Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 08:37

Pre stúpajúci počet pozitívnych prípadov predĺžia v Tokiu núdzový stav

Japonská metropola hlási rekordné počty nakazených koronavírusom už tretí deň za sebou. Núdzový stav momentálne v Tokiu platí do 22. augusta, vláda ho však plánuje predĺžiť až do 31. augusta.

Pre núdzový stav sú v meste skrátené otváracie hodiny reštaurácii a barov, a tie majú zároveň zakázané predávať alkohol.

Vláda okrem toho plánuje predĺžiť núdzový stav aj v západnej časti mesta Osaka a na juhu ostrova Okinava, ako aj v troch priľahlých oblastiach Tokia, uviedol hovorca japonskej vlády Kacunobu Kató.

Japonské hlavné mesto hlásilo vo štvrtok rekordný počet nových prípadov, keď tam pribudlo 3865 nakazených. Počet nových prípadov v celom Japonsku zároveň vo štvrtok po prvýkrát prekročil hranicu 10-tisíc infekcií. Rekordné počty nakazených pritom Tokiu hlási už tretí deň za sebou.

Organizátori letných olympijských hier zaznamenali v piatok 27 nových prípadov nákazy, čo je najviac od začiatku tohto športového podujatia. Organizátori však trvajú na tom, že olympijské hry nemajú vplyv na pandemickú situáciu v Tokiu, pretože neevidujú, že by nákazu medzi obyvateľmi rozšíril niektorí z účastníkov hier.

Okrem Tokia stúpa počet nových prípadov napriek pretrvávajúcemu núdzovému stavu aj na ostrove Okinava.

Podľa japonského ministra zdravotníctva Norihisu Tamuru je dôvodom stúpajúceho počtu prípadov najmä nákazlivejší variant delta, ktorý je v súčasnosti zodpovedný za približne polovicu nových prípadov.

V Japonsku je proti koronavírusu zaočkovaná viac než jedna štvrtina obyvateľstva. Japonská vláda zároveň vyzýva mladých ľudí, aby sa dali zaočkovať.

Japonsko zatiaľ zvláda pandémiu koronavírusu pomerne dobre. Od začiatku pandémie tam v súvislosti s koronavírusom zomrelo niečo vyše 15-tisíc ľudí, čo je menej v porovnaní s ostatnými krajinami sveta. Od začiatku pandémie tam celkovo zaznamenali takmer 892 293 prípadov nákazy koronavírusom, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

„V jednom by som trochu Svätému Otcovi oponoval. Vzhľadom na svoju celoživotnú taliansku skúsenosť si myslím, že homílie sú na Slovensku oveľa kvalitnejšie ako v Taliansku," vraví v rozhovore gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

pred 2 hodinami

Smer podal opätovný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO). Zároveň sťahuje svoje tri návrhy na jeho odvolanie, ktoré sa z leta presunuli na záver aktuálnej schôdze. Strana kritizuje parlament, že dlhodobo bojkotuje a odkladá návrhy na odvolanie Mikulca. Podľa rokovacieho poriadku musí byť mimoriadna schôdza zvolaná do siedmich dní. (tasr)

pred 2 hodinami

Obhajoba navrhla, aby súd Dušana Kováčika oslobodil spod obžaloby v celom rozsahu. Obhajca Erik Magál kritizoval, že súd vo štvrtok hromadne zamietol vykonať všetky navrhované dôkazy obhajobou. Hovorí o devastácii trestného konania a zlyhaniach justície.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva