Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 06:39

Sexuálne zneužívanie

Obvinili bývalého kardinála McCarricka, ktorý mal chlapca zneužiť na svadbe

Obvinili bývalého kardinála McCarricka, ktorý mal chlapca zneužiť na svadbe

Kardinál McCarrick vedel byť presvedčivý. V zbožnom postoji počas zasadnutia Konferencie katolíckych biskupov USA v roku 2013. Foto: TASR/AP

V roku 2019 ho pápež František ako vôbec prvého kardinála prepustil z kňazského stavu v súvislosti so sexuálnym zneužívaním.

Bývalý kardinál Theodore McCarrick čelí trom obvineniam zo sexuálneho zneužívania. Obeťou mal byť v 70. rokoch dospievajúci chlapec z Massachusetts, ktorý mal v tom čase 16 rokov.

O obvineniach vo štvrtok ako prvý informoval denník The Boston Globe.

Trestné oznámenie v stredu podpísal policajný detektív z Wellesley na okresnom súde v Massachusetts. Vyšetrovanie kardinála začali po tom, čo okresnému prokurátorovi v Middlesexe poslal list právnik Mitchell Garabedian, ktorý zastupuje údajnú obeť McCarricka. 

Podľa Garabediana ide o vôbec prvé obvinenie kardinála zo sexuálnych zločinov voči maloletej osobe v Spojených štátoch. „Na to, aby obeť sexuálne zneužívanie nahlásila a pokračovala v trestnom procese, je potrebná obrovská dávka odvahy,“ uviedol Garabedian.

Zneužívanie na svadbe

Sprievodné dokumenty k trestnému oznámeniu odkazujú na „rôzne prípady zneužívania zo strany McCarricka“. Väčšinou sa podľa spisov stali mimo Massachusetts. V dokumentoch sa trestné činy lokalizujú do New Yorku, Kalifornie či New Jersey, informuje Catholic News Agency.

Najvážnejšie obvinenia sa týkajú série sexuálnych zneužívaní, ktoré sa mali stať 8. júna 1974 počas svadobnej hostiny brata údajnej obete.

Spisy označujú bývalého kardinála McCarricka za blízkeho priateľa rodiny údajnej obete. Kardinál mal v tom čase s rodinou chodiť na výlety, alebo aj vysluhoval rodinné krsty, svadby a pohreby.

Údajnú obeť mal McCarrick osloviť počas svadobnej hostiny na žiadosť otca obete, ktorý sa sťažoval, že jeho syn nenavštevuje bohoslužby a bol podľa otcových slov „zlomyseľný“.

Celé znenie trestného oznámenia. Upozornenie: Dokumenty podrobne opisujú incidenty údajných sexuálnych útokov. Zdroj - Catholic News Agency

„Musíme ísť von a porozprávať sa,“ povedal vtedy McCarrick podľa súdnych dokumentov.

Počas prechádzania po areáli sa mala obeť zastaviť a vykonať malú potrebu v kríkoch. Počas toho mal McCarrick prísť k chlapcovi. „Tu ti pomôžem,“ mal mu podľa súdnych spisov povedať, pričom mal chlapca rukou obchytkávať.

Inzercia

Keď sa vrátili späť na hostinu, McCarrick mal chlapca vziať do malého šatníka, aby sa vyspovedal. Podľa obžaloby mal McCarrick údajne chlapcovi prikázať, aby si stiahol nohavice a znova ho sexuálne napadol.

Neskôr mal McCarrick chlapcovi ponúknuť rozhrešenie s tým, že sa má pomodliť „trikrát Otčenáš a raz Zdravas’ Mária alebo raz Otčenáš a trikrát Zdravas’ Mária“, aby Boh chlapcovi mohol hriechy odpustiť.

Údajná obeť vypovedala, že v čase sexuálneho napadnutia nechcela „urobiť na svadbe scénu“ a narušiť jej chod.

McCarricka budú stíhať na slobode

Bývalého 91-ročného kardinála nezatkli, no pre obvinenia sa má dostaviť na súd 26. augusta, kde má formálne reagovať na vyplývajúce súdne dokumenty.

McCarrickov advokát Barry Coburn povedal len toľko, že „sa tešia na riešenie prípadu v súdnej sieni“. Za každé z troch obvinení hrozí McCarrickovi trest odňatia slobody na päť rokov.

Známy právnik pre obete sexuálneho zneužívania Jeffrey Anderson vo štvrtok povedal, že „história sexuálnych zneužívaní kardinála Theodora McCarricka bola najvyššími katolíckymi predstaviteľmi desaťročia ignorovaná“. Anderson pripomenul, že McCarrick by mal byť za svoje zločiny za mrežami.

Vatikán vo svojej 450-stranovej správe vydanej na základe výsledkov interného vyšetrovania prenecháva časť viny na bývalého pápeža Jána Pavla II. Ten v roku 2000 vymenoval Theodora McCarricka za washingtonského arcibiskupa a prijal McCarrickovo písomné vyjadrenie, v ktorom obvinenia odmieta.

V správe Vatikán ďalej viní aj vyšších duchovných predstaviteľov Spojených štátov, ktorí podľa neho Svätej stolici o bývalom kardinálovi neposkytli dostačujúce množstvo informácií.

Doteraz sa McCarrick súdnym procesom vyhýbal, keďže všetky obžaloby a obvinenia na jeho osobu boli premlčané.

Bývalý kardinál však môže byť obvinený z údajného sexuálneho obťažovania vo Wellesley, pretože vtedy nebol obyvateľom Massachusetts a premlčacia lehota po jeho odchode z tohto štátu prestala plynúť. V čase údajného zneužívania bol tajomníkom kardinála Terenca Cooka, pričom pôsobil na fare pri Katedrále svätého Patrika v New Yorku, píše bostonský denník.

Kto je kardinál McCarrick?
Theodore Edgar McCarrick sa narodil v roku 1930 v New Yorku, za kňaza bol vysvätený ako 27-ročný a v roku 1977 ho pápež Pavol VI. vymenoval za pomocného newyorského biskupa.
Vďaka svojim schopnostiam bol predurčený na vysokú cirkevnú kariéru: ovládal jazyky, vedel vystupovať a pohybovať sa v politických i ekonomických kruhoch, vďaka čomu dokázal získať bohatú podporu pre najrôznejšie projekty, ktoré inicioval. Zároveň mal charizmatický prejav, vedel presvedčivo obhajovať morálne a sociálne učenie cirkvi, angažoval sa v medzináboženskom dialógu.
Tým všetkým zapôsobil na pápeža Jána Pavla II. V roku 1981 vymenoval 51-ročného McCarricka za biskupa diecézy Metuchen, odkiaľ ho po necelých piatich rokoch presunul do čela arcidiecézy Newark, kde pôsobil 14 rokov.
V jubilejnom roku 2000 ho pápež vymenoval za washingtonského arcibiskupa a tri mesiace nato aj za kardinála. V roku 2005 sa zúčastnil na konkláve, z ktorého vzišiel pápež Benedikt XVI.
V tom istom roku McCarrick dovŕšil kánonický vek 75 rokov, keď je každý biskup povinný predložiť pápežovi svoju rezignáciu. V prípade, že sa teší dobrému zdraviu a povesti, zvykne byť jeho mandát predĺžený o niekoľko rokov.
Prefekt Kongregácie pre biskupov Giovanni Battista Re tak zakrátko washingtonskému arcibiskupovi oznámil, že pápež Benedikt XVI. sa rozhodol predĺžiť jeho pôsobenie o ďalšie dva roky.
Uplynulo však len osem mesiacov a Vatikán 16. mája 2006 oznámil, že Svätý Otec prijal zrieknutie sa pastoračného vedenia arcidiecézy Washington predložené kardinálom McCarrickom. Novým washingtonským arcibiskupom sa stal dovtedajší pittsburský biskup Donald Wuerl.
Kardinálovi McCarrickovi vtedy určite ani len nenapadlo, že tento koniec je len začiatkom ďalšieho strmého pádu, píše v texte z minulého roka Imrich Gazda.

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Patriarcha Kirill udelil maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi pri príležitosti 60. narodenín Rad slávy a cti prvého stupňa. Ruský patriarcha, ktorý je dôležitým spojencom prezidenta Vladimira Putina, vyzdvihol v liste Orbánovu samostatnú domácu a zahraničnú politiku. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.