Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 10:51

V Česku schválili dva dni voľna po očkovaní pre štátnych zamestnancov

Premiér Andrej Babiš vyhlásil, že nenašiel iný spôsob motivácie. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch zároveň informoval, že budú platiť výnimky pre nosenie rúšok a respirátorov.

Babiš tiež povedal, že dva dni voľna pre zamestnancov nebudú záťažou pre štátnu kasu. "Môj návrh vychádza z informácií, ktoré som získal z privátnej sféry," dodal. Upozornil, že zamestnanci môžu voľno čerpať do konca roka.

Vláda vyzvala aj kraje a samosprávy, aby podobne motivovali ľudí k očkovaniu. Podobné odporúčanie adresovala súkromným firmám.

Premiér už v stredu oznámil, že mieni vláde predložiť návrh o dvoch dňoch voľna po očkovaní, a to všetkým zamestnancom spadajúcim pod štátnu službu, ktorí sa zaočkovali od 1. januára 2021.

Na sociálnej sieti dodal, že vláda uloží všetkým ministrom, aby dali dva dni voľna ďalším svojim zamestnancom - to sa týka aj ozbrojených zborov. Stačí sa preukázať národným certifikátom o očkovaní alebo aplikáciou Tečka.

Minister zdravotníctva Vojtěch v piatok po rokovaní vlády tiež oznámil niekoľko zmien - napríklad ľudia s potvrdením od lekára budú môcť dostať zo zdravotných dôvodov výnimku z povinnosti nosiť respirátor alebo dokonca aj rúško. Zmena bude zapracovaná do mimoriadneho opatrenia o povinnom prekrytí horných dýchacích ciest. Predchádzajúce opatrenie tento týždeň zrušil Najvyšší správny súd.

Vojtěch vysvetlil, že ministerstvo upravilo opatrenie tak, aby rešpektovalo výhrady súdu. Ministerstvo však trvá na nosení ochrany úst a nosa, ktorá sa teraz vyžaduje napríklad vo verejných budovách alebo v MHD. Podľa Vojtěcha je nosenie respirátorov a rúšok základným opatrením v pandémii koronavírusu a odporúčajú ho aj medzinárodné inštitúcie.

Oznámil tiež, že vláda predĺžila do 31. augusta platnosť výnosu, ktorým dôrazne neodporúča cestovať do krajín s extrémnym rizikom nákazy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Zimné olympijské hry 2022 v Pekingu sa uskutočnia podľa prísneho protokolu na zamedzenie šírenia koronavírusu. Medzinárodný olympijský výbor predstaví ďalší vakcinačný program. (tasr)

pred hodinou

Dušan Kováčik v záverečnej reči uviedol, že na súde vystupuje ako hrdý človek, ktorý je nevinný. Sudkyni vyčíta zaujatosť voči jeho osobe. "Vo všetkých veciach, kde som stíhaný, som obvinený len na základe výpovedí kajúcnikov," povedal. 

pred hodinou

„V jednom by som trochu Svätému Otcovi oponoval. Vzhľadom na svoju celoživotnú taliansku skúsenosť si myslím, že homílie sú na Slovensku oveľa kvalitnejšie ako v Taliansku," vraví v rozhovore gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva