Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 13:18

Ak by sa situácia z protestu opakovala, polícia zlyhala, tvrdí SaS

Podľa podpredsedu klubu Romana Foltína sa polícia nemôže vyhovárať, že nevedela, kto je turista a kto je protestujúci. "Asi je úplne bežné, že turisti chodia po pamiatkach s vlajkami, skandujú nadávky, držia transparenty atď.  Ak sa táto situácia bude opakovať, bude namieste otvorene hovoriť aj o personálnych zlyhaniach polície," uviedol.

Poslanecký klub SaS odsudzuje štvrtkové agresívne a vulgárne správanie demonštrantov. Podľa poslancov z klubu liberálov demonštranti zasiahli do práv ostatných ľudí tým, že obmedzili dopravu.

Podľa podpredsedu klubu Romana Foltina sa polícia nemôže vyhovárať, že nevedela, kto je turista a kto je protestujúci. Ako člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá sa zároveň zastal novinárov a odsúdil útoky demonštrantov na nich. Ak by sa mala situácia opakovať, podľa klubu SaS bude možné hovoriť o zlyhaniach polície.

"Poslanci strany SaS vyzývajú políciu, aby zabezpečila poriadok a priechodnosť dopravy, aby neboli obmedzovaní ľudia, ktorí chodia normálne do práce. Ak by sa podobná situácia zo štvrtka zopakovala aj v piatok, považovali by sme to za závažné zlyhanie policajného vedenia," píše sa v stanovisku klubu.

Poslanci namietajú, že hoci demonštranti kričia hoaxy o zásahoch do ľudských práv očkovaním, práve oni zasiahli svojím konaním do práv všetkých slušných ľudí. "Bolo zahanbujúce vidieť, ako sa títo ľudia neštítili preniesť svoje agresívne správanie zo sociálnych sietí aj na ulicu a na novinárov," dodal klub.

Foltin v tejto súvislosti poznamenal, že primitívny vulgarizmus nemá čo hľadať v uliciach. Polícia sa podľa neho nemôže vyhovárať, že nevedela, kto je turista a kto je protestujúci.

"Asi je úplne bežné, že turisti chodia po pamiatkach s vlajkami, skandujú nadávky, držia transparenty atď. Ak sa táto situácia bude opakovať, bude namieste otvorene hovoriť aj o personálnych zlyhaniach polície," uviedol. V súvislosti s útokmi na novinárov vyhlásil, že za nimi plne stojí a odsudzuje útoky na nich. Poznamenal, že si len robia svoju prácu.

V centre hlavného mesta pred Prezidentským palácom aj v piatok pokračujú protesty proti pandemickým opatreniam a očkovaniu. Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku či páchania inej trestnej činnosti je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Piatkový protest sa začal ráno pred palácom na Hodžovom námestí. Neskôr sa dav pohol a zablokoval ulicu. Demonštranti sa presunuli aj na Kollárovo námestie, kde rovnako blokovali križovatku. Linky MHD boli dlhodobo presmerované a doprava obmedzená. Polícia dav začala rozpúšťať až večer po 20.00 h.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Zimné olympijské hry 2022 v Pekingu sa uskutočnia podľa prísneho protokolu na zamedzenie šírenia koronavírusu. Medzinárodný olympijský výbor predstaví ďalší vakcinačný program. (tasr)

pred 32 minútami

Dušan Kováčik v záverečnej reči uviedol, že na súde vystupuje ako hrdý človek, ktorý je nevinný. Sudkyni vyčíta zaujatosť voči jeho osobe. "Vo všetkých veciach, kde som stíhaný, som obvinený len na základe výpovedí kajúcnikov," povedal. 

pred hodinou

„V jednom by som trochu Svätému Otcovi oponoval. Vzhľadom na svoju celoživotnú taliansku skúsenosť si myslím, že homílie sú na Slovensku oveľa kvalitnejšie ako v Taliansku," vraví v rozhovore gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva