Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 06:50

OH2020

Gabriela Gajanová sa nedostala do semifinále na trati 800 metrov

Gabriela Gajanová sa nedostala do semifinále na trati 800 metrov

Slovenská reprezentantka v behu na 800m Gabriela Gajanová počas rozbehu. Foto TASR - Martin Baumann

Slovenskej atlétke ušiel postup len o jediné miesto. V najrýchlejšom 6. rozbehu si však vylepšila sezónne maximum o takmer dve sekundy a tak bola so svojou olympijskou premiérou spokojná.

Dvadsaťjedenročnú atlétku potešilo, že po nie ideálnom začiatku sezóny sa dostala do formy a svoje ovocie prináša spolupráca s novým trénerom Louisom Heyerom zo Švajčiarska.

"Veľmi sa teším, že sa mi podarilo skresať sezónne maximum o dve sekundy. Naozaj vidím, že v tréningu i pretekoch sa začínam posúvať dopredu a opäť cítim formu. Teším ma, že som predviedla takýto výkon na olympijských hrách a dodržala som, čo sme si s trénerom stanovili," tešila sa po svojom najlepšom výkone v sezóne. Ten mal doteraz hodnotu 2:03,36 min.

Gajanová obsadila v poslednom 6. rozbehu siedmu priečku časom 2:01,41 min. Z každého behu postupovali do semifinále tri najlepšie a ďalších šesť pretekárok s časom. Slovenka zaostala za poslednou takto postupujúcou Nataliou Romerovou zo Španielska len o 25 stotín sekundy. Semifinále jej tak ušlo len o jedno miesto. 

"Nepostup o jedno miesto zamrzí, ale je to šport. Počas celého behu som sa cítila dobre. Hlavne som nezažila to, čo som zažívala na začiatku sezóny, že by sa mi odtrhla prvá skupinka. Konečne som cítila silu, že s nimi dokážem bežať a držať tempo. To bolo pre mňa veľmi podstatné. Ak by som v závere ešte viac zabojovala, mohlo by to byť ešte lepšie. Sústredila som sa na to, aby som sa držala v prvej dráhe a udržala kontakt s tými najlepšími."

V polovici trate musela zo svojej pozície mierne ustúpiť, keď sa jej do cesty priplietla jedna zo súperiek a Gajanová ju musela mierne postrčiť, aby sa nezrazili. "Chcela som bežať v prvej dráhe, keďže ja sa v tých pretekoch zvyknem kadejako hľadať. Chcela som bežať 800 a nie nejakých 820 metrov. Musím ešte popracovať na ´ostrejších lakťoch´, pretože sa ľahko nechám zavrieť a skôr sa stiahnem, ako idem do súboja," povedala.

Mladá pretekárka mala radosť aj z toho, že sa dokázala vyrovnať s tlakom pred svojím prvým štartom pod olympijskými kruhmi. "Určite mám z toho najlepší pocit v sezóne, nedá sa to porovnať s predchádzajúcimi pretekmi. Tento vrchol som zvládla asi najlepšie zo všetkých. Neviem, či je to tým, že nervozitu som si už odbila na predchádzajúcich väčších podujatiach, ale teraz som sa cítila naozaj dobre a hlavne som chcela podať maximum a užiť si atmosféru, pretože olympiáda nie je každý rok. Skôr mi sedí, keď som v pohodovej nálade a netlačím na seba. Vtedy mi to najlepšie behá, už to mám odskúšané. Len nie vždy je ľahké dostať sa do takejto nálady a pohody," uviedla.

V tom jej pomáha aj nový tréner: "Boli sme spolu intenzívne tri dni, keďže ja som prišla do dediny v utorok a on v stredu. Mali sme možnosť spolu komunikovať, veľmi mi to pomohlo dostať sa do psychickej pohody a veriť tomu, čo mám natrénované. Je to pre mňa úplne nový impulz. Sedí mi to hlavne pre to, že ma vie dostať do pohody a učí ma dôverovať tomu procesu."

V prebiehajúcej sezóne by chcela absolvovať ešte aspoň dve rýchle osemstovky a možno aj prekonať svoj osobák (2:00,58 min): "Som v tom optimistická a verím, že tento čas ešte dokážem stlačiť."

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 2 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva