová asociácia zrušila prípravný zápas medzi domácou reprezentáciou a Španielskom, ktorý sa mal hrať v utorok o 20.45 h na Štadióne kráľa Baudouina v Bruseli. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť hráčov a fanúšikov po piatkových teroristických útokoch v Paríži, pri ktorých zomrelo 129 ľudí. Podľa vyšetrovateľov pôvodcovia atentátov pochádzali práve z Bruselu.

Izrael odsúdil výroky šéfky švédskej diplomacie Margot Wallströmovej

Izrael odsúdil výroky šéfky švédskej diplomacie Margot Wallströmovej

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok ostro odsúdilo výroky šéfky švédskej diplomacie Margot Wahlströmovej, ktorá vo svojom sobotňajšom vyjadrení spojila teroristické útoky z Paríža s blízkovýchodným konfliktom. Súčasne si predvolalo šéfa švédskeho zastupiteľského úradu v Izraeli.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.